فرجام خواهی محمد قبادلو و سامان صیدی(یاسین) از متهمان اغتشاشات اخیر از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد.
پژوهشگر حقوق عمومی مطرح کرد
چندی پیــش هــادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفت این شورا در نظارت بر انتخابات قوانینی را اجرا می‌کند که خودش به آن ایراد‌هایی را وارد می‌داند و نیازمند به‌روزرسانی است. 
سمیه پاشامهر
نخستین گام برای شناسایی حقوق و آزادی‌های مدنی و سیاسی اشخاص، پیش از مراجعه به قوانین، قواعد و مقررات سرزمینی و فراملی، تعریف آن یعنی حق- آزادی است
«جوان» در گفتگو با یک پژوهشگر حقوقی بررسی کرد
 چه کسی گفته است دانشجو حق اعتراض ندارد؟! حق دارد، اما از مسیر قانونی و اتفاقاً نه تنها حق بلکه مثل همه مردم نقد و اعتراض یک تکلیف برای او محسوب می‌شود. اعتراض به مشکلات و مسائل اقتصادی، سیاسی، عملکرد مسئولان، کاستی‌ها یا حتی دلایل شخصی. یکی از راهکار‌های مهم اعتراضات صحیح در جامعه بستر دانشگاه‌هاست
بررسی راهکار‌های اجرای مجازات جایگزین حبس در گفت‌وگوی «جوان» با قضات دادگستری
«۵۰ متهم به کاشت ۲‌هزار نهال و مراقبت از آن محکوم شدند، تهیه و تجهیز کنترل جاده‌ای برای پلیس راه برای راننده متخلف، متهم به تخلف علیه بهداشت عمومی محکوم به وقف کتاب به کتابخانه زندان شد، دو سال ویزیت رایگان برای پزشکان متخلف، خواندن کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی جایگزین حبس با هدف تداوم زندگی مشترک، راننده بی‌احتیاط به جای زندان باید به مصدومان جاده‌ای کمک کند و...».
امروز قصد داریم در صفحه حقوقی یک نکته مهم حقوقی را که در واقع یک امتیاز قانونی برای خانم‌هاست به صورت گسترده‌تر شرح دهیم؛ امتیاز قانونی که البته نیازمند آگاهی کامل به مصادیق آن است و در عین حال به برخی چالش‌هایی که موجب تزلزل آرا در مورد حق حبس شده است نیز اشاره داشته باشیم.
آسیب‌شناسی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری در گفتگو با کارشناسان
نماینده‌های مجلس معتقدند ماده ۴۷۷ قانونی حذف ناشدنی است، اما می‌توان با خروج پرونده‌های خرد و ریز از چرخه بررسی آن را محدودتر کرد.
۱۱