الهام خداپرست تهامی *
انتخابات یک فرآیند تصمیم‌گیری رسمی مبتنی بر قانون اساسی و نظام‌های رأی‌گیری است که طی آن افراد جامعه برای اداره امور عمومی کشور، شخص یا اشخاصی را برای مقامی رسمی برمی‌گزینند و هدفشان تبدیل رأی مردم به یک تصمیم سیاسی است
در اصل هشتم قانون اساسی، امر به معروف و نهی از منکر از وظایف همگانی و متقابل مردم و دولت ذکر شده است که صرفاً اختصاص به حوزه عفاف و حجاب ندارد بلکه این دعوت همگانی می‌تواند نسبت به مقامات و مسئولان و در همه شئون صورت گیرد.
قتل شهید علی خلیلی، روحانی آمر به معروف، حمله اراذل و اوباش به حجت‌الاسلام ذوالفقاری روحانی آمر به معروف در مترو، ضرب و شتم حسین خادم‌الخمسه از اساتید حوزه علمیه به دلیل مداخله در شیوه مزاحمت چند نفر برای یک زن جوان، حاشیه‌های راننده اسنپ، ضرب و شتم خانم آمر به معروف گیلانی در روز‌های اخیر و سایر موارد مشابه که همه یک واجب را اقامه کرده‌اند «امر به معروف و نهی از منکر.»
صبح امروز آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه به صورت سرزده از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه بازدید کرد.
دفاعیات هادی رضوی و احسان دلاویز به پایان رسید. دو نفر دیگر از ۴۰۰ متهم بانک سرمایه به همراه وکلای خود در هشت جلسه چهار ساعته دادگاه دفاعیات خود را به پایان رساندند. قصه محاکمه متهمان بانک سرمایه، بعد از بررسی پرونده حسین هدایتی، هادی رضوی و احسان دلاویز به سر منشأ‌های اصلی رسید. مدیران بانکی! مو سفید‌های نالایق و ناکارآمد که حتی بانک مرکزی رأی به سلب صلاحیت برخی از این مدیران داده بودند. طبق گفته نماینده دادستان، این افراد در قیاس با تسهیلات گیرندگان مستحق سرزنش بیشتری هستند و اگر آن‌ها نبودند قطعاً تاراج سرمایه معلمان به این حجم رخ نمی‌داد.
میزگرد حقوقی «جوان» با ۳ قاضی پیرامون کاهش جمعیت کیفری نتایج جالبی را به دنبال داشت
اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها اعتقاد دارد برخی قوانین موجب افزایش زندانیان می‌شود که باید مورد بازنگری قرار گیرد. وی در همین راستا به لوایح معطل مانده در مجلس اشاره کرده و می‌گوید: بخشی از این لوایح به مقوله حبس‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری کمک می‌کند.
سخنگوی دستگاه قضا از قصور مشاوران املاک، شهرداری و سیستم ثبت گلایه کرد.
دی‌ماه سال ۸۹ بود که آیین‌نامه قانون پیش‌فروش ساختمان با ۲۲ ماده به منظور جلوگیری از معاملات معارض به تصویب رسید تا شاید دیگر شاهد پرونده‌هایی درشت و بی‌حساب و کتابی، چون نگین غرب و تعاونی مسکن برق و ... نباشیم...
اسیدپاشی یکی از جرائمی است که با هر بار انتشار خبری از آن، انزجار عمومی بیش از قبل شدت می‌گیرد؛ جرمی که ارتباط مستقیمی با ظواهر یک انسان دارد و به انگیزه تباه ساختن آینده و گوشه نشین کردن دائمی قربانی است.
کارشناسان حقوقی در گفت‌وگو با «جوان» از جنبه‌های حقوقی نفوذ جنتلمنیسم در آموزش و پرورش می‌گویند و اعتقاد دارند در جریان پخش آهنگ مبتذل در تعدادی از مدارس کشور و رقص دانش‌آموزان با این آهنگ بسیاری از خانواده‌ها شاهد نقض حقوق شهروندی خود و فرزندانشان بودند، به این منظور به استناد مواد قانونی متعددی می‌توان از مراجع قضایی پیگیر ماجرا شد
۱۰