سجاد طاهری
کارشناسان حقوقی معتقدند اسناد غیررسمی (قولنامه‌ای) اصلی‌ترین عامل افزایش پرونده‌ها به شمار می‌روند و بدون بی‌اعتباری این اسناد، صحبت از کاهش پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه درواقع مصداق آب در هاون کوبیدن است.
در برخی موارد کارشناس‌های رسمی دادگستری پوشش تخلفات مفسدان اقتصادی می‌شوند
برخی تخلفات و جرائم حتی اگر به‌ظاهر کم‌اهمیت باشد، باز هم می‌تواند خدشه‌ای به حیثیت دستگاه قضایی وارد کند. امور مربوط به کارشناسی املاک برای سپردن وثیقه به دستگاه قضایی ازجمله همین موارد است.
درحالی‌که نهاد‌های ناظر معتقدند انتخابات شورایاری‌ها «صددرصد غیرقانونی» است مجموعه مدیریت شهری در تدارک برگزاری آن است
«انتخابات شورایاری‌ها صددرصد غیرقانونی است»؛ این صریح‌ترین اظهارنظر رئیس سازمان بازرسی کل کشور است که مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین در کشور است.
شورای نگهبان به استناد اسناد بالادستی ایجاد محدودیت در پذیرش وکیل را رد کرده است
فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان حقوق بسیار زیاد است که البته وکالت یکی از آنهاست، اما چرخه معیوب جذب وکیل با انحصارطلبی باعث شده است مانع جدی سر راه اشتغال جوانان در این عرصه باشد.
در فرانسه هر سه روز یک زن توسط همسر یا شریک جنسی‌اش به قتل می‌رسد
برخی از فعالان گروه بشر اقدامات دولت برای کاهش کشتار و خشونت‌های خانگی زنان را شکست خورده عنوان می‌کنند. فعالان حقوق زنان در پیشنهاداتی خواستار سرپناه‌های بیشتر برای زنان و تعلیق حکم سرپرستی کودکان برای مردان محکوم به قتل خانگی تا پایان دوره محاکمه شده‌اند
حمیدرضا تهرانی *
با وقوع انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه، جنبش اصلاح سیستم زندان‌ها، توجه به شرایط زندانیان و رعایت حقوق آن‌ها شدت بیشتری گرفت و دامنه آن از اروپا فراتر رفت و به قاره امریکا رسید.
بیش از یک سال از ارسال لایحه حیوان‌آزاری به مجلس می‌گذرد
اکنون بیش از یک سال است که لایحه منع حیوان‌آزاری به مجلس ارائه شده و در انتظار ورود به صحن علنی و تصمیم‌گیری نهایی است. اکثر قوانینی که در کشور نسبت به حقوق حیوانات وجود دارد، در زمینه صید و شکار است.
با ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری، اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و امکان اهدای عضو محکومان موافقان و مخالفانی را در پی داشته است
برابر آیین‌نامه جدید ابلاغی در زمینه اجرای حدود و قصاص و... افراد محکوم به اعدام می‌توانند متقاضی اهدای عضو شوند. این موضوع را برخی حقوقدانان به عنوان نوآوری مثبت محسوب و اعلام داشتند که اگر فرد محکوم به اعدام، داوطلبانه بخواهد قدم خیری برای حیات دیگران بردارد امر خوبی است و به عنوان نوعی جبران خطا‌های گذشته نیز قابل ارزیابی است...
۱۰