تقسیم دارایی‌های شخص فوت شده به عنوان ارث که به بازماندگان متوفی تعلق می‌گیرد، مستلزم پرداخت مالیات بر ارث است کما اینکه مالیات تعلق گرفته به اموال پرداخت نشود، نقل و انتقال آن دارایی‌ها و تحویل آن‌ها به وراث امکان‌پذیر نخواهد بود.
قاضی مسعودی‌مقام:
رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به اتهامات مرجان شیخ الاسلامی گفت: متهمه مرجان شیخ اسلامی هم چنان متواری است و درکشور کانادا به سر می‌برد. وکلای ایشان مدارک و مستنداتی تسلیم دادگاه کرده‌اند که در حال بررسی مدارک هستیم.
نماینده دادستان گفت: عباس ایروانی در ده سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال دست‌اندازی کرده است.
الزام ۲۵۰ هزار مدیر و مسئول به پاسخ شفاف در برابر پرسش «از کجا آورده‌ای؟»
مهم‌ترین دستاورد قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران» شفافیت و بازگشت اعتماد به بدنه جامعه و نجات حاکمیت از افتادن در ورطه بحران مشروعیت است. در واقع این قانون اگر به درستی اجرایی شود و مردم آثار اجرای آن را در جامعه مشاهده کنند اعتماد عمومی و سرمایه‌های اجتماعی به بدنه جامعه بازمی‌گردد
حسین محمدی
در حال حاضر پولشویی تبدیل به یک معضل جهانی شده است و کشور‌های مختلف با توجه به ساختار‌ها و شرایط خود به دنبال وضع قوانین برای مقابله با این پدیده مخرب هستند. ابعاد و زیان‌های این پدیده به حدی گسترده است که امروزه مبارزه با آن، دفاع از حیثیت و توان اقتصاد ملی تلقی می‌شود.
نشریه پژوهش حقوق خصوصی یک نشریه با داوری بسته، دوسو ناشناس و با دسترسی آزاد است که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دانشگاه پیشرو در علوم انسانی و اجتماعی در ایران منتشر می‌شود.
در سومین جلسه شرکت دارویی رسا مشخص شد
قاضی مسعودی‌مقام در سومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت دارویی رسا خطاب به متهمان گفت: «به تازگی انباری در کرج از شما کشف و گزارش آن واصل شده است. ما واقعیت را کشف کردیم و بقیه متهمان نیز در حال تعقیب‌اند و انبار‌ها در حال کشف است و خروج کالا‌ها از کشور رصد می‌شود.»
اگرچه با تصویب اصلاحیه قانون مبارزه با موادمخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در آذرماه ۸۹ و به‌خصوص اصلاح مواد ۱۵ و ۱۶ گام‌های مهمی برای کمک به ترک اعتیاد معتادان برداشته شد، اما مشکل از جایی شروع شد که مراکزی برای نگهداری معتادان متجاهر که به کمپ‌های ماده ۱۶ معروف شدند وجود نداشت
تصویب عجولانه لایحه قانون تجارت نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است
از یکسو تصویب عجولانه و بدون بررسی دقیق آن در مجلس شورای اسلامی نگرانی‌هایی ایجاد کرده و از سوی دیگر کارشناسان معتقدند در متن جدید این لایحه بند و تبصره‌هایی وجود دارد که می‌تواند مشکلات اساسی و بیشتری در اقتصاد ایران ایجاد کند.
پژوهش‌های نوین حقوقی در سطوح گوناگون قانونگذاری نمود پیدا کرده است؛ ازجمله در قانون اساسی به‌عنوان برترین سطح قانونگذاری تا قوانین کیفری همانند قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی.
۱۰