گفت وگوی جوان با بی سیم چی دسته شناسایی در آزادسازی خرمشهر
بعداز مرحله اول عملیات آزادسازی خرمشهر، تعدادی از سربازان بعثی را به اسارت گرفتیم؛ یکی از سرباز‌ها به پای گروهبان بهاری افتاد و التماس می‌کرد که او را نکشیم. ما او را نکشتیم و درنهایت اسلحه¬‌های غنیمت گرفته را دادیم تا حمل کند؛ این سرباز بعثی از اینکه او را نکشتیم، خیلی خوشحال بود و برای خودش آواز می‌خواند.
۲ خاطره از ۲ رزمنده نوجوان دفاع مقدس
گفت‌وگوی «جوان» با خانواده پاسدار شهید میثم عبدالله‌زاده آرانی از شهدای حادثه تروریستی خاش- زاهدان
پسرم در مراسم پدرش یونیفورم مدافعان حرم را پوشیده بود و در جلوی تابوت پدرش راه می‌رفت. واقعاً فرزندانم با دیدن پیکر پدرشان صبوری کردند. به‌خصوص در مورد زینب واقعاً معجزه شده بود. همانند اسمش زینب‌وار رفتار می‌کرد. در صورتی که به‌شدت وابسته پدرش بود.
موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در دوازدهمین دوره انتخاب موزه‌های برتر کشور که توسط کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) برگزار شد، حائز رتبه برتر گردید.
آزاده جانباز فرزاد قاسمی در گفت‌وگو با «جوان» از حال و هوای آزادگان در ماه مبارک رمضان می‌گوید
برای شکنجه‌های روحی پشت بلندگو ترانه می‌گذاشتند که ما اعتراض می‌کردیم. برخی رعایت می‌کردند و ترانه قطع می‌شد و برخی دیگر لج می‌کردند صدایش بلندتر می‌شد. گاهی به مسئولان نظام جسارت و وادارمان می‌کردند به آن‌ها حرفی بزنیم که بچه‌ها مقاومت می‌کردند و کتک می‌خوردند.
گفت‌وگوی «جوان» با خواهر شهید ابراهیم عبدی که پیکرش ۱۲ سال مفقود بود
وقتی به شهادت رسیدم هیچ کوچه یا خیابانی را به نام من نکنید. چون من نه به خاطر نام که برای دین و مملکتم راه جهاد را انتخاب کردم.
والفجر ۸ آوردگاهی بود که نادر مهدوی و گروهش در آن خوش درخشیدند و در ردگیری ناو‌ها و ناوچه‌های عراقی در خور عبدالله نقش مؤثری ایفا کردند. کمی بعد هم شهید مهدوی در عملیات کربلای ۳ حماسه دیگری آفرید و نقش مؤثر و مبتکرانه‌ای در فتح اسکله و پایانه نفتی الامیه عراق ایفا کرد
گفت‌وگوی «جوان» با لاله افتخاری دختر شهید محمدحسین افتخاری و همسر شهید محمدعلی عامریان
همسرم آنقدر مشغله کاری داشت که حتی من فرم اعزام به جبهه‌اش را پر کردم. در فرم پرسیده بودند که هدفتان از اعزام به جبهه چیست؟ من این را از همسرم پرسیدم و گفت: خودت می‌دانی که من به لحاظ مادی و معنوی شرایط خوبی در شهر دارم، اما می‌خواهم برای رضای خدا به جبهه بروم. پس بنویس «فقط رضای خدا»
مروری بر تاریخچه یک گردان در گفت‌وگوی «جوان» با نویسنده کتاب «کمیل هنوز زنده است»
یکی از حوادثی که در طول دفاع مقدس همواره مورد سؤال و کنجکاوی نسل جوان قرار می‌گیرد، واقعه محاصره تعداد قابل توجهی از رزمندگان گردان کمیل در کانال‌های منطقه فکه است.
خاطره‌ای از یک بیسیم‌چی در گفت‌و‌گوی «جوان» با حمید داوودآبادی
حسین اکبرنژاد با وجود بیسیم سنگینی که بر پشت داشت، سجده‌هایش را کش می‌داد و در همان حال که سرش بر مهر چسبیده بود، از ناله‌هایش می‌شد فهمید که با چه سوزی گریه می‌کند
۱۴