چالش‌ها و دشواری‌های اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران- بخش پایانی
محسن شجاعی محافظ سپهبد قرنی: «مهاجمان مرا هل دادند و به رویم رگبار بستند، من هم اشهدم را خواندم و به دیوار چسبیدم. فقط مدام می‌گفتم تو را به خدا به تیمسار کاری نداشته باشید، آدم خوب و خیرخواهی است! گفتند ساکت شو، حرف نزن. بعد به داخل حیاط دویدند و دو تیر شلیک کردند و سوار موتور شدند و به سرعت از محل رفتند. من رفتم داخل حیاط و دیدم تیمسار گوشه‌ای از حیاط افتاده، یک گلوله به ران پای چپ و یک گلوله هم به سمت راست شکمش اصابت کرده بود»
به بهانه انتشار یادمانی جدید برای زنده‌یاد آیت‌الله العظمی سیدعبدالله شیرازی
چالش‌ها و دشواری‌های اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران- بخش نخست
تیمسار حسنعلی فروزان: دخالت‌های نابجای اطرافیان بازرگان در امور ارتش از جمله اقدام غیرمسئولانه تیمسار مدنی که خدمت سربازی را یک سال کرد و پادگان‌ها را یک‌مرتبه خالی کرد، شهید قرنی را به شدت ناراحت ساخت. تا اینکه از منابعی شنیدم که ممکن است ایشان از طرف دولت موقت کنار گذاشته شود. موضوع را با ایشان در میان گذاشتم. گفت: «خودم می‌دانم، اما با آن‌ها سازش نمی‌کنم و روشم را تغییر نمی‌دهم!»
به بهانه انتشار زندگینامه مستند شهید طیب حاج‌رضایی
روایت ۳ مرگ سیاه در سازمان موسوم به مجاهدین خلق پیش از پیروزی انقلاب اسلامی
شاید بتوان یکی از مختصات سازمان موسوم به مجاهدین خلق را بی‌اعتنایی به جان انسان‌ها، حتی اعضا و سمپات‌های خویش دانست. به واقع در غلتیدن به دامان ماکسیسم، عملاً زمینه‌های تن دادن به خشونت‌های استالینیستی را نیز برای این گروه مسلح فراهم آورد، شیوه‌هایی که تا هم‌اینک نیز در این سازمان جاری و ساری است. در مقالی که پیش روی شماست، روایت سه فقره از این مرگ‌ها را بازمی‌خوانید. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و عموم علاقه‌مندان را مفید و مقبول آید.
یاد‌ها و یادمان‌هایی از استاد فقید زنده یاد سید هادی خسروشاهی
روز‌هایی که بر ما می‌گذرد، برای اهالی فرهنگ و تاریخ پژوهی، همچنان تداعی گر فقدان زنده یاد استاد سید هادی خسروشاهی است. هم از این روی، این قلم که همچنان در سوگ آن یار رفته است، سطور ذیل به یاد آن بزرگ قلمی کرد. یادش گرامی باد.
«بهائیت از ورود به ایران تا نفوذ به ساختار حکومتی پهلوی اول» در گفت‌و‌شنود با قاسم تبریزی
عباس افندی (عبدالبهاء) در سفری که به انگلستان می‌رود، انگلیسی‌ها از او تجلیل زیادی می‌کنند و مقام sir را به او می‌دهند. مقامی که انگلیسی‌ها فقط به کسانی می‌دهند که به امپراتوری بریتانیا خدمت کرده باشند. خب ارتباط او با انگلیسی‌ها چیست؟
«دغدغه‌ها و خاطرات زندگی با آقای نقاش» در گفت و شنود با زنده یاد سیما محجوبی
گفت و شنودی که هم اینک پیش روی دارید، سال‌ها پیش با زنده یاد سیما محجوبی همسر استاد انجام شده و شامل نما‌هایی نزدیک از سبک زندگی این هنرمند است
گذری بر «تئوری‌های ساخت قدرت و رژیم پهلوی دوم»
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات حجت‌الاسلام مهدوی خراسانی
۶