نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار
ساختن فیلم درباره تکفیری‌ها وقتی جذاب می‌شود که از لایه ظواهر عبور کرده و به زیستگاه، شخصیت و فرهنگ آن‌ها نزدیک شوید، اگر این نزدیکی ایجاد نشود پرده‌برداری از عمق ماجرا و داستانی که می‌خواهید تعریف کنید میسر نخواهد شد. حسن فیلم «شبی که ماه کامل شد» این است که به دل حادثه زده و این شجاعت و هوشمندی را به خرج داده که از دیوار و مرز جغرافیایی عبور کند. خیلی از فیلمساز‌ها زیر بار چنین ریسک و زحمتی نمی‌روند.
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر بر لزوم افزایش سهم ایران از صنعت جهانی سینما تاکید کرد.
با حذف «قسم» محسن تنابنده، ۸ فیلم برتر آرای مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.
این دیگر یک زهر مار واقعی است که فیلم فارسی‌های پیش از انقلاب را نیز روسفید می‌کند، از بسیاری از کمدی‌های مبتذل اکران امسال هم مبتذل‌تر است و این هم در فرم و هم در محتوا رقم خورده است و معلوم نیست با چه معیاری از فیلتر هیئت انتخاب جشنواره فجر انقلاب عبور کرده است.
«ماجرای نیمروز: رد خون» یک درام سیاسی تحسین‌برانگیز از مهدویان
«ماجرای نیمروز: رد خون» ادامه راهی است که مهدویان دو سال پیش آن را با موفقیت آغاز نمود؛ فیلمی خوب با قصه‌ای درباره حوادث تاریخ انقلاب اسلامی.
نگاهی به سه فیلم اکران شده در جشنواره (۴)
سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر که مهم‌ترین رویداد هنری کشور است در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب در حال برگزاری است. در ذیل نگاهی کوتاه به سه فیلم اکران شده در روز چهارم جشنواره خواهیم داشت.
اعلام اسامی اولیه محبوب‌ترین فیلم‌های جشنواره از نظر تماشاگران
فهـرسـت اولیـه ۱۰ فیلـم بـرتـر در آرای مـردمـی جشنـواره فیـلم فجـر اعلام شـد.
جدیدترین فیلم نرگس آبیار با موضوع «زندگی ریگی» با استقبال مخاطبان مواجه شد
تصویر مردم نگاری‌های قوم بلوچ توأمان با بررسی چند جانبه آسیب‌ها، آن هم در دل قصه‌ای که حتی لحظه‌ای برای نفس کشیدن هم رهایت نمی‌کند، جسمت را ۲ ساعت و ربع میخ می‌کند به صندلی‌های سینما و روحت را تا روز‌ها و بلکه سال‌ها اسیر می‌سازد. شبی که ماه کامل شد شایسته تقدیر، تقدیس و تبلیغ است.
نگاهی به فیلم «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی
فقط از یک فیلمساز ایرانی برمی‌آید که داستانش را از وسط ماجرا شروع کند و در همان حوالی هم آن را رها سازد. رضا میرکریمی با فیلم قصر شیرین تقریباً همین کار را با تماشاگر می‌کند. او ملغمه‌ای از حماقت، خودخواهی، بی‌مسئولیتی و جمعی از رذائل دیگر را در یک کاراکتر مرد جمع کرده و تماشاگر نگون‌بخت را به دنبال آن می‌کشد.
گذری کوتاه به فیلم‌های جشنواره فجر (۳):
سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر که مهم‌ترین رویداد هنری کشور است در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب در حال برگزاری است. در ادامه و پس از پخش فیلم‌ها در شب سوم این جشنواره به دو فیلم قصر شیرین اثر رضا میرکریمی و سمفونی نهم اثر محمد رضا هنرمند پرداخته‌ایم.
۵