«جوان آنلاین» در گزارشی تحلیلی- خبری بررسی کرد
بهره‌مندی از علوم و فنون نوین در عرصه دریا امروزه به عنوان یکی از مرز‌های دانش محسوب می‌شود، تاجاییکه زیست‌بوم فناوری و نوآوری و حرکت به سمت داخلی‌سازی تجهیزات و شناور‌های موردنیاز در حوزه‌های دریایی و کشف فناوری‌های نوین و تجاری‌سازی آن، از لوازم ارتقای سطح علم و فناوری در بخش دریاست.
آموزش و پژوهش، سلامت و درمان، صنایع و انرژی، لجستیک و حمل و نقل و مسائل مربوط به حوزه نظام قضایی، قانون‌گذاری، تامین امنیت غذایی و کشاورزی و ترافیک و آلودگی هوا از اولویت‌های سند ملی هوش مصنوعی است.
پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان، موفق به تولید راکتور‌های شیمیایی و دستگاه‌های تولید مواد اولیه دارویی زمینه‌ای در حجم‌هایی از یک تا ۵۰ لیتر شدند.
ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی فراخوانی از خبرگان، نخبگان، اعضای هیات علمی و دانشجویان، متخصصان و فعالان مرتبط با بخش خصوصی، دستگاه‌های ملی و استانی و همه ذینفعان و علاقمندان به مشارکت در نهایی‌سازی پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران دعوت به همکاری کرد.
اولین ربات همراه با چت جی‌پی‌تی، یک «کمربند هوشمند» مجهز به هوش مصنوعی که به هدایت افراد نابینا کمک می‌کند و همچنین جاروبرقی، تی و سایر وسایل مجهز به هوش مصنوعی همه در بزرگ‌ترین نمایشگاه فناوری سال (CES ۲۰۲۴) به چشم می‌خورند.
همواره این سوال مطرح است که چرا هنگام راه‌رفتن روی یخ در هوای زیر صفر درجه، بخشی از آن لغزنده و شکننده است. دما که زیر نقطه انجماد است، پس چرا یخ آب شده در زیر پا قابل احساس است؟
محققان به تازگی چارچوبی جدید موسوم به Dobb-E را معرفی کرده اند که بطور خاص برای آموزش موثر به ربات‌های متحرک در انجام وظایف خانگی طراحی شده است.
دانشمندان متوجه شدند نوعی ویروس که با استفاده از فناوری کریسپر (CRISPR) اصلاح شده است، می‌تواند برای خنثی کردن سایر ویروس‌ها مانند تبخال و جلوگیری از ایجاد علائم آن استفاده شود.
هکر‌ها به مخزن داده‌های سوابق داده دادگاه در ایالت ویکتوریا استرالیا دسترسی یافتند و شبکه فناوری صوتی و تصویری دادگاه را مختل کردند.
مدیر اجرایی شبکه پارک‌های علم و فناوری کشور‌های اسلامی گفت: در حال رایزنی با اوگاندا برای فعال کردن پارک علم و فناوری این کشور و نیجریه به منظور برگزاری نمایشگاه دستاورد‌های فناورانه هستیم.
۲