تصور آغاز شکاف بین دولت و مجلس کاملا اشتباه است/ سوال نمایندگان، سوال ملت ایران هم هست
کد خبر: 923857
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sKv
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
روحانی در صحن مجلس:
رئیس جمهور گفت:هیچکس از مردم شریف ایران از دوستان ما در جهان فکر نکنند امروز آغاز شکافی بین دولت و مجلس است، بلکه این تصور کاملا اشتباه است.

جوان آنلاین: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران صبح امروز (سه شنبه) در وقت اول خود در جلسه سوال جمعی از نمایندگان مجلس از رئیس جمهور، با تبریک میلاد امام هادی(ع)، عید سعید قربان و عید بزرگ غدیر، اظهار داشت: امیدوارم سخنان من در چاچوب آیه ای باشد که تلاوت کردم، یعنی همه باید بهترین کلام و بهترین سخن و نیکوترین جملات را به کار ببریم. امیدوارم توصیه هایی که مقام معظم رهبری نسبت به همین جلسه به من فرمودند، بتوانم دقیقا مراعات کنم.

تصور آغاز شکاف بین دولت و مجلس کاملاً اشتباه است

وی افزود: در آغاز این روز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم سالاری دینی می دانم. هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است، بلکه بالاترین نقطه قوت مسئولان نظام است که همه مسئولین در چارچوب وظایف خود و قانون پاسخگو باید باشند. هیچکس از مردم شریف ایران از دوستان ما در جهان فکر نکنند امروز آغاز شکافی بین دولت و مجلس است، بلکه این تصور کاملا اشتباه است.

روحانی ادامه داد: مجلس و دولت هدف بسیار بزرگی را بر عهده دارند و بار این مسئولیت را با همکاری یکدیگر به مقصد برسانند. سوالات نمایندگان، سوالاتی از دولت یازدهم و دوازدهم است و از نظر من ایرادی ندارد گرچه این دو دولت دو شخصیت حقوقی مجزا دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همواره تلاشم این بوده بین دولت و مجلس ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظرم اینچنین بوده، تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان در سال ۹۶ در انتخابات حضور فعال داشتند و در کابینه دولت دوازدهم نمایندگان عزیز کمک کردند. ممکن است گله ای از دولت داشته باشید و یا ما گله داشته باشیم، اما دوستانه و برادرانه است.

سوالات نمایندگان، سوال ملت ایران هم هست

وی، گفت: به نظرم سوال نمایندگان محترم که در پنج بند تدوین شده، سوالات ملت ایران هم هست. نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس این سوالات را دارند، بلکه بسیاری از مردم هم این سوالات را دارند که چرا بیکاری، وضع بانکی، قاچاق، رکود، رشد قیمت ارز و رونق این وضعیت را دارد.

روحانی با بیان اینکه همه آمار و ارقام وجود دارد و چیزی مخفی نیست، عنوان کرد: چرا در ۷-۸ ماه اخیر ناگهان شرایط نویی ایجاد شد؟ ممکن است شما بگویید که این شریط جدید بدلیل اشتغال، ارز، سیستم بانکی و یا قاچاق بود؛ به نظر بنده اشکال از تصور مردم و ترسیم ملت ایران نسبت به آینده ایران بوده است. ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد که درد بزرگی است. اشتغال و بیکاری دردهای بزرگی هستند، نابسامانی بانکی، رونق و ارز موضوع مهمی است؛ اما همه اینها در برابر اعتماد و امید مردم ناچیز است.

از مشکلات با هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد

رئیس جمهور افزود: چرا امید مردم تغییر پیدا کرده و نسبت به آینده ایران دچار تردید شده اند و حتی عده ای نسبت به عظمت و قدرت نظام، رشد و توسعه آینده دچار شک شده اند؟ این شک را باید درمان کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که قانع شوند این مشکلات در این چندماهه زودگذر است، خاطرنشان کرد: کلید مسئله در همین است و باید برای مردم توضیح دهیم از این مشکلات با هدایت رهبر معظم انقلاب، هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد. باید به ملت بگوییم نخواهیم گذاشت توطئه های آمریکا پیروز شود و مطمئن باشید. نمی گذاریم یک مشت ضد ایرانی که در کاخ سفید جمع شده اند علیه ما توطئه کنند.

کاخ سفید در پایان جلسه امروز بسیار اندوهگین خواهد بود

روحانی گفت: کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود، بداند از پایان جلسه امروز بسیار اندوهگین خواهد بود، چراکه پایان این جلسه اتحاد بالاتر بین دولت و مجلس، قوه قضائیه، نیرو‌های مسلح است.

ترسی از آمریکا نداریم و از مشکلات عبور خواهیم کرد

رئیس جمهور با بیان اینکه ترسی از آمریکا و مشکلات نداریم و از آن‌ها به خوبی عبور خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: از دستگاه‌های مربوطه در خصوص ۵ سوال نمایندگان گزارش گرفته‌ام. بر مبنای ۵ سوال نمایندگان عزیز، اولین سوال این است که در زمینه قاچاق کالا و ارز چرا دولت موفق نبود؟ همه شما می‌دانید موضوع قاچاق کالا و ارز در سال ۸۱ با فرمان مقام معظم رهبری مبارزه با آن شروع شد و بعد هم نمایندگان محترم مجلس در سال ۹۲ قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت نیز همه آیین نامه‌های آن را تدوین کرد و ۶۰۰ میلیارد تومان پول برای تشکیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق تهیه کردیم.

وی با بیان اینکه هر چه قیمت ارز بالا برود، واردات قاچاق و کالا کمتر می‌شود و بالعکس خروجی اش بیشتر می‌شود، اظهار داشت: اساس برای جلوگیری از قاچاق کالا، تولید با کیفیت داخلی است. همه باید به تولید داخلی کمک کنیم. اگر این‌ها را به لحاظ کمیت، کیفیت و قیمت برپا کنیم، معنی ندارد که قاچاق از خارج وارد شود.

روحانی تصریح کرد: ما چگونه توانستیم در عرض چهار سال از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق به ۱۲ میلیارد دلار برسیم. شما می‌دانید که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی نیست، بلکه فراقوه‌ای است.

وی ادامه داد: آمار و ارقامی که این ستاد به کمک دانشگاه‌ها در سال ۹۲ تهیه کرد، اعلام کرد قاچاق کالا ۲۵ میلیارد دلار است، این رقم به ۱۷ و سپس به ۱۵ و ۱۲ میلیارد دلار رسید. در قاچاق خروجی که عمدتا سوخت است. دولت با برنامه ریزی که برای کنترل پیمایش خودرو‌ها و دادن گازوئیل بر مبنای پیمایش انجام داد، قاچاق ۷.۸ میلیارد در سال ۹۲ به نیم میلیارد دلار در سال ۹۵ تبدیل شد.

مبارزه با قاچاق را در آب‌های جنوب و نقاطی از غرب و شرق را به سپاه پاسداران واگذار کردیم

رئیس جمهور تصریح کرد: البته من باید بگویم که ما در زمینه قاچاق تلاش‌هایی که داریم انجام می‌دهیم، نقش نیروی انتظامی، سربازان گمنام و نیرو‌های مسلح به ویژه سپاه پاسداران نقش ارزشمندی است. ما از ۱۰ ماه پیش در شورای عالی امنیت ملی، مبارزه با قاچاق در آب‌های جنوب یعنی خلیج فارس و دریای عمان را به سپاه پاسداران واگذار کردیم. نقاطی از غرب و شرق کشور هم وجود دارد که مبارزه با قاچاق در آن به عهده سپاه پاسداران است.

روحانی ادامه داد: سؤال باید این باشد که چطور دولت به کمک مجلس و قوه قضائیه و نیرو‌های مسلح به خوبی توانست قاچاق ۲۵ میلیارد را به ۱۲ میلیارد برساند و الان برنامه دولت چیست که این ۱۲ میلیارد را به صفر برساند. اگر سؤال این بود من با ذوق بیشتری برنامه‌های آینده را مطرح می‌کردم.

برجام برای این آمد که بگوید برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است

وی افزود: سؤال بعدی باید این باشد که چرا تحریم‌های بانکی همچنان باقی مانده است. من از شما می‌پرسم که برجام برای چه بود؟ برجام برای این بود که ما به دنیا بگوییم که فعالیت صلح آمیز هسته‌ای که آن‌ها به دروغ می‌گفتند غیرصلح آمیز است و بر مبنای همین دروغ و اتهام ناروا، قطعنامه‌های فراوانی را علیه ما تصویب کردند و در ذهن دنیا این گونه جا انداختند برنامه هسته‌ای ایران برای صلح و امنیت جهان خطر است و لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بردند، برجام برای این آمد که بگوید برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است.

رئیس جمهور گفت: قطعنامه گذشته شورای امنیت این است که ایران صلح و امنیت را تهدید می‌کند و بعد از برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ می‌گوید که ایران حق دارد فعالیت هسته‌ای داشته باشد و از دنیا هم می‌خواهد که در کنار ایران باشد.

وی اظهارداشت: ما دستاورد‌هایی اعم از اخلاقی، سیاسی و بین المللی داشتیم که هیچ گاه از بین نمی‌رود. تحریم تسلیحاتی کشور را که این تحریم می‌گفت: ایران نه حق دارد سلاحی بفروشد و نه حق دارد سلاحی بخرد را به پنج سال تقلیل دادیم که دو سال و نیم آن گذشته است.

برجام بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد!

رئیس جمهور تاکید کرد: در زمینه اقتصادی هم برجام گشایش‌هایی را به وجود آورد، شما همگی می‌دانید که شرکت‌هایی که الان مشغول رفتن هستند بالاخره یک زمان آمده بودند. برجام آمده و بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را حل کرده است. بعد از امضا و اجرایی شدن برجام، تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای لغو شد، اما شما می‌دانید که بخشی از تحریم‌های ما هسته‌ای و بخش دیگر مربوط به سیستم بانکی بود.

وی با اشاره به اینکه مسئله سوم، مسئله بیکاری است، تصریح کرد: کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم در این مورد بسیار درخشان است و جزو معدود کارنامه‌های درخشانی است که در کمتر کشوری شما می‌توانید آن را بیابید. شما ببینید ما در سال ۸۴ تا ۹۱ میزان اشتغال خالص ۱۰ هزار نفر بوده است و در طول این مدت این میزان اشتغال که اینقدر پایین بوده، پس از ۵ سال از گذشت دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر شده است و این یک افتخار بزرگ برای کشور به حساب می‌آید.

در زمینه اشتغال ما موفقیت بزرگی را داشته‌ایم/علی رغم کارنامه دولت در این زمینه، اما مردم ما راضی نیستند

رئیس جمهور افزود: شما می‌توانید به آمار‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی و دیگر آمار‌های موجود مراجعه کنید و شرایط را خودتان ببینید. البته که اشتغال شرایط مناسب داخلی و خارجی می‌خواهد، شرایط خاص سکون و آرامش سیاسی می‌خواهد، اما با این حال در زمینه اشتغال ما موفقیت بزرگی را داشته‌ایم و در بهار ۹۷ بیش از آنچه که داوطلب کار بوده‌اند ما اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

روحانی گفت: ۷۱۱ هزار نفر جویای کار بودند و ۷۵۶ هزار اشتغال درست شده است که این هم برای اولین بار است که اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: علی رغم کارنامه درخشان دولت در این زمینه، اما مردم ما راضی نیستند که این هم حرف درستی است. چرا که هنوز بیکاری فراوانی داریم و این بیکاری مزمن چندین سال است که وجود دارد. خانواده‌های فراوانی هستند که هنوز از این موضوع رنج می‌برند، اما شما توجه کنید که اگر دولت‌های یازدهم و دوازدهم همچون دولت‌های نهم و دهم کار می‌کرد، امروز رقم بیکاری ما به جای ۱۲ درصد، ۲۲ درصد بود که این هنر مسئولان را می‌رساند که با کمک دیگر قوا و مسئولین کشور توانستند این موفقیت بزرگ را به دست آورند. چرا که شما می‌دانید ما اولین دولتی بودیم که پس از جنگ با رشد منفی اقتصادی روی کار آمدیم.

رئیس جمهور بیان کرد: ما دولتی هستیم که با رشد منفی ۷.۷ درصد در سال ۹۱ روی کار آمدیم و در سال ۹۲ هم متاسفانه رشد منفی اقتصادی ادامه داشت، اما در سال ۹۳ این رشد اقتصادی مثبت شد. سال بعد از آن به دلیل کاهش قیمت نفت چندان وضع خوبی نداشتیم، اما از آخرین فصل سال ۹۴ تا به امروز همه فصول ما که به عبارتی ۹ فصل می‌شود، رشد مثبت اقتصادی را به طور متوالی تجربه کرده است.

وی گفت: ما در سال ۹۵ میزان ۱۲.۵ درصد رشد اقتصادی داشتیم که در دنیا کم نظیر بوده و رشد متوسط ما در طول این ۵ سال بالای ۴ درصد است. شما می‌دانید که برای آنکه رکود در شرایط اقتصادی یک کشور لحاظ شود، باید ۲ و یا ۳ دوره متوالی رشد منفی اقتصادی در آن کشور باشد که چنین چیزی در ایران نبوده است و همین راه را هم باید ادامه بدهیم و البته تا آن رونق مطلوب مدنظر مردم فاصله زیادی باقی مانده است.

در مسئله ارز، مسائل اجتماعی، روانی، سیاسی، سیاست خارجی، آثار بیشتری داشته است تا مسائل اقتصادی

رئیس جمهور در خصوص بازار ارز و نوسانات آن اظهار داشت: باید در ابتدا این مسئله را پرسید که چرا شرایط ارز به این ترتیب که امروز شاهد هستیم، درآمد. آیا عامل آن سیاسی بود یا روانی و یا اقتصادی و یا تلفیقی از همه این عوامل؟ من می‌گویم در مسئله ارز، مسائل اجتماعی، روانی، سیاسی، سیاست خارجی، آثار بیشتری داشته است تا مسائل اقتصادی.

روحانی ادامه داد: اجماع اقتصاددان‌ها بر این بود که در ۲۰ فروردین باید نرخ واحدی را اعلام می‌کردیم. هرچند که می‌دانستیم می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و اینکه برخی می‌گویند چرا به مسافرین ارز می‌دهید، خوب اگر به مسافر ارز ندهیم او می‌رود از کوچه و خیابان ارز می‌گیرد و همین تبدیل می‌شود به یک نرخی که بر روی زندگی مردم و کسبه تاثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین این سیاست ما برای کنترل التهاب بازار ارز بوده است. هرچند که در هر شرایط جدیدی سوء استفاده‌هایی انجام می‌گیرد که این‌ها همه جای بحث و بررسی بیشتر دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روحانی در بخش دوم پاسخ‌های خود به سوالات نمایندگان مجلس با تشکر از نمایندگان و کسانی که طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده‌اند، گفت: از وزرای مربوطه می‌خواهم در زمینه این ۵ سوال و نکاتی که لا به لای آن مطرح شد، توضیح لازم را به نمایندگان محترم و مردم ارائه دهند.

وی افزود: نکته اساسی این است که چه شد کشوری که در یک مسیر کاملا آرام حرکت می‌کرد، مسیر این آرامش تغییر کرد. حتی درحالی که ترامپ هم سر کار آمده بود، به منطقه آمد، اما در همان ایام مردم در انتخابات حماسه آفریدند و ضربه بسیار محکمی را به ترامپ و کشور‌های کوچک دور و برش زدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاریخ این تغییر ۵ دی ماه سال ۹۶ است و هرکس تاریخ دیگری بدهد به نظر من آدرس غلط به مردم داده است، تصریح کرد: پنجم دی ماه سال ۹۶ مردم ناگهان دیدند عده‌ای در خیابان آمده‌اند و شعار می‌دهند و کم کم به شعار‌های هنجارشکنانه و غیر قابل قبول تبدیل شد. مردم دچار حیرت شدند، درست است که مردم آمدند در راهپیمایی‌ها و پاسخ دادند، اما در عین حال این حادثه کم نظیری بود و در سال‌های اخیر مانند آن نداشتیم.

روحانی ادامه داد: حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت؛ تا اینکه در اواخر دی ماه اعلام کند "من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران راجع به منطقه و موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند من یکجانبه خارج می‌شوم. " بعد از این تهدید می‌بینیم با این ناآرامی داخل و تهدید بیرون مردم نگران شدند.

وی با بیان اینکه بدانید تخریب، خرابی می‌آورد و سیاه نمایی، زندگی مردم را به سمت سیاهی می‌برد، عنوان کرد: این کلام و اجتماع و شعار در گوشه و کنار نیست. البته اگر شعار علیه فردی مثل حسن روحانی باشد اشکالی ندارد چراکه نوکری از نوکر‌های مردم و سربازی از سرباز‌ها است و دلم برای این‌ها نمی‌سوزد؛ من اگر تهدیدی شوم به ترور، برایم مهم نیست. آرزوی ما هست که این را داشته باشیم، اما چه شد که عده‌ای جرات کردند رئیس جمهور را تهدید به مرگ کنند؟ چون حس کردند بین ما و شما فاصله وجود دارد.

قبول داریم که طرف ما در برجام، به ویژه آمریکایی‌ها تخلفاتی انجام داده است

رئیس جمهور، گفت: اگر وحدت و اتحاد یکپارچه داشته باشیم، فیضیه‌ای که مرکز انقلاب است، به جایی که آب به آسیاب دشمن بریزد تبدیل نمی‌شود. باید همه دست به دست هم دهیم و پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم. شما می‌گویید چرا ارز قیمتش بالا رفت؟ چرا برجام اجرا نشد؟ ما قبول داریم که طرف ما در برجام بویژه آمریکایی‌ها برخی تخلفاتی انجام داده است.

روحانی با اشاره به اینکه بیایم منصفانه برخورد کنیم و ببینیم اگر برجام هیچ بود، پس چه غصه‌ای باید امروز وجود داشته باشد، تصریح کرد: شما گفته‌اید هیچ شرکتی نیامده ایران، پس چرا می‌گویید شرکت‌ها چرا بیرون می‌روند؟ شما گفته‌اید هیچ هواپیمایی نیامده و هواپیما کاغذی است، حالا می‌گویید چرا هواپیما نمی‌آید؟ شما اعلام کردید این برجام هیچ رابطه بانکی را درست نکرد، حتی وقتی ما گفتیم سوئیفت برقرار شده مجبور شدیم خبرنگاران را به بانک مرکزی ببریم تا با چشم آن را ببیند.

وی ادامه داد: شاید بگویید آیا به صد درصد اهدافتان رسیده‌اید؟ در بعضی زمینه‌ها ۱۰۰ درصد رسیدیم، بعضی زمینه‌ها ۸۰ درصد و بعضی نیز ۶۰ درصد، اما در بسیاری از زمینه‌ها به صد درصد رسیدیم. PMD موضوعی بود که بسیاری از کارشناسان ما می‌گفتند از محالات است که حل شود، اما امروز حل شد. قطعنامه‌ها علیه ایران برچیده شد و تحریم‌های نظامی بلندمدت به ۵ سال تقلیل پیدا کرد و ۲.۵ سال دیگر پایان خواهد یافت.

رئیس جمهور تاکید کرد: در زمینه اقتصادی هم قدم‌های بسیاری برداشته شد، اما بعضی قدم‌ها هم برداشته نشد که عمدتا به خاطر تخلف آمریکا بود.

روحانی با بیان اینکه مردم باید نسبت به آینده شان اطمینان داشته باشند، گفت: شما می‌فرمایید مردم زندگی شان مطلوب نیست و ناراحتند، این کاملا درست است، اما من می‌پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد؟ آیا اگر تورم در طول چهارسال حدود ۶۰ درصد شد، حقوق کارمند ۲ برابر نشد؟ اگر زندگی مردم سخت شد، برای مبارزه با فقر مطلق آیا پرداختی مستمری بگیران را تا ۴ برابر افزایش ندادیم؟

رئیس جمهور گفت: آنچه من در انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ قول دادم این بود که راه من، راه اعتدال است و باز هم می‌گویم که با تندروی از چپ یا از راست، به جایی نمی‌رسیم؛ راهی جز اعتدال، دوستی و وحدت نداریم؛ اشکال ندارد که شما مخالف دولت باشید، اما باید برای منافع ملی، در کنار هم قرار بگیریم.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم هر کاری انجام دهیم، یک بار اصل ۴۰ قانون اساسی را بخوانیم. در اجرای حقوق، نمی‌توانیم به منافع ملی ضربه بزنیم. اصل منافع ملی شرط محفوظ در همه برنامه هاست. همه قوا و نیرو‌های مسلح باید به این اصل توجه کنند.

دولت حتما نقص دارد؛ شما در این شک نکنید

روحانی گفت: دولت حتما نقص دارد؛ شما در این شک نکنید؛ ما هم دولتی هستیم مانند بقیه دولت ها، اما تمام تلاشم این بوده که بهترین‌ها را جمع کنم. ممکن است نقص داشته باشیم؛ برای همین شما سوال و استیضاح می‌کنید؛ این‌ها مهم نیست، آن چه مهم است، این است که همگی دست به دست هم بدهیم.

وی افزود: مردم از ما نمی‌خواهند که شما از من سوال کنید و من هم اینجا آمار و ارقام ارائه کنم. مردم، درد را از من و شما بهتر می‌دانند. صبح بیرون می‌روند، می‌بینند که قیمت چه قدر بالا رفته است. لمس این مساله که زندگی مردم توام با سختی و مشکلات شده که مهم نیست که شما بگویید یا من بگویم.

رئیس‌جمهور گفت: مردم درمان موقتی که یک ماه کار کشور را درست کنیم و دوباره به وضع سابق بازگردیم را نمی‌خواهند. مردم درمان دائم را می‌خواهند. درمان دائم چگونه درست می‌شود؟ آیا صرفاً با کار دولت یا کار مجلس یا کار قوه‌قضائیه درست می‌شود؟ خیر، اما اگر همه با هم باشیم، حتماً از مشکلات عبور خواهیم کرد.

پشت تریبون‌ها نگوییم که ما دچار بحران شده‌ایم؛ والله ما دچار بحران نیستیم

روحانی ادامه داد: پشت تریبون‌ها نگوییم که ما دچار بحران شده‌ایم؛ والله ما دچار بحران نیستیم. اول مسئله است، بعد تبدیل به آسیب و بعد تبدیل به تهدید و در نهایت به بحران تبدیل می‌شود. ما در مرحله آسیب قرار داریم و گاهی موارد در لبِ تهدید هستیم. چرا بحران می‌گویید؟

وی افزود: من به ملت ایران قول می‌دهم که هیچ‌گاه کاری را بدون مشورت و خِرد جمعی انجام ندادم. من تمام دولت و کارشناسان را به شهادت می‌طلبم؛ حتی تصمیم قاطع صد درصدی داشتم، اما وقتی در جلسه‌ای رفتم، دیدم همگی نظر مخالف دارند، نظر آن‌ها را قبول کردم؛ این کار نادرست است و خودسری است. ما حتماً اشتباه داشته‌ایم، اما باید آن را رفع کنیم.

اگر کسی ارز ۴۲۰۰ گرفته و کالایش همچنان در گمرک است، ما از او مابه‌التفاوت می‌گیریم

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در مسئله ارز، آن‌هایی که ارز گرفتند تا کالا وارد کنند، اما وارد نکردند، وزارت صمت و بانک مرکزی موظف هستند پرونده‌های آن‌ها را به قوه قضائیه بدهند. با کسی که کالای کمی آورده، برخورد می‌شود. اگر کسی ارز ۴۲۰۰ گرفته و کالایش همچنان در گمرک است، ما از او مابه‌التفاوت می‌گیریم.

روحانی ادامه داد: ما باید مسئله را در حد خود ببینیم. وقتی مشکل را اضافه می‌کنیم، در حل آن عاجز می‌شویم. اگر مشکل داریم باید آن را حل کنیم. شاید شما بگویید که رابطه مجلس و دولت ضعیف است. ممکن است این حرف درست باشد. ما که هر وقت وزرای خود را کار داریم، همیشه می‌گویند در مجلس هستند. ما حتماً باید برای حل و فصل مسائلمان، روابطمان را قوی‌تر و نزدیکتر کنیم.

وی گفت: شما می‌گویید ما دو راه بیشتر نداریم؛ یا از برجام خارج شویم یا در آن بمانیم. ظاهراً دو راه داریم، اما یک راه سومی هم وجود دارد. دیروز در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور فرانسه گفتم «اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند، ما شیوه جدیدی به شما اعلام می‌کنیم»؛ اگر لازم شد راه سوم را به شما نمایندگان اعلام خواهیم کرد.

همه توان خود را به کار گرفته‌ایم تا کالا‌های ضروری با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد

رئیس‌جمهور ادامه داد: مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما قابل حل است. ما همه توان خود را به کار گرفته‌ایم تا کالا‌های ضروری با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد. تلاش داریم تا تولید به مسیر خود ادامه بدهد. همه تلاش ما این است که محصولات داخلی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد.

روحانی تصریح کرد: ما بسیاری از قیمت‌ها در آب، برق، گاز، سوخت و بسیاری از موارد حمل و نقل، آنچه مربوط به دولت بوده است را دست نزدیم؛ به دلیل اینکه مردم در رفاه و شرایط بهتری باشند.

ادامه دارد...
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار