دروغ تاریخی بی‌بی‌سی
کد خبر: 921463
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003riJ
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
شبیه‌سازی دروغ زوال صفویه با شرایط فعلی ایران تازه‌ترین نفس‌زدن‌های سربازان ایرانی ملکه برای ادای دین در پروسه براندازی است
خسرو معتضد، پژوهشگر تاریخ: برنامه بی‌بی‌سی را تصادفاً دیدم، اما بسیاری از مطالبی که در آن گفته شد یا از سر بی‌سوادی کارشناسان برنامه بود یا مثل همیشه تلاش می‌شد با دروغ‌پردازی مسیر برنامه را طبق اهداف پلید خودشان پیش ببرند و این مسائل را در ذهن مخاطبان خود با مسائل امروز کشور منطبق کنند.
مهسا گربندی
شبه‌رسانه بی‌بی‌سی فارسی پس از ناکامی چندباره در دامن زدن به اعتراضات معیشتی در ایران، ظاهراً برای حلال شدن پول‌هایی که از سعودی گرفته است، ناچار شد از کف خیابان به اعماق تاریخ سفر کند!

سربازان ایرانی ملکه انگلیس که بار‌ها مدیران ارشد خود را به روی آنتن آورده‌اند تا قسم حضرت عباس بخورند که «یک رسانه مستقل و بی‌طرف» هستند، این بار به سراغ شاه عباس صفوی رفتند تا دلایل زوال صفویه را بررسی کنند، اما به طور کاملاً اتفاقی و بی‌طرفانه (!) نتیجه گرفتند که زوال صفویه به علت خشکسالی طولانی! محاصره اقتصادی از سوی عثمانی! کمبود سکه! قیام افغان‌ها! کمبود پول برای سفر شاه! کمبود کالا! و درگیری در تنگه هرمز بوده است و البته این‌ها دلایلی است که سربازان ایرانی ملک و ملکه، هر شب به عنوان بخشی از شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران تبلیغ می‌کنند!

با این حال کارشناسان تاریخ معتقدند که اصولاً علت سقوط صفویه نه آن چیز‌هایی است که «بی‌بی‌سی دروغگو» می‌گوید بلکه اتفاقاً صفویه به خاطر کمبود توپخانه و اسلحه و رواج تریاک و حشیش میان درباریان، سقوط کرد و صفویه در زمان زوال، حکومتی ثروتمند بود.

بی‌شک شبه رسانه بی‌بی‌سی فقط شبیه رسانه است و ماهیت اصلی آن از دیرباز، اتاق فکر و مرکز براندازی حکومت‌های مستقل و ضدامپریالیستی است و جز این هم از وزارت خارجه بریتانیا به عنوان هدایت‌کننده اصلی بی‌بی‌سی انتظار نمی‌رود. از زیرمجموعه‌های بی‌بی‌سی، یکی هم بی‌بی‌سی فارسی است که در این ماهیت، بسیار پرشورتر و هیجانی‌تر عمل می‌کند و آن هم به دلیل سربازان فارسی‌زبانی است که هر یک با عقده‌ای خاص از ایران به بریتانیا پیوسته‌اند.

اینکه بی‌بی‌سی فارسی، برنامه نخبگانی خود را با کارشناسان اجاره‌ای به دروغ‌پردازی وسیع از یک واقعه تاریخی اختصاص می‌دهد، نشان از ناامیدی آن‌ها نسبت به ادامه اعتراضات توده‌ها در ایران است و به نظر می‌رسد صرفاً برای ادای دین به فرآیند براندازی در ایران همسو با ترامپ و ملک سعود است.

البته سربازان ایرانی ملکه بسیار عار می‌دانند که نام آن‌ها در کنار ترامپ دیوانه و رهبریت داعش قرار گیرد، اما قضای روزگار کار را به آنجا رساند که حالا با این دو ملعون تاریخ، همسو و هم‌پیاله شوند. به هر حال عبور بی‌بی‌سی از کف خیابان به سوژه‌های تاریخی، به معنی گذر آنان از موضوعات آشکار به سوژه‌های مبهم برای امکان وارونه‌سازی سوژه‌ها و القای اهداف مورد نظر است که البته این دروغ‌سازی‌های تاریخی نیز از سوی یکی از شناخته‌شده‌ترین پژوهشگران تاریخ ایران رد می‌شود.

معتضد: برخلاف گفته بی‌بی‌سی صفویه بسیار ثروتمند بود!
خسرو معتضد، پژوهشگر تاریخ درباره دروغ‌پردازی‌های بی‌بی‌سی در برنامه پرگار می‌گوید: «این برنامه را تصادفاً دیدم، اما بسیاری از مطالبی که در آن گفته شد یا از سر بی‌سوادی کارشناسان برنامه بود یا مثل همیشه تلاش می‌شد با دروغ‌پردازی مسیر برنامه را طبق اهداف پلید خودشان پیش ببرند و این مسائل را در ذهن مخاطبان خود با مسائل امروز کشور منطبق کنند.»

معتضد با اشاره به این موضوع که در این برنامه تلاش می‌شد مشکلات اقتصادی را علت سقوط دولت صفویه بیان کنند، اظهار داشت: «بر خلاف آنچه که در بی‌بی‌سی گفته شد، صفویه بسیار ثروتمند بود، زیرا هم تجارت ابریشم داشت و هم تجار کشور‌هایی مانند فرانسه مرتب به ایران می‌آمدند و جواهرات‌شان را می‌فروختند!»

این تاریخ‌شناس می‌گوید: «سانسون، کشیش فرانسوی در سفر خود به ایران گفته بود که تمام غذا‌هایی که ایرانی‌ها برایمان آوردند در بشقاب‌های طلا بود. از سوی دیگر صفویه به قدری ثروت داشت که حتی زین اسب‌هایش را هم از طلا می‌ساخت. همچنین هدایایی که این دولت برای پادشاهان کشور‌های همسایه می‌فرستاد، ازعالی‌ترین پارچه‌ها و سکه‌های طلا بود. با تمام این تفاسیر چطور می‌توان گفت که دولت صفویه فقیر بوده است؟!»
معتضد ادامه می‌دهد: «در تاریخ آمده که به قدری شهرت ایران در دنیا پیچیده بود که پادشاه هلند به پادشاه ایران نامه می‌نویسد و می‌گوید که نیروی دریایی خودتان را به هلند بفرستید تا با کمک شما با برمه بجنگیم و این نشان می‌دهد که قدرت و ثروت صفویه تا چه اندازه‌ای شهرت یافته بود.»

دلیل اصلی سقوط صفویه خوشگذران شدن پادشاهان بود
معتضد راجع به دلایل سقوط صفویه می‌گوید: «از شاه عباس به بعد پادشاهان ایران خوشگذرانی می‌کردند، حتی از این دوران به بعد پادشاهان درگیر مواد مخدری، چون حشیش و تریاک شدند که از هندوستان به ایران می‌آمد. در قرن هفدهم این پادشاهان به کشیدن مواد و خوردن تریاک مبتلا شدند؛ بنابراین باید گفت که اصلی‌ترین دلیل سقوط صفویه، ثروت و خوشگذرانی زیاد پادشاهان بوده، وگرنه ایران پر از طلا بود، کشتی‌هایش مدام در حال تجارت بودند و تجار بزرگی داشت. همچنین آمار صادرات ایران به روسیه شگفت انگیز بود تا جایی که حتی مربای ایران نیز به این کشور صادر می‌شد.»

این تاریخ‌شناس می‌گوید: «بی‌بی‌سی و برنامه‌هایی که می‌سازد، حقایق را به مردم نمی‌گویند. به طور حتم این بحث در برنامه بی‌بی‌سی فارسی نیز بی‌دلیل نبوده و هدفی داشته، به خصوص آنکه تلاش می‌کرد مشکلات اقتصادی را برای سقوط صفویه پررنگ جلوه دهد، در صورتی که اصلی‌ترین دلیل سقوط دولت صفویه نبود اسلحه و توپخانه بود.»
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
سللام
چرا ما چنین برنامه هایی نمی سازیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
این کودنها همیشه واق واق میکنند مردم هیچ اعتنایی به آنها ندارند چرا ازجنایات وکشتار بیرحمانه انگلیس سعودی وآمریکا وامارات درکشتن اطفال وزنان بیگناه یمنی چیزی نمیگه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
این کودنها همیشه واق واق میکنند مردم هیچ اعتنایی به آنها ندارند چرا ازجنایات وکشتار بیرحمانه انگلیس سعودی وآمریکا وامارات درکشتن اطفال وزنان بیگناه یمنی چیزی نمیگه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
بی بی سی ننگت باد خاک برسرت شرمت باد
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
شارلاتان بازیهای بی بی سی نتیجه معکوس خواهد داشت ونفرت مردم را از اوبیشتر کرده ومردم را هوشیارتر می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
بی بی سی چوپان دروغگوی قرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
بي بي سي كودن تر از ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
بي بي سي را به خاطر ظلم وجنايت وتحريف حقايق يمن آرام نگذاريد جرم اودر كشتار زنان واطفال يمني از سعودي بيشتراست .چون مشوق خونريزي سعودي و امارات سانسور كننده جنايات ا ين كفتارهاي كثيف وزالوهاي خون آشام است
خوزستانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
آقای معتضد شاید به واسطه صدا و سیما معروف باشد اما در معرفی تاریخ اصلا خوشنام و قابل اعتماد نیست...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۲
0
0
به تصریح بزرگان عالم عرفان انقلاب اسلامی ایران تا تاریخ پایدار است به کوری چشم دشمنان پابرجا باقی می ماند وپرچم انقلاب به دست صاحب الزمان عج می رسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
0
0
ما نیاز به چند گاوشناس داریم که با دلیل ومدرک اثبات کند گویندگان وخبرنگاران بی بی سی ومیهمانان آنها اغلب کارشناس نیستند بلکه گاو وپست ترازگاو بیچاره هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
0
0
شغل بی بی سی دروغگوئی خیانت وجنایت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
0
0
بی بی سی کودن ایکاش اینقدر که نگران حجاب زن ایرانی هستی. نگران خون اطفال بیگناه یمن بودی که بواسطه دروغ پردازی وفرافکنی توی جنایتکار پرپر میشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
0
0
دروغگویی بی بی سی فارسی چیز عجیب و غریبی نیست ولی اینکه مردمانی هستند که آنهارا باور میکنند عجیب است. با اینکه بارها دروغگویی آنها ثابت شده ، ولی هنوز برخی هستند که آنهارا باور دارند و به آنها اعتماد میکنند! (متأسفم)
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار