طلسم کنترل وتجزیه پلاستیک برای اولین بار در جهان شکسته شد
کد خبر: 917876
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qmS
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰
توسط یک شهرونداصفهانی انجام شد؛
گفت وگو ی « جوان » با استاد اسدالله اسماعیلی مخترع ومتخصص علوم گیاهان دارویی ومکتشف کنترل و تجزیه پلاستیک به سبک نوین در استان اصفهان پلاستیک امروزه کاربرد فراوانی در زندگی انسان پیدا کرده‌است موارد مصرف پلاستیک آنقدرگسترده است که بدون آنها زندگی انسان امروزی فلج می‌شود. استفاده گسترده در لوازم خانگی از ساده‌ترین وسیله تا وسایل پیچیده ، استفاده از الیاف مصنوعی بصورت روز افزون در صنایع نساجی و استفاده‌های فراوان دیگر ، نشان از اهمیت این ماده در جهان امروزی دارد. پلیمرها ، پایه پلاستیکها می‌باشند. پیش از آنکه انسان بتواند پلیمرهای سنتزی را بسازد، طبیعت پلیمرهایی مانند سلولز را ساخته بود. سلولز ، جزء اصلی لیف چوب و پنبه می‌باشد. از سایر پلیمرهای طبیعی می‌توان پروتئینها ، کائوچو ، قیر ، قطران و رزینهای طبیعی را نام برد. هرچند که این ماده مفید و پر کاربرد ، عوارض زیادی هم در زندگی انسان باقی گذاشته است که آلودگی محیط زیست با زباله‌های پلاستیکی تجزیه‌ناپذیر در طبیعت از این جمله می‌باشد.
سعید عرفان منش

استاد اسداله اسماعیلی مخترع محلول حل  انواع پلاستیک وظروف یکبار مصرف در گفت و گوی اختصاصی با خبر نگار  جوان در باره این کشف عظیم اظهار داشت : تمام مردم جهان کم وبیش از پلاستیک استفاده می کنند  ودر حقیقت محصولات تولیدی از پلاستیک نیمی از ما یحتاج زندگی روزمره انها را تشکیل میدهد وعلیرغم مصرف میلیونها تن ازانواع پلاستیک و ظروف یکبار مصرف در سال ، متاسفانه کمترین اقدام در زمینه بدست اوردن راه حلی مناسب برای امحا یا تبدیل صحیح آن به مواد بی ضرر یا کم ضرر صورت می گیرد.

استاد بفرمائید از عمر  اکتشاف ویا اختراع پلاستیک چقدر می گذرد و چه منافع و ضرری برای محیط زیست دارد؟

مشکل اساسی موجود طول عمر سیصد ساله این ماده است ،ازدیاد روز افزون زباله های پلاستیکی و راهیابی ان به دریاها واقیانوسها حیات محیط زیست انسان وحیوان را بطور جدی در کره زمین به خطر انداخته، بسیاری از شهرهای بزرگ  در حال  مد فون شدن درشکم این غول جهان خوار هستند هزاران دانشمند ومحقق  بدنبال راه حلی برای تجزیه پلاستیک با صرف امکانات وهزینه های میلیارد دلاری می باشند ،بسیاری از دانشگاهها برای دستیابی به  فورمولاسیون عملی تجزیه پلاستیک حرکت کرده اند اما تاکنون از بدست آوردن فورمول آن عاجز مانده اند این محصول معجزه گردر تمامی مراحل زندگی وکارنفوذ کرد و بدون در عصر امروز نمی توان زندگی و حیات داشته باشیم چرا که در تمام علوم پلاستیک حرف اول را زده است ومتاسفانه همین محصول ضروری نیز به معضلی مبدل شده که بسیاری از جوامع وحیات را دچار مخاطره کرده است .  .

این محقق جانباز وبسیجی عاشق تلاش وتحقیق با دست خالی ونداشتن حداقل امکانات  به لطف  خداوند قادر علیم  در مصاف وتحقیق برای ساخت فورمول تجزیه پلاستیک رفته وبه لطف خدا توانسته است به فورمولاسیون آن دست یابد، او اززمان شروع استفاده از پلاستیک درایران و تولید آن می گوید ؟  ظروف یکبار مصرف از دهه 30 در ایران شروع شد وسالها بعداز انقلاب  ودر دهه های اخیر مصرف و تولید آن به اوج خود رسیده وسالانه 500 هزار تن این محصول تولید ودر تمامی مراسم های مذهبی ، ملی و فروشگاههای خوراکی وغیره استفاده می شود وشاهد هستیم پلاستیک جز مصارف روز مره لاینفک زندگیمان شده است واگر پلاستیک نباشد بسیاری از کارها کند یا تعطیل می شود؛ پس باید این محصول نام آور جهان که 380 شرکت  نفتی آمریکایی سالانه با صرف  180هزار میلیارد دلارسرمایه گذاری در تولید آن اهتمام دارندرا کنترل کرد .

    جناب استاد اسداله اسماعیلی؛ حضور بلایی به نام پلاستیک و مشکلات ناشی از دفن آن در طبیعت بحرانی جدی بوجود آورده  برای رهایی از آن چه باید کرد ؟

دنیای امروز ما رابه تسخیر پلاستیک‌ها درآورده است، از نایلکس‌های پلاستیکی خرید روزانه گرفته تا ظروف غذایی یکبار مصرف و پوشش بسیاری از وسایل همه و همه از پلاستیک ساخته شده است که نمی توان آن را نادیده گرفت. بی تردید حرکت‌هایی نیاز است تا استفاده از پلاستیک کنترل شود و برای جلب مشارکت‌های مردمی در استفاده کمتر از کیسه‌های نایلونی باید اهتمام جدی به خرج داد .

آیا افکار عمومی جهان  به خطر جدی پلاستیک پی برده انده که این کالای پر مصرف چه مشکلاتی را را بوجود آورده است ؟

امروزه کشورهای جهان با عزمی راسخ در کاهش مصرف نایلون قدم برداشته‌اند. در سال ۲۰۰۲ میلادی، بنگلادش نخستین کشوری بود که استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کرد. چون این کشور به دنبال سیل ویرانگر سال ۱۹۸۸ میلادی خسارات چشمگیری دید و دلیل آن کیسه‌های پلاستیکی بود که با بستن راه فاضلاب عامل اصلی شدت یافت سیلاب بودند و در کشور مانیل رود خانه های خشگ مملو از پلاستیک وجود دارد ودر کشور کامرون در هر گذرگاهی پلاستیکها رها شده است  ودر سواحل  موبای کشور هند ویادر ساحل شهر فریدون کنارکشور خودمان وضع به همین صورت است وشهرهای دیگرمان نیزبه مخرب خانمانسوز مبتلاشده است.

شنیده شده دربسیاری ازجاها حیوانات بجای علف پلاستیک می خورند این صحت دارد؟

بله در بسیاری از شهرهای محروم و خشگ کشور هند ، کنیا  ، کامرون ، بنگلادش وحتی در بعضی از مناطق جنوب ایران گاوهابه جای علف پلاستیک می خورند واین یکی از معضلات دست پا و گیربسیاری ازکشورها شده است .

جناب آقای اسماعیلی به نظر شما برای کنترل و کمتر استفاده کردن از پلاستیک چه باید کرد ؟

سازمان ملل اعلام کرد روز جهانی محیط زیست مبارزه با پلاستیک است که از همین حالا شروع کنیم دهها سال طول می کشد تا در این مسیر موفق شویم ما در ایران هم می‌توانیم با فرهنگسازی وضع قوانین کارآمد و اراده بلند به مادر زمین کمک کنیم. گرامیداشت روز21 تیر ماه که روز بدون پلاستیک  نامگذاری شده را می‌تواند برای  عدم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، قانون گذاران را به تمرکز بیشتر بر وضع قوانین حافظ محیط زیست دعوت کند ؛ آقای آرشین استایز مسئول برنامه توسعه سازمان ملل می گوید هر روز صدها میلیون تن ظروف یکبار مصرف فقط برای چند ثانیه مورد استفاده قرار می گیرد ومی توان به جای ظروف یکبار مصرف از ظروف چوبی یا کاغذی استفاده کرد وما بدنبال تغییراین فرهنگ وروش هستیم  در برخی از کشورهای جهان نیز به دنبال وضع مالیات، مصرف کیسه‌های پلاستیکی کاهش چشمگیری داشته است در کشور چین دیگر واردات پلاستیک ممنوع شده است ودر بسیاری از کشورهای دیگر قوانین سختی را بر این موضوع وضع کرده اند ، مانیز باید این فرهنگ را تغییر دهیم و از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنیم،و بدانید که معادل استفاده از شش کیسه نایلونی در هفته صرفه‌جویی رقمی معادل ۲۸۸ کیسه در سال به ازای هر نفر است.

استاد  بفرمائید پلاستیک چه عوارض جانبی دارد ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده  سالانه 300 میلیون تن پلاستیک در جهان و در ایران سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می شود. بیشتر این پلاستیک‌ها نیز بادوام هستند و تنها 10 درصد بازیافت می شود ومابقی در محیط زندگی رها می شود وتا صدها سال طول می‌کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند. از طرفی قراردادن نان داغ در کیسه پلاستیکی باعث شکسته شدن شاخه‌های پلیمری کیسه و ورود مونومر به سیستم غذایی و بدن انسان خواهد شد که در نهایت در دراز مدت منجر به سرطان می شود ومتاسفانه امروزه میلیون‌ها نفر در ایام مذهبی، نذورات خود را در ظروف یکبار مصرف توزیع می‌کنند در حالی که از آلودگی و سرطان‌زا بودن این ظروف بی‌اطلاع هستند، لذا کاهش مصرف پلاستیک ها امری ضروری است. امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان از مصرف بی رویه نایلون پرهیز کنیم و در راستای حفظ محیط زیست برای آیندگان قدم برداریم.

جناب استاد اسماعیلی به عنوان پرسش آخر،شهرداریها به عنوان متولی نظارت وکنترل نظافت وزیبایی شهر هستند آیا شهرداری در کنتر پسماند وبازیافت این محصول موفق بوده است ؟

مدیر پسماند شهرداری می گوید که که ما یک تا دو درصد از زباله های پلاستیکی را می توانیم بازیافت ویا جمع آوری نمائیم ومابقی دیگر زمین می ماند وطبیعت را آلوده می کند وازطرفی سازمان محیط زیست نیز اعلام کرده است هیچ برنامه منسجمی برای این کار نداریم و جلسات نیز در حد حرف تمام شده ودر واقعه در کشور ایران هنوز اقدام جدی مبارزه با افتهای پلاستیک رخ نداده واگر اقداماتی هم از سوی سازمان ونهادی انجام گرفته درحد پایین ویا ضعیفی هست.

 

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
0
0
تبریک
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار