کتابی برای والدینی که به دنبال «راهنمای تربیت اثربخش» هستند
کتاب «راهنمای تربیت اثربخش» دارای قوت‌هایی است که از جمله آن می‌توان به سیر و جریان بحث، ارائه روش‌های کاربردی، بیان خلاصه‌ها و نکات مهم در آخر هر فصل و ذکر مثال‌هایی در قالب موارد و مصادیق اشاره داشت.
۵ گام برای بازگرداندن آرامش به رابطه‌ها
چالش اصلی در این نیست که در جامعه و روابط میان انسان‌ها نباید هیچ چالشی وجود داشته باشد بلکه چالش دقیقاً در این نقطه است که ما بدانیم چطور می‌توان مشکلات به وجود آمده را با کمترین اصطکاک مدیریت کرد
گاهی هشیار نبودن و ترس از قضاوت شدن، بین گفتار و رفتار ما انحراف ایجاد می‌کند
کلمه خیلی راحت بیان می‌شود. مثلاً شما به دیگران در یک کلمه ضرورت امانتداری را یادآوری می‌کنید، اما وقتی همین یک کلمه را می‌آورید به متن زندگی می‌بینید پایتان می‌لنگد. اینکه بسیاری از ما در گفتن می‌بریم و در عمل می‌بازیم احتمالاً یک چالش قدیمی و کهنه برای بشر بوده است وگرنه حافظ نمی‌گفت: «توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند».
وقتی استخراج و اجرای اخلاق جنسی اسلام در اولویت نباشد جامعه آسیب می‌خورد
روز به روز با مواجهه بیشتر ما با مظاهر تمدن غرب که رویی‌ترین لایه‌های آن در سکس و خشونت غلت می‌خورد و غوطه‌ور است، بیشتر جای خالی اخلاق جنسی متأثر از رهیافت‌های اسلامی را حس می‌کنیم، دستورالعمل‌هایی که بتوان متناسب با ظرف‌ها و ظرفیت‌های سنی و جنسی مخاطبان ارائه کرد. نکته مهم در این میان بررسی اخلاق جنسی عرفی و تفاوت‌هایش با آن چیزی است که در اسلام مطرح شده است
نگاهی به خلل‌های آموزشی در ایران
از زمانی که نخستین مدارس امروزی به همت امیرکبیر و دیگر فعالان حوزه آموزش در ایران شکل گرفت نوع آموزش، راهبرد آموزش و شیوه‌های صحیح آموزش همواره مورد بحث و انتقاد صاحب‌نظران، اولیا و مربیان و همه کسانی بوده که به هر شکلی با آموزش و پرورش در ارتباط بوده‌اند.
چطور قضاوت‌های ناصحیح ما می‌تواند شهر را به مرز انفجار برساند
اگر می‌خواهیم در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جایی برسیم اول از همه فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را باید جا بیندازیم، اما نهادینه شدن این فرهنگ خود بسته به فهم درست منافع جمعی است.
زیستن برای عمر یک فرض غلط ذهنی است
سؤال این است که اگر یک عمر به آدم‌ها داده شده است بسیار خب! آن عمر کجاست؟ آیا کسی می‌تواند عمر خود را نشان دهد؟ آدم می‌تواند اکنون خود را نشان دهد و دست بگذارد روی اکنون خود و بدون هیچ تردیدی نشان دهد که آنچه روی آن انگشت گذاشته اکنون است، اما آیا عمر را می‌تواند نشان دهد؟
سوءاستفاده از کودکان برای مدلینگ، تضییع حقوق آنان است
اینستاگرام که در ابتدا فقط فضایی برای اشتراک‌گذاری عکس‌های خاص و حرفه‌ای و معنادار و هنری بود امروزه بیشتر به فضایی برای فروش بیشتر هر آنچه مخاطبان تقاضا می‌کنند تبدیل شده است.
از فقدان سواد رسانه‌ای رنج می‌بریم
تا زمانی که از سواد رسانه‌ای برخوردار نشویم مانند غریبه‌ای هستیم که به دلیل نداشتن نقشه‌راه در شهر مجازی گم شده‌ایم و از این سردرگمی رنج می‌بریم
چالش‌های سواد زندگی در گفت‌وگو با محمدصادق دهنادی دکترای مدیریت رسانه و مدرس سبک زندگی
مشکل اساسی ما به عدم تحول در نظام آموزش و پرورش برمی‌گردد. مشکل ما در جامعه امروزی فقدان سواد‌های شش‌گانه و سواد‌های فکری است که افراد برای زندگی امروزی به آن‌ها به شدت نیاز دارند، ولی هیچ جایگاهی در نظام آموزش و پرورش ما ندارد و، چون در نظام آموزش و پرورش موضوعی با این عناوین نداریم هر کاری که ما در رسانه‌ها انجام دهیم بی‌فایده است و به جایی نمی‌رسد
۹