کتابی برای همه پدر و مادر‌ها
یکی از نکات جالب کتاب ضمیمه کردن انواع نمودار‌ها و جداول برای ثبت گام به گام خلق و خوی کودک، ریشه‌یابی مشکل رفتاری، ارائه بازخورد مناسب توسط والدین با توجه به نوع رفتار کودک و میزان پیشرفت والدین و کودک در طی زمان است به گونه‌ای که پدر و مادر‌ها به‌راحتی می‌توانند این جداول و نمودار‌ها را طرح کار خود قرار داده و به عنوان الگو از آن استفاده کنند.
چگونه تحریف‌های شناختی مهم اجازه نمی‌دهد ما حال خوب را تجربه کنیم
اگر زبان حال بسیاری از آدم‌هایی که حال بدی را تجربه می‌کنند بپرسید و از آن‌ها بخواهید توضیح دهند که چرا حالشان بد است آن‌ها به شما خواهند گفت که حالشان بد است، چون به‌شدت تلاش می‌کنند که در آینده حالشان خوب باشد، اما آیا این خنده‌دار نیست؟
خلوت با خود برای رسیدن به خود
وقتی من این مطالب را فوروارد می‌کنم باید ببینم که انگیزه و نیت اصلی درونی من چیست. به جای اینکه لقمه‌های معنایی را که خود نخورده‌ام و حقیقتاً طعم و مزه و قوت و جان آن‌ها را نچشیده‌ام تقدیم دیگران کنم می‌توانم این لقمه‌ها و مطالب را اول از همه امتحان کنم و بچشم. مثلاً ببینم من که هر روز درباره هنر گوش دادن مطلب به دیگران فوروارد می‌کنم واقعاً این موضوع را برای خود حل و فصل کرده‌ام؟
کم‌لطفی‌های امروز والدین، کمبود‌های فردای فرزند
بعضی وقت‌ها والدین به نوعی کودک را مجازات می‌کنند که انگار آن‌ها ارباب هستند و کودک برده! اما اینطور نیست. همانطور که شما انتظار احترام دارید او هم در جای خود محترم است. کودک هم یک انسان است و نباید تنبیه فیزیکی شود. پدر و مادر حق ندارند با تنبیه یا پرسش‌های بازخواستی او را تحقیر کنند.
تربیت فرزند از تربیت خودمان آغاز می‌شود
شاید در جواب این سؤال که تربیت فرزندمان را از چه زمانی شروع کنیم، جواب ابتدایی ما این باشد که خب از زمانی که زاده می‌شود یا زمانی که کمی از آب و گل درآمده باشد؛ اما واقعیت این است که شروع تربیت فرزند از سال‌ها پیش از ازدواج آغاز می‌شود!
معرفی ۲ کتاب تربیتی از عبدالعظیم کریمی
دکتر عبدالعظیم کریمی دانش‌آموخته رشته روان‌شناسی مؤلف بیش از ده‌ها کتاب و صد‌ها مقاله در حوزۀ روان‌شناسی و تعلیم و تربیت است که ازجمله می‌توان به «تربیت چه چیز نیست؟»، «آموزش به مثابه پرورش»، «تربیت در طبیعت»، «روان‌شناسی رشد»، «تربیت طبیعی در مقابل تربیت عاریه‌ای» و «الگو‌های نمادین در تعلیم و تربیت نامرئی» اشاره کرد
وقتی موجودی بانکی شرط اصلی جواب «بله» می‌شود
برخی افراد از گذشته تاکنون از مقوله مهم ازدواج، تعریف غلطی ترسیم کرده‌اند که موجب ایجاد یأس، ناامیدی و ترس در میان اقشار گوناگون جامعه، به خصوص قشر فقیر و محروم شده است.
جهیزیه رنگین یا معامله سنگین؟
سطحی‌ترین نگاهی که می‌توان به ازدواج داشت وقتی‌ست که قضیه جهیزیه و مراسم عروسی به نوعی معامله تبدیل می‌شود، به طوری که خانواده دختر جهیزیه سنگین می‌دهد و در عوض داماد مراسم عروسی مفصل تری می‌گیرد.
خیلی از پولدار‌ها هم نخریدند
شاید عده‌ای بگویند که این کاهش خرید در شب عید به این دلیل است که مردم توان مالی خرید شب عید را نداشتند. بله حتماً پایین آمدن قدرت خرید مردم یکی از دلایل مهم این کاهش خرید مردم است ولی کسانی که توان مالی خوبی هم داشتند برای همراهی با دیگران نخریدند.
۷