خرید‌های فانتزی و تفننی آفت جیب شماست
از سر شکم‌سیری خرید نکنیم بلکه بر اساس نیاز‌های خود خرید کنیم. نه اینکه رفتیم سوپرمارکت چشممان که به انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها افتاد خودمان را با خرید چیپس و پفک و کیک و شکلات و بستنی و نوشابه خفه کنیم.
کیفیت حال آدمی در پیوند با خبر‌هایی است که از درون او می‌جوشد
خداوند که کانون همه قدرت‌ها و حفظ و حمایت‌هاست دو خبر بزرگ را به ما می‌دهد که اگر ما به او اعتماد کنیم با همین دو خبر کوتاه، اما مهم و مؤثر راحت، رها و راضی می‌شویم. خبر اول این است که خداوند می‌گوید غصه نخور و خبر دوم نگران نباش، اما گوش هر کسی این خبر را نمی‌شنود. پس گوش چه کسی این خبر رهایی‌بخش و امیدوارکننده را می‌شنود؟
چرا زمان باارزش را می‌سوزانیم؟!
ما به نوعی دچار سوء‌هاضمه زمانی شده‌ایم، یعنی زمان‌های ما صرف کار‌هایی می‌شود که ارزشی را تولید نمی‌کند، جایی به یک ارزش‌آفرینی ختم نمی‌شود. اگر زمان‌های خود را جمع کنیم به کار‌هایی می‌رسیم که صرف حواشی این و آن شده است.
گاهی زندگی ما از ندانستن نسبت شادی و لذت و جایگاه این دو آسیب جدی می‌بیند
رسیدن به لذت آسان‌تر است، اما ریشه چندانی ندارد و شادی عمیقی هم در ما تولید نمی‌کند و شما وقتی می‌خواهید شادی تولید کنید باید از لذت‌های زودگذر و کوچک عبور کنید– کدام ارزش آفرینی را می‌شناسیم که از لذت‌های کوچک آمیخته باشد و در عین حال بتواند ارزش‌های بزرگی را خلق کند. تولید شادی و نشاط مسئولانه‌تر از تولید لذت است.
عادت کرده‌ایم چند کار را با هم انجام دهیم و چوبش را هم می‌خوریم
متأسفانه در زندگی امروز ما دید مسابقه‌ای و کمیتی در همه عرصه‌های زندگی حتی در حوزه علم و دانش هم راه پیدا کرده است، به دلیل همین اصرار زیادی که وجود دارد ما در یک زمان محدود چند کار را همزمان انجام می‌دهیم.
راز‌های موفقیت انسان از منظر قرآن
ما مسلمانان وقتی برای هم آرزوی موفقیت می‌کنیم، از عبارت «ومن الله التوفیق» استفاده می‌نماییم. این عبارت و توفیق مورد نظر آن با تمام تعابیر و تعاریفی که در دنیا از موفقیت شده، متفاوت است.
آیا افراد موفق راضی‌ترین انسان‌ها هم هستند؟
زندگی شغلی را مستقیم به شادمانی و خوشبختی گره نزنیم. خوشبختی یک پازل است و زندگی از بسیاری چیز‌ها تشکیل شده است که همه به توجه شما نیاز دارند. روابط شخصی، سلامت، رفاه و روابط حرفه‌ای همه در زندگی شما جای داشته و نیاز به پرورش دارند.
پرهیز از افراط و تفریط در رفتار با حیوانات
جامعه متعالی، جامعه‌ای است که در سرمایه‌های اجتماعی خود به تمامی وجوه مهربانی توجه دارد و شهروندان این جامعه مهربانی با طبیعت یا حیوانات را در کنار محبت به انسان‌های هم‌نوع خود، مورد توجه قرار می‌دهند.
آیا آماده گذر از پیچ‌ها و گردنه‌های صعب‌العبور پدر و مادر شدن هستید؟
کودک قبل از اینکه به مدرسه برود و بعد‌ها وارد دانشگاه شود، اول در دانشگاه تجربی درس می‌گیرد. او درس زندگی می‌گیرد. او می‌بیند که پدر هنگام سختی چقدر هوای مادر را داشته است و مادر هنگام بلا چگونه کیمیاگری کرده است. او یاد می‌گیرد که در آینده، همسر خود را چگونه خطاب کند، صمیمیت را شوخی‌های توهین آمیز نداند و مرهم درد همسرش باشد.
کودکان خود را مقتدرانه تربیت کنیم
کودک ابتدای تولد پس از ارتباط با خود، حیطه ارتباط با مادر را درک می‌کند، بنابراین اولین حیطه مورد نظر در تربیت کودک، روابط مادر - فرزندی است. در این رابطه باید اعتدال و میانه‌روی وجود داشته باشد.
۸