بسیاری از روابط ما مخدوش است، چون ذهنیت در آن‌ها حرف اول و آخر را می‌زند
وقتی کسی در مواجهه با بیرون نمی‌تواند از ذهنیت خود خالی شود اتفاقی که می‌افتد این است که تماس او با واقعیت قطع می‌شود، چون آن‌قدر ذهن، پیش‌داوری‌ها، قضاوت‌ها و رنگ‌هایی که در ذهن مهیا شده غلیظ است که اجازه نمی‌دهد واقعیت خود را نشان دهد. در این صورت چشم حاضر خواهد بود، اما در خدمت ذهنیت و گوش حاضر خواهد بود، اما در خدمت ذهنیت و زبان حاضر خواهد بود، اما در خدمت ذهنیت
چرا وقتی چیزی از دستمان می‌افتد از دورترین جا دنبالش می‌گردیم؟
افکار منفی مثل این است که روزی یک کارتن سیگار بی‌فیلتر بکشی
استیو تولتز در کتاب «جزء از کل» می‌نویسد: «ما با بی‌توجهی خودمان را در افکار منفی غرق می‌کنیم و نمی‌دانیم دائم فکر کردن به اینکه من مفت نمی‌ارزم احتمالاً به اندازه کشیدن روزی یک کارتن سیگار بی‌فیلتر سرطان‌زاست.»
آیین‌نامه‌های نانوشته همسایگی دیروز خوب رعایت می‌شد
بهتر نیست کمی از حال یکدیگر باخبر شویم؟ جویای احوال یکدیگر بودن را پای فضولی نگذاریم. از لاک تنهایی و فردگرایی خود کمی فاصله بگیریم، شاید روزی خود ما هم نیازمند کمک همسایه‌ها باشیم. دوربین‌های دلمان را روشن کنیم تا دیگر نیازی به دوربین‌های مداربسته نباشد!
16 راهکار برای مقابله با احساس تنهایی
سبک زندگی امروز و سکونت در آپارتمان‌های قوطی کبریتی بدون ارتباط با همسایگان، انسان شهری را بیش از پیش تنها کرده است. احساس تنهایی یکی از ویژگی‌های گریزناپذیر آدمی است و همه آدم‌ها آن را تجربه می‌کنند، اما گاهی بیمارگونه می‌شود.
نگاهی به قوانین و مقررات آپارتمان‌نشینی
در اینکه سبک سکونت و همسایگی قدیمی حال و هوای دیگری داشت تردیدی نیست، اما در سبک سکونت مبتنی بر آپارتمان‌نشینی امروزی چاره‌ای جز پایبندی به قوانین نیست. وقتی بچه‌های همسایه طبقه بالای شما در حال بازی فوتبال در خانه هستند بدون شک آسایش شما مختل می‌شود پس مدیر مجتمع باید به آن‌ها قوانین آپارتمان‌نشینی را تذکر دهد.
وقتی «نرمی» بر «سختی» غلبه می‌کند
حکیم با واقعیت در تماس است، بنابراین نشانه‌ها را درمی یابد، یعنی همان چیزی که قرآن ما را به دیدن و شنیدن آن دعوت می‌کند. بار‌ها در قرآن به ما یادآوری می‌شود که چرا نشانه‌ها را نمی‌بینید. این نشانه‌ها در پیرامون ما وجود دارند که می‌توانند راه را به ما نشان دهند، اما فقط کسانی که اهل حضور هستند و در واقعیت آن لحظه حضور دارند این نشانه‌ها را می‌بینند
از سلام تو بوی دود می‌آید یا بوی مُشک؟
شاید روزی آدمی دردهایش را بتکاند و از رؤیای شکل‌ها بیدار شود
داستان پسربچه سه ساله‌ای که ساعت دوازده و نیم نصف شب در ماشین بست نشسته، دست به اعتصاب زده است و با گریه و فریاد التماس می‌کند او را دوباره به خانه آآجان در تبریز برگردانیم، از چشمی دیگر داستان من است، حتی داستان شما، انگار ماهیار آینه‌ای گرفته تا من و ما خودمان را در آن آینه ببینیم.
8 راهکار برای ایجاد ارتباط مؤثر بین والدین و فرزندان
در دنیای امروز که عصر ارتباطات نامیده می‌شود، هر انسانی که بتواند با دیگران حتی با اشیا، اطراف و لحظه‌های زندگی‌اش ارتباط خوب و مؤثری برقرارکند انسان موفقی است.
۱۴