«سال‌های دور از خانه» نوید یک طنز جذاب خانوادگی را می‌دهد
قسمت نخست «سال‌های دور از خانه» نشان داد که سازندگان سریال در کنار موقعیت‌های طنز و کمدی بزن و بکوبی که به راه انداخته‌اند، نقد‌ها و مسولیت اجتماعی خود را هم فراموش نکرده‌اند و موضوعاتی همچون زندگی لاکچری و فاصله طبقاتی را به نقد و هجو کشیده‌اند.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح اکران فیلم خارجی
دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «اکران فیلم‌های سینمایی خارجی در سینما‌های کشور» به موضوع اکران فیلم خارجی و تبعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن پرداخت. پس از بحث‌های مفصلی که در سال ۹۶ نسبت به موضوع مناقشه‌برانگیز اکران فیلم خارجی در رسانه‌ها به وجود آمد، سازمان سینمایی اکران فیلم خارجی را طی دستورالعملی اجرایی کرد. در سال گذشته این طرح به صورت آزمایشی در برخی سینما‌های کشور اجرا شد.
سینمای ایران چگونه سراغ مساله اجتماعی آقازادگی رفته است؟
سینما حالا در شرایطی سراغ این مضمون می‌رود که خودش حداقل در عرصه سیاست جزء معروف‌ترین حوزه‌های مهم فعالیت اجتماعی ایران محسوب می‌شود که آلوده به فامیل‌بازی و رانت بوده است. طبیعتا این سوال پیش خواهد آمد که چنین سینمایی چطور می‌تواند فامیل‌بازی در سیاست را نقد کند؟
چرا «متری شیش و نیم» یک فیلم خوبِ ادا اطواری است؟!
متری «شیش و نیم» با فروش بالا خود را به عنوان پرفروشترین فیلم اجتماعی تاریخ سینمای ایران تثبت کرد ولی سوال اینجاست که آیا می‌تواند خود را به عنوان یکی از مهمترین فیلم اجتماعی تاریخ سینمای ایران هم در ذهن‌ها ماندگار کند؟
روایتی کوتاه از حواشی پاداش ارشاد به سینماگران
اصرار بر شفاف سازی اسامی کسانی که پاداش وزارت ارشاد را دریافت کرده‌اند فقط یک حاشیه سازی تلخ رسانه‌ای و یقیناً به خاطر حفظ آبرو و حرمت افراد غیرقابل انجام است
اقدام عجیب و خلاف اخلاق در جشنواره جهانی فیلم فجر
شاید برای اولین بار باشد که تقسیم خبرنگاران به دریافت یک پرس غذا یا عدم دریافت غذا در یک رویداد بزرگ جهانی برای کشورمان رقم می‌خورد و بابت این نوآوری باید به مسئولین جشنواره تبریک گفت!
این روز‌ها عده‌ای از افراد بانفوذ به دنبال آن هستند که فیلم «تگزاس۲» را جایگزین «رحمان ۱۴۰۰» کنند و پخش فیلم را هم «نیکان‌فیلم» بر عهده گیرد. در این صورت یک کمدی تازه‌نفس با بازیگران سرشناس، از میانه‌ی راه وارد اکران می‌شود و سانس‌ها و سالن‌های دیگر فیلم‌های روی پرده را تسخیر میکند و این بی‌شک ناعدالتی‌ست.
قائم مقام معاون سیما مطرح کرد
رضا پورحسین قائم مقام معاون سیمای سازمان صداوسیما ضمن تأکید مجدد بر تکلیف قانونی تلویزیون برای درآمدزایی، از محدودیت برای استفاده از کد‌های دستوری در برنامه‌های تلویزیونی خبر داد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون به موضوع فیلم «رحمان ۱۴۰۰» خبر داد و گفت: با اکران نسخه بدون مجوز فیلم «رحمان ۱۴۰۰» در واقع حریم وزارت ارشاد لطمه خورده که این موضوع برخورد جدی وزیر ارشاد را مطالبه می‌کند.
یک کارگردان سینمای ایران در حالی که لباس سپاه پوشیده بود، گفت: از آقای ترامپ ممنونم که من را به آرزویم رساند تا لباس سپاه بپوشم چراکه در دوران دفاع مقدس خیلی تلاش کردم لباس سپاه بپوشم و این کار یکی از آرزوهای من بود.
۱۶