گذر از دین و روی آوردن به علم و خرد خودبنیاد در عصر رنسانس غرب شاید تلنگری در بین علمای دین اسلام فرض شود؛ چراکه بسیاری از شبهات مطرح کنونی در جامعه علمی و آکادمیک، نشانه‌هایی از همان عصر و به نوعی برآمده از دیدگاه الحادی و علم‌زده آن زمان است.
نظر دکتر عبدالکریم سروش درباره انتخاب بین پهلوی و امام خمینی(ره)
در تازه‌ترین صوتی که از دکتر سروش منتشر شده است، او درباره مرحوم امام خمینی(ره) می‌گوید: «آقای خمینی مردمی‌ترین رهبری بود که در تاریخ این کشور ظهور کرد.»
نگاهی به ابعاد و سیر سکولاریسم از رنسانس تا امروز
پدیده‌ای فکری، چون سکولاریسم که مبانی فلسفه مادی غرب پشتوانه آن است می‌تواند سطوحی از مخاطبین دینی و غیردینی را هدف قرار داده و موجد شک و تردید و در ادامه بی‌معنایی و بی‌اعتباری دین در درون افراد شود.
بررسی کیفیت «مردم‌سالاری دینی» در ساختار انقلاب در گفت‌وگو با علی ذوعلم
مردم‌سالاری ایران اسلامی نسبت به کشور‌هایی که دموکراسی لیبرال را برای نظام خودشان اعمال کردند به‌مراتب دموکراسی پیشرفته‌تری است؛ اولاً مردم مستقیماً در این صحنه‌ها حضور پیدا می‌کنند؛ ثانیاً عرصه‌های مختلف برای حضور مردم پیش‌بینی‌شده است و ثالثاً حضور مردم یک حضور تشریفاتی نیست.
به راستی چقدر روشنفکران دینی ما درباره نسبت اسلام و تشیع با هویت ملی مان کار و اندیشه‌ورزی کرده‌اند؟ بسیار می‌بینیم که روشنفکران دینی ما درباره نسبت دین و سیاست قلم می‌زنند، اما مگر می‌توان از این دو مفهوم در بستر تاریخی و جغرافیایی ایران سخن گفت، اما درباره عناصر شکل‌دهنده هویت ملی‌مان و جایگاه دین و مذهب در آن سخن نراند؟
بررسی مدعای فیرحی در سخنرانی مشهور به «عاشورا و بحران خلافت»
وقتی عدالت سیاسی ذبح شود، آرام آرام عدالت اقتصادی و بعد هم عدالت فرهنگی ذبح می‌شود و این امر یعنی ذبح عدالت سیاسی که با نکث بیعت غدیر و جمع شدن در سقیفه و بازگشت به همان سنت الیگارشی سابق آغاز شد
گزارشي از مراسم اختتاميه دوازدهمين دوره مسابقات دارالقران امام علي (ع) در قم
آیین پایانی دوازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) صبح روز ۲۱ بهمن‌ماه به منظور تجلیل از برگزیدگان این رقابت‌ها با حضور آیت الله علوی بروجردی برگزار شد.
نقدی پیرامون سخنرانی دکتر فیرحی با عنوان «عاشورا و بحران خلافت»
هم مکه و هم یثرب هر دو الیگارشی بودند. الیگارشی قریش در مکه و الیگارشی یهود در مدینه! و پیامبر اسلام با هر دوی این الیگارشی‌ها مبارزه کردند و مدلی خاص و ویژه برای حکومت بنا نهادند.
نگاهی به نظریه مردم سالاری در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
نقش آفرینی مردم در نظام اسلامی و سهم آنان از مقبولیت و مشروعیت نظام همواره از نقطه نظرات اختلافی بین اندیشمندان به ویژه پس از انقلاب اسلامی بوده است. گروهی مردم را تنها سهیم در مقبولیت دانسته و گروهی دیگر مردم را هم در مشروعیت و هم در مقبولیت سهیم می‌دانند. آنچه که در ادامه از نظر می‌گذرد گذری بر نقش مردم در نظام اسلامی از منظر مقام معظم رهبری است که با بهره‌مندی از کتاب «ولایت و حکومت» به رشته تحریر درآمده.
۷