بازاندیشی و آسیب‌شناسی کارکرد‌های تحزب در گفت‌وگو با دکتر عباسعلی رهبر
وقتی فرد به کمک حزب معرفی شده و رأی آورده است، باید به حزب وفادار و پایدار باشد؛ مگر آنکه منافع ملی نظام در خطر بیفتد و حق الهی زیر سؤال برود. در اینجا تکلیف شرعی بر تکلیف حزب ارجحیت و اولویت دارد.
از افتخارات اسلام این است که اولین آیات کتابش، با قرائت و قلم آغاز شده و اولین فرمان خداوند به پیامبرش فرمان فرهنگی بود.
نگره‌ای تاریخی- نظری بر آرای داریوش شایگان در «آسیا در برابر غرب»
تأکید بر بومی‌گرایی یا «بازگشت به خویش» در میان روشنفکران دهه ۴۰ و ۵۰، امری رایج به شمار می‌رفت. دلایل تاریخی این امر فراوان است، اما بی‌تردید فضای اجتماعی ایران در آستانه انقلاب اسلامی، از جمله دلایل آن به شمار می‌رود. داریوش شایگان- که این روز‌ها از آغازین سالمرگ وی عبور می‌کنیم- در زمره روشنفکرانی است که این رویکرد را در کتاب «آسیا در برابر غرب» نشان داده است.
تأملی در تعارض پیشینه ناسیونالیسم در ایران با تولید ملی
جریان ناسیونالیسم در ایران جلوه‌های گوناگونی خود را بروز داده است. این جریان گرچه خود را میهن‌پرست و داعیه‌دار حمایت از هویت جمعی ملت ایران نمایانده است، اما تاریخ نشان می‌دهد جریان افراطی ملی‌گرا بیشتر در خدمت جریان استعمار قرار گرفته است تا اینکه مقابل آن باشد.
ماه رجب به پایان رسید و سی روز بیشتر تا آغاز مهمانی خدا نمانده است. ماهی که هرچند خودش دروازه ورود به ماه مبارک رمضان است، اما خودش سرشار از برکت و عظمت است.
ماه شعبان برای بندگان خدا یکی از ماه‌های مهم و تأثیرگذار سال است که برای آن جایگاه بزرگ و پرفضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی بیان شده است.
«گام دوم» گرچه در تداوم «گام اول» و هم‌جهت با آن است، اما سخن‌گفتن از آن تنها زمانی معنادار خواهد بود که ناظر به نوعی از تغییر و تبدیل و تحول باشد.
تحلیلی بر علل ناکامی در چالش‌ها براساس نظر رهبر انقلاب
یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های استراتژیک رهبر انقلاب که ترسیم روشی برای تحلیل این موضوع بود و در کشاکش فضای آخر سال و شعار سال جدید مغفول واقع گردید؛ سخنان ایشان در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری بود.
یادداشتی از دکتر رسول جعفریان
استاد برجسته دانشگاه تهران، در کانال تلگرامی خود نکاتی را خطاب به کسی که در ماه‌های آینده مسئولیت آستان قدس رضوی را خواهد پذیرفت، متذکر شده است. او نوشته است: «» متن کامل یادداشت این تاریخ پژوه در ادامه آمده است.
۵