در ایران مصادیق جرایم ارتکابی در فضای مجازی و کیفیت تأثیرگذاری کلی این فضا بر رخداد جرایم بسیار متنوع است. در بسیاری از حالات مشاهده می‌کنیم افراد بی‌آنکه خود در میدان ارتکاب جرم حضور داشته باشند، دست به اعمالی می‌زنند که موجب سهولت ارتکاب جرم توسط دیگران یا تحریک مرتکبان بالقوه به‌سوی ارتکاب جرم می‌شوند.
امروز را به نام روز جهانی کار و کارگر می‌شناسیم؛ در همین ابتدا باید بگوییم طبق قانون کار علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می‌آید. قشری که بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند و هر جامعه‌ای که از فرصت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده کند، بی‌شک توسعه و پیشرفت رونقی دوچندان خواهد یافت. نظر به بزرگداشت این روز، صفحه حقوق نگاهی به حقوق این این قشر داشته است.
مبینا صدیقی*
«ترور» در معنای لغوی خود یعنی ترساندن و در معنای اصطلاحی خود یعنی هرگونه اقدام خصمانه یا مخفیانه توسط گروهی که از راه ایجاد ترس و وحشت و زور می‌خواهند به اهداف سیاسی خود دست یابند.
مطابق اصول مسلم بین‌المللی، این حق برای کشورمان محفوظ است که به جهت نقض حریم هوایی خود از طریق محاکم بین‌المللی درخواست خسارت و غرامت مادی و معنوی مطالبه نماید
امریکا در صحرای طبس شکست خورد، اما این ماجرا هنوز تمام نشده است؛ ایران می‌تواند و باید به دلیل نقض چندین اصل بین‌المللی، تخلفات امریکا را در دیوان بین‌المللی دادگستری پیگیری کند.
یکی از موارد ثابت دفاعیات متهمان و وکلای آن‌ها در طول دادرسی پرونده‌های ویژه مربوط به اخلالگران اقتصادی در دادگاه‌های ویژه که در طول این ۹ ماه برگزار شده است، بحث عدم صلاحیت رسیدگی این دادگاه‌ها به پرونده‌های متهمان است.
هزینه بی‌توجهی به سیاست‌های پیشگیری
امسال در شرایطی سال نو شروع شد که ۲۳ استان کشور در پی سیل به شدت آسیب دیدند. هم اموال عمومی و زیرساخت‌ها و بسیاری از میراث فرهنگی آسیب جدی دید و هم اموال مردم در سیل تضییع شد و برخی در عرض چند روز به طور کلی خانه خود را از دست دادند.
در طول چند دهه اخیر، بلایای طبیعی رشد چشمگیری داشته‌اند. این رشد نه‌تن‌ها در تعداد، بلکه در شدت بلایای طبیعی نیز مشاهده شده است.
در یک ماه اخیر به دلیل تغییرات جوی و بارش‌های سنگین، سیل بسیاری از نقاط کشور را فرا گرفت و عده‌ای از هموطنان در اثر سیلاب‌های ناشی از این بارش‌ها جان خود را از دست دادند.
۷