وقتی بچه‌پولدار‌ها بازیگران و بازی‌گردانان صحنه آسیب‌های اجتماعی می‌شوند
جامعه‌ای که با تغییر جدی در سبک زندگی و مادی شدن ارزش‌ها مواجه است و حالا با نمایش ثروت و ناچیز شمردن جان انسانی از طبقات ضعیف‌تر از سوی فردی نوکیسه مواجه می‌شود و این مسئله «مقایسه اجتماعی» را تشدید خواهد کرد. دورکیم و مرتون معتقدند وقتی فقر تأثیر مخرب خواهد داشت که در مقابل فقر، «تصویر» یا «قول» آرزو‌های بلندپروازانه ارائه شود
مراقب باشیم تردید‌های افکار عمومی به بدبینی و بی‌اعتمادی تبدیل نشود
تمام مدت در خیابان‌های شهر چه در حین رانندگی چه در حال پیاده‌روی، باید مراقب باشیم افراد مجنون و سرگردانی که تعادل روحی و روانی ندارند به ما آسیب جانی و مالی نرسانند.
تأثیرات منفی طلاق بر همه اعضای خانواده
طلاق، بسان زلزله‌ای است که موجب فروپاشی کانون خانواده شده و آوارش هم بیشتر بر سر کودکان و زنان می‌ریزد. فرزندان طلاق تماشاچیان بی‌گناهی هستند که در میان فیلمی ناتمام زخم برمی‌دارند و زنان نیز با توجه به شرایط خاص روحی و جایگاه اجتماعی‌شان بیشتر آسیب می‌بینند.
نگاهی به ابعاد فردی و اجتماعی خالکوبی و تتو
درد روانی یا اضطراب، دلیلی برای انجام خالکوبی است. افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت مرزی یا ضداجتماعی هستند، تتو یا خالکوبی‌های زیادی روی پوست خود دارند آن‌هم به این دلیل که افراد مبتلا به شخصیت مرزی احساس تسلط بر خود و زندگی‌شان ندارند. همین برای آن‌ها درد روانی بسیار شدیدی ایجاد می‌کند.
تکدی‌گری وهن حکومت اسلامی است
یکی از آسیب‌هایی که جوامع با آن روبه‌رو هستند، تکدی‌گری است. اگر بخواهیم از بالا به این مسئله نگاه و آن را بررسی کنیم، ریشه‌های آن را در حوزه‌هایی همچون بیکاری، حاشیه‌نشینی، خانواده، تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و حتی حوزه‌هایی همچون سرگرمی و بازی و... که به ظاهر هیچ ربطی به تکدی‌گری ندارند، می‌یابیم
آیا فقه کنونی آسیب‌های اجتماعی را درمان می‌کند؟
یکی از مشکلات و مسائلی که جوامع مختلف در هر عصری با اشکال مختلف با آن روبه‌رو می‌شوند، موضوع آسیب‌های اجتماعی است. آسیب‌های اجتماعی در نگاه عام به هر مسئله اجتماعی که در آن اجتماع بد و ناپسند شناخته می‌شود، اطلاق می‌شود. همانند حاشیه‌نشینی، طلاق، تکدی‌گری و...
عملکرد ۱۱ متولی ساماندهی کودکان کار، تقریباً هیچ!
مطابق تعاریف کودک خیابانی فرد کمتر از ۱۸ سال تمام است که به صورت محدود یا نامحدود در خیابان به سر می‌برد، اعم از کودکی که هنوز با خانواده خود تماس دارد و از سرپناه برخوردار است یا کودکی که خیابان را خانه خود می‌داند و رابطه او با خانواده به حداقل رسیده یا اساساً چنین ارتباطی وجود ندارد.
هر سطل زباله حامی یک کودک کار!
امشب شام مهمان کدام سطلی؟ سطل زباله رستوران‌های لاکچری شمال شهر یا سطل نه چندان پر رونق مناطق پایین‌تر؟ خستگی‌ات را می‌خرم به هزاران اسکناس بی‌ارزش که زندگی‌ات به یکی از آن‌ها وابسته است.
هویت شغلی هر انسانی بخش مهمی از مجموعه هویت او را تشکیل می‌دهد. شاغل بودن به ویژه برخورداری از شغلی که در خدمت ارزش‌های اجتماعی، برآورده ساختن نیاز‌های اقتصادی و... باشد، بی‌شک موجب انسجام، افزایش عزت‌نفس و احساس امنیت در افراد خواهد شد.
محاصره خشم در مثلث آموزش و پرورش، رسانه و خانواده
بازتولید خشونت، خشونت است. به تعبیر دیگر این خشونت است که خشونت می‌آورد. به عنوان مثال وقتی شما با همسرتان دعوا دارید، بی‌شک همین مشاجره پشت فرمان، به نزاع با دیگران در خیابان منجر می‌شود. همه این‌ها به این دلیل است که تاب‌آوری اجتماعی کاهش پیدا کرده و به تبع آن میزان خشونت اجتماعی بالا رفته است؛ درنتیجه تاب‌آوری و خشم با هم ارتباط معکوس دارند
۴