بررسی تغییرات و وضعیت گردش نخبگان در گفت‌وگوی «جوان‌آنلاین» با دکتر احمد نادری
برخی از نخبگان دهه ۵۰ و ۶۰ یک ایمیل را که پدیده دهه ۸۰ است، نمی‌توانند چک کنند. البته مسئله این نیست که طرف یک گوشی لمسی و یک تبلت داشته باشد و یکی دوتا کانال را چک کند، مسئله فهم منطق این فضا و تغییرات است، اینکه بفهمی این منطق چطور به کارکرد می‌رسد.
۹ نکته مهم دریاره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر عبدالله گنجی، استاد دانشگاه و مدیر مسئول روزنامه جوان، در یادداشتی به استخراج ۹ نکته‌ی مهم از بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته است.
یادداشت دکتر عبدالله شهبازی درباره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر عبدالله شهبازی، مورخ و پژوهشگر تاریخ سیاسی معاصر، در یادداشت ذیل به تحلیل و تفسیر بیانیه گام دوم انقلاب از بُعد «نظام‌سازی انقلابی» و سیر آن از مبارزه علیه رژیم پهلوی تا برپایی جمهوری اسلامی پرداخته است.
یادداشت دکتر مهدی گلشنی درباره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر مهدی گلشنی از چهره‌های برجسته علمی کشور و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران در یادداشت ذیل به تحلیل چرایی مخاطب قرار گرفتن «جوانان» در بیانیه «گام دوم انقلاب» و وظایف آن‌ها در تحقق گام دوم پرداخته است.
نگاهی به وظایف و ویژگی‌های جوانان در بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری
آنچنان که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند، امیدشان برای پیمودن دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن‌سازی به جوانان است. از همین رو درک وظایف محوله به جوانان و ویژگی‌های جوان طراز گام دوم انقلاب بسیار مهم است و بایستی با دقت این ویژگی‌ها و وظایف را شناخت و در مسیر تحقق وظایف و کسب ویژگی‌ها گام برداشت.
۵