سید میثم میرتاج‌الدینی
رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح کرده‌اند: «انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.» در مطلبی که در ادامه می‌آید به دنبال پاسخ به چرایی لزوم دفاع ابدی از نظام انقلابی هستیم.
در گفت‌وگو با دکتر بیژن عبدالکریمی مطرح شد
در ذهنیت اکثر قریب به اتفاق روشنفکران و جوانان متفکر ما، صندوق رأی یا اجماع آرا تعیین‌کننده منافع ملی است. در حالی که منافع ملی حاصل جمع آرای مردم نیست، یعنی چنین نیست که مردم جمع شوند و تصمیم بگیرند منافع ملی چه باشد. منافع ملی یک نحوه تحقق حیات اجتماعی است.
بررسی تمایزات انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها و نهضت‌های دنیا از منظر امام خمینی (ره)
رهبر مـعظم انقلاب در دیدار دانشجویان در ماه مبارک رمضان بیانیه گام دوم انقلاب را ترسیمی کلی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی خواندند و آن را شامل چهار نقطه اصلی دانستند. اولین نقطه‌ای که ایشان بدان اشاره کردند «عظمت حادثه انقلاب» بود.
بررسی نظریه «نظام انقلابی» در تاریخ معاصر و آغاز انقلاب اسلامی از «نقطه صفر» در گفتگو با دکتر موسی‌حقانی
قاجار‌ها به توصیه منورالفکر‌ها دنبال ایستادگی و نظریه نظام انقلابی نبودند بلکه به غربی‌ها امتیاز دادند تا بیایند و کشور را مدرن و پیشرفت ایجاد کنند. همین شد که ما ۷۰-۶۰ امتیاز به روس و انگلیس دادیم، اما کشور آباد نشد که هیچ بلکه کاملاً جای پای سلطه‌گران محکم شد و کار به جایی رسید که در ۱۹۱۵ ایران را بین خودشان تقسیم کردند
امیرحسین یوسفی
شعار‌های انقلاب در ۴۰ سال دوم انقلاب باید لباس واقعیت به تن کند و شعارگرایی و شعارزدگی از کالبد انقلاب خارج گردد، چراکه شعار بدون عمل می‌تواند در بلندمدت همچون غده سرطانی بدخیم عمل و انقلاب را فلج کند.
بررسی کارکرد‌های بیانیه گام دوم انقلاب از نگاه دکتر علیرضا زاکانی، نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
ما به عنوان جریان انقلاب خودمان را نسبت به صددرصد جامعه مسئول می‌دانیم. این مسئولیت، مسئولیت نوکری است. یعنی جبهه انقلاب خودش را موظف می‌داند نوکری همه اقشار و طبقات جامعه را کند تا پیشرفت کشور و تکامل انقلاب محقق شود و مردم صادقانه لذت خدمت‌رسانی بی‌منت را تجربه کنند
سیدمیثم میرتاج‌الدینی
متن‌هایی نظیر بیانیه گام دوم که در یک شرایط خاص و با طرح موضوعات محوری و اساسی مخاطب خود را عموم جامعه قرار می‌دهد، در یک تقسیم‌بندی کلی می‌تواند در زمره متون راهبردی فرازمانی و مکانی قرار گیرد که از طرفی ظرفیت به‌کارگیری توسط نسل‌های متعدد را دارد و از طرف دیگر نیازمند عملیاتی شدن و پیاده‌سازی محتواست.
بررسی نحوه مواجهه انقلاب اسلامی در گام دوم با توسعه و تحول دنیای جدید از منظر شهید مرتضی مطهری
انسان دو مسئولیت دارد: یکی اینکه در مسیر زمان پیش برود و با پیشرفت زمان مخالفت و کهنه‌پرستی نکند، در عین حال مسئولیتی به همین اندازه بزرگ دارد که با انحرافات زمان مبارزه کند. اینجا یک مسئولیت سومی به وجود می‌آید و آن تشخیص دادن پیشرفت‌های زمان از انحرافات زمان است
نگاهی انتقادی به سرچشمه‌های «جوشش دانش» در گفتگو با دکتر سیدجواد میری
دستاورد‌های IT فرصت‌هایی ایجاد خواهد کرد که نتیجه‌اش تغییر ساختار امروزی دانشگاه خواهد بود. از طرفی عده‌ای از جمعیت هم مهاجرت معکوس به روستا‌ها خواهند داشت. دیگر اینکه فکر کنیم دولتی وجود دارد که این دولت بخواهد به ۳ تا ۴ میلیون نفر حقوق بدهد، وجود نخواهد داشت
بررسی موانع نقش‌آفرینی زنان در گام دوم انقلاب در گفتگو با دکتر حکیمه سقای بی‌ریا، استاد دانشگاه تهران
اگر بحث بر سر شیء‌وارگی است منظورم ابداً این نیست که همه زنان جامعه ایران به خودشان نگاه شیء‌پندارانه و جنسی دارند. اتفاقاً انقلاب اسلامی در مقابله با این مسئله گام‌های بسیار خوبی برداشته و از سوی دیگر زنان بسیاری را تعریف کرده که واقعاً منطبق بر ملاک‌های الگوی اسلامی است.
۳