ترامپ باز هم پکن را به باد انتقاد گرفت
ترامپ یک روز بعد از اجرایی شدن اجرای قانون امنیت ملی چین در هنگ‌کنگ، بر آتش تنش با پکن دمید و گفت که از چین به دلیل شیوع ویروس کرونا عصبانی‌تر شده است. نیروی دریایی امریکا هم از افزایش حضور ناوگروه‌های خود در آب‌های اقیانوس آرام و هند برای مواجهه احتمالی با ارتش چین خبر داده است.
مخالفت ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، بار دیگر شکست دیگری را در کارنامه ضد ایرانی واشنگتن ثبت کرد و رسانه‌های غربی این اقدام را انزوای امریکا در جهان توصیف کردند.
سید نعمت‌الله عبدالرحیم‌زاده
نشست شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه ۳۰ ژوئن برای بررسی گزارش شش‌ماهه‌ای بود که از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و در مورد نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ به شورا ارائه می‌شد.
حماس برای اولین بار ۲۰ موشک به سمت دریا آزمایش کرد
الحاق در روزی که بنیامین نتانیاهو وعده داده بود انجام نشد. تشتت آرا در داخل سرزمین‌های اشغالی در حالی است که این رژیم که از مسائل شدید اقتصادی از جمله بیکاری گسترده ناشی از کرونا رنج می‌برد و از سوی واشنگتن هم سیگنال روشنی دریافت نکرده یا شاید هم سیگنال تعویق دریافت کرده و از سوی دیگر، موج مخالفت‌های گسترده جهانی همچنان ادامه دارد. در میان البته مقاومت فلسطین هم نه منفعلانه و واکنشی مانند تشکیلات خودگردان که فعالانه و پیشدستانه در بامداد روز وعده داده شده برای اجرای طرح الحاق با آزمایش چندین موشک درباره عواقب اقداماتش به رژیم صهیونیستی هشدار داد.
نخست‌وزیر عراق روز سه شنبه بر اهمیت استقلال کشورش تأکید کرد، با این حال دامنه انتقاد‌های شدید از الکاظمی در پی حمله هفته پیش به مقر حشدالشعبی و تداوم حضور امریکایی‌ها در خاک عراق تشدید شده، به طوری که سخنگوی گردان‌های حزب‌الله گفته که ما به شرط اخراج امریکایی‌ها از عراق به الکاظمی رأی داده‌ایم. تداوم این وضعیت را می‌توان تهدیدی دانست که متوجه اعتماد به نخست‌وزیر تازه‌کار عراق است.
جانز هاپکینز:
طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه جانز هاپکینز، در ۲۴ ساعت گذشته مجموع قربانیان ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به ۱۲۷ هزار و ۳۲۲ نفر رسید.
نیرو‌های مقاومت فلسطین در واکنش به تصمیم رژیم صهیونیستی برای اجرای طرح گسترش اشغالگری در کرانه باختری بیش از ۲۰ موشک به سرزمین‌های اشغالی شلیک کردند.
رئیس جمهور آمریکا بی‌مسئولیتی خود در قبال مهار کرونا را با طرح اتهام علیه چین توجیه کرد.
محمد ابراهیم طاهریان، نماینده وزیر امور خارجه ایران در افغانستان در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی با نماینده طالبان در قطر ملاقات کرده است؛ ملاقاتی که با تماس ویدئویی ملابرادر با مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در یک روز انجام شد.
عضو ائتلاف دولت القانون عراق گفت امریکا به بهانه حفظ امنیت، سرویس مبارزه با تروریسم را به درگیری با گروه‌های مقاومت و حشدالشعبی سوق می‌دهد.
۷