تمام تلاش امریکا در شرق دور در بیش از نیم قرن گذشته شیطان‌نمایی از کره‌شمالی بوده است، اما هم منافع اقتصادی و هم تاریخ خونبار این منطقه متحدین امریکا را مستعد اختلافات شدید کرده است. در حالی که بیش از نیمی از مردم کره‌جنوبی به جنبشی ملحق شده‌اند که هدف آن تحریم کامل کالا‌های ژاپنی در کره است، وزارت خارجه ژاپن، سفیر کره‌جنوبی را در ارتباط با اختلافات در مورد مسائل تجاری احضار کرد. در سئول کار یک معترض عصبانی به خودسوزی در مقابل سفارت ژاپن کشید.
رژیم صهیونیستی در راستای عادی‌سازی روابط با رژیم‌های عربی، برای اعزام نیرو و تجهیزات جنگی به عربستان سعودی در چارچوب یک توافقنامه نظامی تلاش می‌کند.
­­­هادی محمدی
هفته‌های اخیر در تمامی عرصه‌های امنیتی، سیاسی، هسته‌ای، منطقه‌ای و نظامی، رخداد‌هایی داریم که در یک به هم پیوستگی، روند‌های جدیدی را پایه‌گذاری می‌کنند که اولین شاخص آن آشفتگی و انفعال و سرافکندگی ترامپ و تمامی تیم بین‌المللی و منطقه‌ای آن در قبال ایران و رویکرد و گفتمان مقاومتی است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که فرماندهی مرکزی امریکا در حال جایگزینی مزدوران به جای نیروهایش در شمال سوریه است.
در پی ادعای رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر سرنگونی یک پهپاد ایرانی بر فراز تنگه هرمز، مقامات برخی کشور‌ها خواستار کاهش تنش‌ها در منطقه شدند. روسیه گفته است که تمرکز نیرو‌های خارجی وضعیت در خلیج فارس را بدتر و احتمال درگیری نظامی را افزایش می‌دهد. ژاپن هم از این مسئله ابراز نگرانی کرده و خواستار حفظ آرامش در منطقه شده است.
در شرایطی که به قول روزنــامه امریکایی نیویورک‌تایمز بن‌سلمان در باتلاق یمن گیر افتاده است و دست به دامان امریکا برای اعزام سرباز شده است، نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل با اشاره به اینکه عربستان خواستار تعامل دیپلماتیک با ایران است، ادعا کرد که با تهران، تماس‌هایی صورت گرفته است. در همین حال، یک تحلیلگر صهیونیست ضمن بیان اینکه عربستان، متحدان خود در جنگ علیه یمن را از دست داده، اعلام کرد، تل‌آویو نیز امروز برای مقابله با حزب‌الله تنهاست و باید از تجربه ریاض در یمن درس عبرت بگیرد.
وزیر خارجه ایران آخرین روز حضورش در نیویورک را هم در محدودیت تعیین شده دولت امریکا سپری کرد؛ محدودیتی که برای وزیر خارجه ایران چندان خوشایند نیست. با همه اینها، برخی منابع امریکایی ادعا می‌کنند که ممکن است این سفر ظریف دریچه‌ای شود برای احیای مجدد توافق هسته‌ای با ایران.
چرا اروپا برای برجام دست و پا می‌زند؟
برجام به عنوان توافق ایران، کشور‌های ۱+۵ و اتحادیه اروپا در شرایطی حاصل شد که بسیاری آن را شکلی از ایده‌آلیسم در روابط بین‌الملل محسوب می‌کردند. این توافق که حاصل ایده تعامل با ابرقدرت در حل و فصل معضلات جهانی بود، در سال ۲۰۱۸ با پشت پای ابرقدرت مواجه شد.
اردوغان به دنبال تثبیت وضعیت میانی بین روسیه و امریکا
حدود یک هفته است که هواپیما‌های ترابری روسی به نام آنتونوف ان ۱۲۴ در پایگاه هوایی مرتد یا آکینجی در نزدیکی ترکیه به زمین می‌نشینند. مأموریت آن‌ها وارد کردن قطعات سیستم دفاع موشکی روسی اس ۴۰۰ است و ...
اسناد اف بی آی از وکیل پیشین ترامپ که به تازگی منتشر شده، حاکی از نقش مستقیم رئیس جمهوری آمریکا در پرداخت حق السکوت به بازیگری است که او را متهم به داشتن روابط نامشروع کرده بود.
۶