رئیس کمیسیون امور بین‌الملل در مجلس دومای روسیه گفته که سامانه‌های موشکی روسی اس ۴۰۰ پس از آغاز صادرات آن‌ها به ترکیه، به زودی در دیگر کشور‌های منطقه دیده خواهند شد.
یک روز قبل از شروع روند دستگیری هزاران مهاجر فاقد مدارک قانونی در امریکا، شهر‌های مختلف این کشور صحنه تظاهرات اعتراضی به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ بود.
پاسخ به تهدید نتانیاهو
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به رژیم صهیونیستی یک هفته مهلت داده تا بند‌های توافق آتش‌بس با نوار غزه را اجرایی کند و هشدار داده که انتقام خون شهید محمود ادهم را خواهد گرفت. «سرایا القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی هم گفته که آماده پاسخگویی به هر حمله رژیم صهیونیستی است.
جرمی هانت با ظریف تلفنی تماس گرفت
وزیر امور خارجه انگلیس در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف تضمین عدم ارسال محموله نفتکش گریس۱ به سوریه را به عنوان شرط آزادی این نفتکش اعلام کرده است؛ اقدامی که به نوعی عقب‌نشینی لندن از سیاست‌های اعلانی قبلی را نشان می‌دهد. اما وزیر خارجه ایران تأکید کرده است که تهران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه می‌دهد. برخی منابع پیشنهاد انگلیس برای آزادی نفتکش ایرانی را برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها با تهران عنوان کرده‌اند. سفیر ایران در لندن هشدار داده که اگر انگلیس این نفتکش را آزاد نکند اقدامش بی‌پاسخ نخواهد ماند.
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یک شنبه بار دیگر در ادامه تهدیداتش علیه کشور‌های منطقه، لبنان را تهدید به حمله کرد.
همزمان با روز ملی فرانسه، پایتخت این کشور ناآرام و عرصه درگیری میان معترضان به سیاست‌های دولت و نیرو‌های پلیس است.
یک رسانه آلمانی با انتقاد از رویکرد ضعیف و همراه با تردید اروپا برای حفظ برجام در برابر کارشکنی‌های آمریکا، از این اتحادیه خواست جسارت مخالفت جدی با آمریکا را داشته باشد و نفت تحریم‌شده ایران از طرف واشنگتن را خریداری کند.
همزمان با طرح دولت ترامپ برای بازداشت مهاجران
خیابان‌های شهر‌های مختلف آمریکا در روز شنبه شاهد تظاهرات ده‌ها هزار نفری در اعتراض به نحوه برخورد مأموران دولت ترامپ با پناهجویان و مهاجران بود.
دولتمردان عراقی در جریان دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیام‌های واضحی را درباره ایران به طرف غربی منتقل کردند.
سفیر ایران در انگلیس هشدار داد اگر نفتکش و محموله نفتی ایران آزاد نشود اقدام لندن بی‌پاسخ باقی نخواهد ماند.
۱۲