مقامات عراقی در واکنش به اظهارات ضد ایرانی دونالد ترامپ تأکید کردند که تنها دلیل حضور نیرو‌های امریکایی، آموزش نیرو‌های عراقی و مبارزه با تروریسم است نه تهدید همسایگان. رئیس‌جمهور عراق در سخنانی گفت که بغداد به امریکایی‌ها اجازه نداده است از خاک این کشور مراقب ایران باشند. گردان‌های حزب‌الله عراق هم اعلام کرد که اگر نیرو‌های امریکایی قصد حمله به ایران و سوریه را داشته باشند، دست‌شان را قطع خواهند کرد.
نگرانی جهان از خروج امریکا از پیمان موشکی میان‌برد
مناقشه بر سر پیمان موشکی میان‌برد یک روز بعد از تعلیق آن از طرف امریکا، در حال گسترش است. امریکا خواستار مذاکره بر سر یک پیمان موشکی جدید شده که نه فقط روسیه، بلکه چینی‌ها را هم شامل شود، ولی چینی‌ها می‌گویند که مخالف گسترش تعداد کشور‌های عضو INF هستند و پیمان به همین شکل فعلی بین امریکا و چین حفظ شود. روس‌ها پذیرفته‌اند مذاکراتی چند‌جانبه برای تغییر پیمان موشکی شروع شود که به جز روسیه و امریکا، شامل چین، هند، پاکستان و ایران هم بشود. در این میان، اروپاییان که خود را قربانی اصلی رقابت تسلیحاتی پس از فروپاشی INF قلمداد می‌کنند، به دنبال حفظ آن به هر طریق ممکن هستند.
در حالی که عراقی‌ها آماده می‌شوند چه از طریق قانونی و چه از طریق ابزار‌های دیگر امریکایی‌ها را از کشورشان اخراج کنند، دونالد ترامپ می‌گوید نیرو‌های نظامی امریکا در عراق خواهند ماند تا «کمی حواس‌شان به ایران باشد.»
ظاهراً ترس از امنیت رژیم صهیونیستی باعث شده رهبران این کشور ساخت دیوار در مرز غزه را کلید بزنند؛ اقدامی که به نوعی شبیه تلاش ترامپ برای کشیدن دیوار در مرز امریکا با مکزیک است.
امانوئل ماکرون احتمال برگزاری یک رفراندوم در فرانسه را بررسی می‌کند تا به این بحران اجتماعی- اقتصادی در فرانسه که موجی از راهپیمایی‌های اعتراضی را در سراسر این کشور به راه انداخته، پایان دهد و مقام‌های فرانسوی هم تدارکات را آغاز کرده‌اند تا با تأیید او وارد عمل شوند.
اسناد جدید وزارت خارجه انگلیس
شبکه بی‌بی‌سی با انتشار اسنادی که آن را محرمانه و متعلق به وزارتخانه‌های خارجه و دفاع این کشور عنوان کرده، به بازگویی گوشه‌ای از مذاکرات محرمانه دولت‌های وقت انگلیس و امریکا درباره جنگ ایران و عراق پرداخته و نوشته است که امریکا از پیروزی ایران در اواخر جنگ نگران بوده است.
رئیس‌جمهور ونزوئلا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد، ولی ظاهراً غربی‌ها عزم خود را برای رودررویی با مادورو جزم کرده‌اند. در حالی که هواداران و مخالفان نیکلاس مادورو در خیابان‌ها تظاهرات موازی راه انداخته‌اند و برخی از آن‌ها پرچم اسرائیل را حمل می‌کنند، وزارت امور خارجه فرانسه از دیشب خوان گوایدو را به رسمیت شناخت و جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا هم ارتش و همچنین کارکنان بانک مرکزی ونزوئلا را دعوت کرد از اپوزیسیون جانبداری کنند.
تحلیل منابع امریکایی از واکنش نرم کاخ سفید به کانال مالی اروپا
سه روز بعد از راه‌اندازی کانال مالی اروپا، تحلیل و تفسیر‌ها در مورد کارایی این کانال ادامه دارد. دبیرکل اتاق بازرگانی آلمان و ایران گفته که سامانه اینس‌تکس که اروپایی‌ها راه انداخته‌اند، در مقایسه با اقداماتی که امریکا برای تحریم ایران می‌کند، ناچیز است. المانیتور پا را از این هم فراتر گذاشته و کانال مالی اروپا را در شکل و شمایل کنونی‌اش بازی در زمین امریکا خوانده است.
ظاهراً از این پس به جای کودکان، قاتلان کودکان را غسل تعمید می‌دهند! پاپ فرانسیس سفر به امارات و عربستان را آغاز کرد، آن هم در حالی که ده‌ها هزار کودک یمنی بر اثر بمباران‌های سعودی و امارات و بی‌سابقه‌ترین قحطی تاریخ به کام مرگ رفته‌اند. پاپ، اما قاتلان کودکان را محکوم نکرد بلکه امارات را «الگوی همزیستی، برادری و رویارویی تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف» نامید. عجبا! اماراتی که بر سر فرهنگ خودی یمنی بمب می‌ریزد و فرهنگ خودی قطری را به محاصره در آورده است و با فرهنگ‌های اسلامی دیگر سر ستیز دارد و فقط سرسپرده فرهنگ غربی است، برای رهبر کاتولیک‌های جهان، الگوی همزیستی و برادری شده است! سفر پاپ به امارات و سعودی بی شک پروژه سعودی‌ها برای پاک کردن سیاهی جنایات‌شان در یمن و رسوایی حمایت از داعش در سوریه و عراق است و شاید هدف دیگر آنان خروج از باتلاق یمن با تمکین به امر پاپ برای «استمرار آتش‌بس در یمن» باشد، اما این آش آن قدر شور است که حتی مقام سابق سیا هم گفته «وقتی امارات همچنان در جنایات انسانی یمن شرکت دارد، دیدار پاپ از این کشور گزینه مناسبی نیست و بخش زیادی از اعتبار پاپ را در خاورمیانه از بین می‌برد.»
روزنامه «میرر» انگلیس اعلام کرد
در جریان موج سرمای کشنده در آمریکا بیش از ۲۰۰۰ پرواز لغو شد. آخرین اخبار دریافتی از کشته شدن ۲۱ تن در سرمای کشنده آمریکا حکایت دارد.
۸