احمد کاظم زاده
هنوز ابعاد و زوایای کامل تحولات سودان روشن نشده است و جعبه سیاه این تحولات به طور کامل باز نشده و امکان دارد همانند سایر کشور‌هایی که در معرض موج اول خیزش‌های مردمی یا به عبارت بهتر پروژه موسوم به بهار عربی قرار گرفتند، تا مدت‌ها در پرده ابهام باقی بماند، اما بر اساس روندی که این تحولات طی کرد، به چند نتیجه می‌توان دست یافت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از امریکا به خاطر اقدام‌های این کشور علیه تهران به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند.
با اعلام خروج مصر
رؤیای چهل ساله امریکایی برای ایجاد یک ناتو عربی علیه ایران در منطقه بار دیگر مرده به دنیا آمد، چرا که مصر به عنوان بزرگ‌ترین ارتش عربی گفته در این اتحاد ضدایرانی شرکت نمی‌کند؛ تحولی که ناظران آن را ضربه سنگینی به سیاست‌های ریاض عنوان کردند.
پلیس انگلیس پس از هفت سال حضور جولیان آسانژ، مؤسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن، او را بازداشت کرد. گفته می‌شود بازداشت آسانژ به درخواست واشنگتن انجام شده و قرار است او را به امریکا انتقال دهند. روسیه در واکنشی تند به بازداشت آسانژ، گفت که «دست دموکراسی گلوی آزادی را فشرد.»
تاریخ مصرف رئیس‌جمهور سودان تمام شد
ژنرال عمر حسن احمد البشیر که ۳۰ سال قبل با یک کودتای نظامی و حمایت ایدئولوژیک اخوان‌المسلمین به قدرت رسیده بود، روز پنج شنبه با یک کودتای نظامی برکنار شد؛ کودتایی که ظاهراً در حمایت از مطالبات مردمی در سودان انجام شده که چند ماه است خواستار کناره‌گیری عمر البشیر ۷۵ ساله هستند، ولی مخالفان دولت می‌گویند که شورای نظامی کودتا به دنبال بقای حکومت عمر البشیر است.
اگرچه عملیات کرامه نام خلیفه حفتر را در عرصه پرآشوب لیبی مطرح کرد، اما اتحاد او با مجلس طبرق بود که مشروعیت لازم را به او داد تا بتواند نیروهایش را به سمت غرب کشور حرکت دهد.
اعضای حشدالشعبی دارای تقید برای موجب حضور در ساختار امنیتی عراق هستند. یکی از دلایل این امر را تهدیدانگاری تروریسم برای اماکن متبرکه در عراق تشکیل می‌دهد
 وزیر دفاع سودان روز پنجشنبه ۲۲ فروردین با اعلام برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری، خود را به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی یعنی حاکم جدید این کشور معرفی کرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فاش کرد در سفر خود به عربستان مجبور شده برای توقف بوسیدن دست ملانیا همسرش توسط ملک سلمان وارد عمل شود.
بیانیه فتف پاسخ می‌دهد
در ماه‌های اخیر، طرفداران FATF برای اثبات ضرورت همکاری با این نهاد، ادعاهایی را درباره بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه مطرح می‌کردند که بیانیه اخیر FATF پوچ بودن همه این ادعاها را ثابت کرد.
۷