۱۵ ماه از اقدام «بن سلمان» در بازداشت افراد ثروتمند عربستانی به بهانه مبارزه با فساد می‌گذرد و گفته می‌شود وی از این راه بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.
بریتانیا نخستین عضو اتحادیه اروپاست که تصمیم به خروج از آن گرفته است. به‌دلیل همکاری‌های اعضای اتحادیه اروپا در زمینه‌های متعدد، برای خروج یک عضو، باید مذاکراتی میان اعضا برگزار شود تا شرایط جدایی دو طرف بررسی و درنهایت برای دوران بعد از جدایی، توافقی حاصل شود.
سجاد مرادی کلارده
پس از خروج بخشی از نیرو‌های نظامی ایالات متحده از سوریه و انتقال آن‌ها به پایگاه‌های عین‌الاسد در غرب استان انبار عراق و نیز اربیل در اقلیم کردستان، به‌رغم قوت گرفتن فرضیه کاهش نیرو‌های نظامی امریکا از خاورمیانه عربی به ویژه عراق، این کشور نشان داد که در راستای سیاست‌های واقع‌گرایانه و مبتنی بر هزینه – فایده ترامپ، رویکردی گزینشی را در خروج نیرو‌های نظامی خود از منطقه دنبال می‌کند؛
رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان با اشاره به عدم تمایل طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان تصریح کرد که اگر طالبان در ادامه نیز حاضر به مذاکره با کابل نشود روند مذاکرات با این گروه باید متوقف شود؛ سخنانی که نشان می‌دهد در روند مذاکرات صلح اخیر امریکایی‌ها دولت افغانستان را محرم ندانسته و نه تنها آن‌ها را در این روند مشارکت نداده بلکه از محتوای مذاکرات هم باخبر نساخته است.
در واکنش به گزینه نظامی ترامپ
تنها انگلیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، اتریش، آلمان و سوئد رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت شناختند تا معلوم شود که شکاف اتحادیه بر سر ونزوئلا عمیق‌تر از وتوی رسمی ایتالیا پای بیانیه اولتیماتومی اروپاییان به مادورو است. «رئیس‌جمهور خودخوانده» ونزوئلا روز دو شنبه اعلام کرد که تمامی فرصت‌ها برای گفت‌وگو با دولت کاراکاس از بین رفته تا نشانه‌های اوج‌گیری بحران بیش از همیشه نمایان شود. رئیس‌جمهور امریکا گفته که مداخله نظامی کشورش در ونزوئلا یک گزینه است، ولی نیکلاس‌مادورو به همتای امریکایی خود هشدار داده که اگر به اشتباهات خود در قضیه ونزوئلا ادامه دهد عاقبت دست ترامپ به خون آلوده خواهد شد.
بازگشت دمشق به اتحادیه عرب یکی از مهم‌ترین بحث‌های مربوط به سوریه است. در حالی که کشور‌های غربی به دولت‌های عربی فشار می‌آورند تا مانع از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شوند و همچنین گزارش‌هایی از شروط بعضی کشور‌های عربی منتشر می‌شود، اما مقامات سوری تأکید کردند امکان ندارد دمشق برای بازگشت به اتحادیه عرب باج بدهد.
مقامات عراقی در واکنش به اظهارات ضد ایرانی دونالد ترامپ تأکید کردند که تنها دلیل حضور نیرو‌های امریکایی، آموزش نیرو‌های عراقی و مبارزه با تروریسم است نه تهدید همسایگان. رئیس‌جمهور عراق در سخنانی گفت که بغداد به امریکایی‌ها اجازه نداده است از خاک این کشور مراقب ایران باشند. گردان‌های حزب‌الله عراق هم اعلام کرد که اگر نیرو‌های امریکایی قصد حمله به ایران و سوریه را داشته باشند، دست‌شان را قطع خواهند کرد.
نگرانی جهان از خروج امریکا از پیمان موشکی میان‌برد
مناقشه بر سر پیمان موشکی میان‌برد یک روز بعد از تعلیق آن از طرف امریکا، در حال گسترش است. امریکا خواستار مذاکره بر سر یک پیمان موشکی جدید شده که نه فقط روسیه، بلکه چینی‌ها را هم شامل شود، ولی چینی‌ها می‌گویند که مخالف گسترش تعداد کشور‌های عضو INF هستند و پیمان به همین شکل فعلی بین امریکا و چین حفظ شود. روس‌ها پذیرفته‌اند مذاکراتی چند‌جانبه برای تغییر پیمان موشکی شروع شود که به جز روسیه و امریکا، شامل چین، هند، پاکستان و ایران هم بشود. در این میان، اروپاییان که خود را قربانی اصلی رقابت تسلیحاتی پس از فروپاشی INF قلمداد می‌کنند، به دنبال حفظ آن به هر طریق ممکن هستند.
در حالی که عراقی‌ها آماده می‌شوند چه از طریق قانونی و چه از طریق ابزار‌های دیگر امریکایی‌ها را از کشورشان اخراج کنند، دونالد ترامپ می‌گوید نیرو‌های نظامی امریکا در عراق خواهند ماند تا «کمی حواس‌شان به ایران باشد.»
ظاهراً ترس از امنیت رژیم صهیونیستی باعث شده رهبران این کشور ساخت دیوار در مرز غزه را کلید بزنند؛ اقدامی که به نوعی شبیه تلاش ترامپ برای کشیدن دیوار در مرز امریکا با مکزیک است.
۷