روایت هنرمند از روز‌های ملتهب پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی
اغراق نیست اگر بگویم پرمخاطب‌ترین اجرای هنری عمرم را در شب اول مهر‌ماه 1359 و در مکان اجتماع نیرو‌های داوطلب برای اعزام به جبهه تجربه کردم. تصورش را بکنید که در روز حمله دشمن به خاک وطن، هزاران نفر سرود حماسی «ای ایران» را با هم بخوانند؛ حقیقتاً شورانگیز و نیروبخش بود. این وضعیت، انگیزه‌های بسیار را تقویت کرد برای دفاع از کشور
خوانشی از کارنامه سیاسی سیدحسن تقی‌زاده در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی
در دوره محمدرضا، مجلس سنا به موازات مجلس شورای ملی و جهت تضعیف آن و تمرکز قدرت بیشتر در دست شاه تشکیل می‌شود. نیمی از سناتور‌ها مستقیماً توسط شاه انتخاب می‌شدند. تقی‌زاده در چنین مجلسی، خدمات ارزنده‌ای به شاه و رژیم شاهی کرد و در مسائلی که مجلس شورای ملی با شاه همراهی نداشت یا نیاز به پشتوانه بیشتر بود نقش مهمی به عنوان رئیس مجلس سنا و سناتور انتصابی شاه به عهده داشت.
نظر و گذری بر اثر تاریخی- روایی «سرگذشت‌های ویژه از زندگی استاد شهید مطهری»
یادداشت «محمدرضا کائینی» به‌مناسبت سالروز آغاز نخستین دوره از نخست وزیری مصدق
انتقادات ما به دکتر مصدق به دلیل پاره‌ای از رفتار‌های ناصواب وی در به شکست کشاندن نهضت ملی است و صد البته غیرقابل تحویل به بافته‌های بقایای سلطنت در باره او.
حاشیه‌ای بر پژوهش مؤسسه فرهنگی قدر ولایت درباره سیدحسن تقی‌زاده
منش فردی و اجتماعی زنده‌یاد آیت‌الله سیدمهدی یثربی‌کاشانی در آئینه روایت همسر
‌می‌گفتند باید به جبهه‌ها بروم. آقا از همان سال ۵۹ رفتند. حسن‌آقا را هم با خودشان بردند. حداقل سالی یک‌بار می‌رفتند. سینه ایشان شیمیایی شده بود و سرفه‌های بدی می‌کردند. در سفر لندن این عارضه مشخص شد. من می‌گفتم ان‌شاءالله من قبل از شما می‌میرم تا شما با دستان خودتان مرا در خاک بگذارید. ایشان هم می‌گفتند این حرف را نزن، تو باید بمانی و از بچه‌ها پرستاری کنی، اول من می‌روم!
«انگلستان، ظهور رضاخان و مروری بر اسناد و علائم تاریخی» در گفت‌وشنود با دکتر موسی فقیه حقانی
بعد از انقلاب بلشویکی در روسیه هر دو جناح انگلستان برای تصرف ایران به تکاپو افتادند ولی جناح امپریالیست به دنبال آن بود که با قرارداد 1919 ایران را مستعمره کند، اما جناح صهیونیست معتقد بود روش‌های امپریالیستی دیگر پاسخگو نیستند و هزینه‌های گزاف مالی و سیاسی برای انگلستان به وجود می‌آورند لذا باید در ایران کسی را از عوامل و وابستگان خودمان روی کار بیاوریم.
فلسفی در عداد آن طیف از رجال است که دامنه نقض و ابرام در باره کارنامه ایشان، تا دهه‌ها می‌پاید و همین نشان از ایفای نقشی موثر دارد.
به بهانه انتشار خاطرات سیاسی حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد سالک
«نظری بر سیر تطور انجمن‌های دینی خراسان» در گفت‌وشنود با حیدر رحیم‌پورازغدی
از شهریور۱۳۲۰ که شرق و غرب هر کدام با روش‌های خاص خود در پی نابودی اسلام بودند، اسلام‌شناسان حقیقی که فریب‌های دشمنان را با درایت و هوشمندی درک می‌کردند، بدون هماهنگی، اما در حرکت به سمت یک هدف مشخص، دوره‌های قرائت قرآن و تعلیم مسائل دینی را برگزار و با افتتاح مدارس جدید دینی و آموزش‌های اسلامی، نهضت عظیمی را آغاز کردند.
۱۳