فرسایش خاک موجب ورود خاک به سد‌ها هم شده است
سالانه ۲۵۰میلیون مترمکعب خاک وارد سد‌های کشور می‌شود. این در حالی است که برای تولید یک سانتیمتر خاک به صد‌ها سال زمان نیاز است. بحران آب روی بحران خاک و بحران خاک بر بحران آب اثر می‌گذارد. با وجود این، معمولاً دولتمردان فقط از کمبود منابع آبی می‌گویند.
جنگل‌های هیرکانی تنها یک درصد از خاک کشور را دربرمی‌گیرند، اما میراثی جهانی محسوب می‌شوند. طبق پژوهش‌های مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در طول ۱۰ سال اخیر، حداقل ۱۵درصد از سطح جنگل‌ها کم شده است.
کف‌سازی در برج‌باغ‌ها به کمتر از ۵ درصد می‌رسد
تاکنون مصوبه برج‌باغ که شورای شهر در آن پیش‌بینی کرده بود برای جلوگیری از تخریب باغات، مالک و صاحبان این اراضی اجازه ساخت در ۳۰ درصد آن را داشته باشند، جواب نداده است.
برخی از کشاورزان حین کشت سیب‌زمینی از مواد ممنوعه‌ای مثل اسید استفاده می‌کنند تا محصول بیشتری به دست آورند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران جزئیات کوه‌خواری انجام‌شده برای ساخت ویلایی مجلل در منطقه اوشان را اعلام کرد.
علاوه بر تغییر اقلیم، کمبود تعاملات بین‌المللی در حوزه محیط‌زیست آثار زیانباری برای کشورمان در پی داشته است
آفات ۳۰ درصد جنگل شمال را نابود می‌کند
5 گورخری هم که در انتقال به پارک کویر جان سالم به در برده بودند، فرار کردند
سازمان محیط‌زیست مدت‌هاست که با خبرسازی‌هایش از حاشیه‌ها عقب نمانده است. از اعلام مرگ دریاچه هامون توسط رئیس این سازمان گرفته تا مرگ پنج گورخری که از سایت تکثیر و پرورش توران به قرنطینه کویر منتقل شدند.
جنگل‌های حرا که محیط‌زیستی‌ها آن را طلای خلیج‌فارس نامیده‌اند، اکنون در معرض دو خطر عمده قرار گرفته است. از یک‌طرف سایت‌های پرورش میگو و از طرف دیگر قاچاقچیان سوخت آرامش آن را برهم زده‌اند.
چربی‌گیری‌های غیرمجاز همچنان در حاشیه تهران جولان می‌دهد
واحد‌های چربی‌گیری و زهتابی حاشیه‌تهران، روزانه ۷۰۰تن مواد مختلف تولید می‌کنند و بخش عمده‌ای از تولیداتشان هم به صورت پسماند‌های آلوده در محیط رها می‌شود؛ پسماند‌هایی که به آلودگی‌های اساسی آب و خاک در این منطقه دامن زده و سلامت مردم را تهدید می‌کند. این واحد‌ها کارشان این است که ضایعات مرغداری‌ها و ضایعات گوشتی کشتارگاه‌ها را بازیافت کنند؛ محصول نهایی تولید شده هم در صنعت صابون‌سازی، تولید انواع روانکار‌های صنعتی (گریس) و خوراک طیور استفاده می‌شود. طی این پروسه، خلاف قانون است و کسی هم به داد این وضعیت بغرنج نمی‌رسد.
۵