علاوه بر تغییر اقلیم، کمبود تعاملات بین‌المللی در حوزه محیط‌زیست آثار زیانباری برای کشورمان در پی داشته است
آفات ۳۰ درصد جنگل شمال را نابود می‌کند
5 گورخری هم که در انتقال به پارک کویر جان سالم به در برده بودند، فرار کردند
سازمان محیط‌زیست مدت‌هاست که با خبرسازی‌هایش از حاشیه‌ها عقب نمانده است. از اعلام مرگ دریاچه هامون توسط رئیس این سازمان گرفته تا مرگ پنج گورخری که از سایت تکثیر و پرورش توران به قرنطینه کویر منتقل شدند.
جنگل‌های حرا که محیط‌زیستی‌ها آن را طلای خلیج‌فارس نامیده‌اند، اکنون در معرض دو خطر عمده قرار گرفته است. از یک‌طرف سایت‌های پرورش میگو و از طرف دیگر قاچاقچیان سوخت آرامش آن را برهم زده‌اند.
چربی‌گیری‌های غیرمجاز همچنان در حاشیه تهران جولان می‌دهد
واحد‌های چربی‌گیری و زهتابی حاشیه‌تهران، روزانه ۷۰۰تن مواد مختلف تولید می‌کنند و بخش عمده‌ای از تولیداتشان هم به صورت پسماند‌های آلوده در محیط رها می‌شود؛ پسماند‌هایی که به آلودگی‌های اساسی آب و خاک در این منطقه دامن زده و سلامت مردم را تهدید می‌کند. این واحد‌ها کارشان این است که ضایعات مرغداری‌ها و ضایعات گوشتی کشتارگاه‌ها را بازیافت کنند؛ محصول نهایی تولید شده هم در صنعت صابون‌سازی، تولید انواع روانکار‌های صنعتی (گریس) و خوراک طیور استفاده می‌شود. طی این پروسه، خلاف قانون است و کسی هم به داد این وضعیت بغرنج نمی‌رسد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران:
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آماده سازی پارک پردیسان برای حضور شهروندان و دوچرخه سواران در راستای تفاهم نامه پاییز سال گذشته شهرداری تهران و سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.
هر ساله سودجويان با شروع فصل مهاجرت پرندگان زيرسايه ضعف نظارت محيط‌زيست با ايجاد تالاب‌هاي مصنوعي به نام «محميه» آنها را تبديل به قتلگاه پرندگان مهاجر مي‌كنند.
علیرضا سزاوار
تالاب میقان با وسعت حدود ۲۵ هزار هکتار یکی از ۱۰ تالاب مهم کشور است که نبود یک مدیریت جامع، حیات آن را به خطر انداخته است
بابت هر شکار بین ۵ تا ۹ هزاردلار به جیب محیط‌زیست می‌رود
مدتی است که مناطق شکار ممنوع کشور به پاتوق شکارچیان خارجی تبدیل شده است. سازمان محیط زیست هم درآمد حاصل از این اقدام را که رقمی بین ۵ تا ۹ هزار دلار است، دلیل موجهی برای صدور این مجوز‌ها می‌داند.
۵