عراقچی:
معاون وزیر خارجه گفت: اینکه من گفته‌ام اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها در ایران خداحافظی کنیم، اصلاً این تعبیر از بنده نیست و چنین برنامه‌ای نیز در جمهوری اسلامی وجود ندارد.
شواهد و قرائن و حتی اظهارات امریکایی‌ها خلاف ادعای در پیش بودن جنگ است، اما برخی در داخل با شبح خودساخته جنگ به درون لانه می‌خزند.
«افطار چند مدیر دولتی با حلوای سفارت انگلیس به سلامتی برجام!» این گزاره در دل خود یک خبر دارد و یک تحلیل. خبرش آن است که راب مک‌اید، سفیر انگلیس در تهران در توئیتی نوشت «باعث افتخار بود که این سفارتخانه چهار شنبه شب میزبان تعدادی از همکاران دولت، فعالان بخش خصوصی ایران و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار بود.»‌
شخصیت‌ها و رسانه‌های امریکا از تکرار «تجربه تلخ شکست» برای ایالات متحده می‌گویند
ایالات متحده امریکا بعد از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در تقابل با جمهوری اسلامی ایران همچنان اشتباهات سال‌های نخست را تکرار و گمان می‌کند با اهرم‌هایی مانند تحریم، تهدید و فشار‌های بین‌المللی می‌تواند نظام اسلامی را وادار به تغییر در رفتار و رویکرد خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی کند
مشاور روحانی گفت: «شرایط جدید باعث شد که جمهوری اسلامی استراتژی اتمام حجت خود را ادامه دهد و یک سال صبوری پیشه کند تا طرف‌های مقابل برجام نقائص عدم حضور آمریکا در برجام را بتوانند جبران کنند، از طرفی تجربه یک سال گذشته نشان داد که ما احتیاج داریم فشار بیشتری به اروپایی‌ها وارد کنیم و مسائل را برای آن‌ها روشن کنیم، آن‌ها فکر می‌کنند که ایران نیاز به برجام دارد تا در نتیجه بتوانند با وقت کشی و تلاش اندک، ایران را در برجام نگه دارند، اقدام ایران نشان داد که نیاز به برجام یک نیاز چند جانبه است و التزام به برجام هم باید یک التزام چند جانبه باشد.»
خرازی در دیدار با مقام فرانسوی:
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تصمیم برجامی ایران گفت: فرصت خوبی برای اروپاست که با تسریع در اجرایی کردن اینستکس، کندی اقدام گذشته خود را جبران و از مرگ برجام جلوگیری کند.
معاون وزیر خارجه گفت: اینکه من گفته‌ام اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با افغان‌ها در ایران خداحافظی کنیم، اصلاً این تعبیر از بنده نیست و چنین برنامه‌ای نیز در جمهوری اسلامی وجود ندارد.
اروپایی‌ها ۱۶ سال پیش هم زیر تعهداتشان زدند و ما چند بار فرصت دادیم، اما تعلیق هسته‌ای یک‌طرفه ادامه یافت و بالاخره هم دولت اصلاحات و تیم آن زمان آقای روحانی در مذاکرات هسته‌ای، ناچار شد راساً به شکستن تعلیق‌های هسته‌ای اقدام کند.
در حالی که کارشناسان نظامی و تحلیلگران سیاسی امکان وقوع جنگ نظامی ایران و آمریکا را نزدیک به صفر می‌دانند، نشریه صدا همصدا با تندرو‌های آمریکا از دوگانه صلح و جنگ رونمایی و این پازل را تکمیل کرد.
سی‌ان‌ان:
یک رسانه غربی می‌گوید کاخ سفید شماره تلفنی را در اختیار سوئیس قرار داده تا ایران بتواند از طریق آن با ترامپ تماس بگیرد.
۱۰