گفت‌و‌گو با سعید مستغاثی درباره کتاب «فرانکلین در تهران»
در اساسنامه موسسه فرانکلین که اصل آن را در این کتاب به چاپ رسانده‌ایم، هدف اصلی موسسه «برانگیختن علاقه مردم دیگر کشور‌ها به تاریخ، حکومت، فرهنگ، اقتصاد، تکنولوژی، علم و تعلیمات مردم ایالات متحده» ذکر شده، یعنی نوعی شیفته ساختن مردم سرزمین‌های دیگر به فرهنگ و آیین آمریکایی.
«خاطرات و ناگفته‌هایی از زندگی و زمانه رهبران جریان مذهبی نهضت ملی ایران» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله حاج‌شیخ نصرالله شاه‌آبادی
در واپسین روز‌های سال گذشته، عالم ربانی و خدوم مرحوم آیت‌الله حاج‌آقا نصرالله شاه‌آبادی روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت
«نهضت ملی ایران، ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و ردیابی یک ناکامی» درگفت‌وشنود با محمدمهدی عبدخدایی
دبیرکل ۸۱ ساله جمعیت فدائیان اسلام، در روز‌های اوج‌گیری نهضت ملی ایران، جوانی پرشور بوده است. او در این گفت‌وشنود و پس از ۶۴ سال از کودتای ۲۸ مرداد، تحلیل خود را از زمینه‌های سیاسی و اجتماعی آن رویداد بازمی‌گوید. با سپاس از جناب محمدمهدی عبدخدایی که وقت خود را به انجام این گفت‌وگو اختصاص دادند.
مجید تفرشی در گفتگوی تفصیلی با "پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی" مطرح کرد؛
"سندپژوه اسناد بریتانیا درباره ایران" می‌گوید: تلاش غیر مستند، غیرقابل اثبات ناکام و ناکارآمد برای نشان دادن مزدور بودن و حقوق‌بگیر بودن برخی از رهبران روحانی ایرانی که برای چندمین بار توسط این رسانه‌ها مطرح‌شده، مطلقاً دلایل علمی و پژوهشی نداشته و بخشی از یک نزاع و فوتبال سیاسی ضد ایرانی است.
«بازخوانی فصلی مغفول از رویداد ۲۸ مرداد ۱۳۳۲» در گفت‌وشنود با آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی
آیت‌الله خسروشاهی، در دوران سفارت ایران در واتیکان، با مرحوم ابوالقاسم امینی کفیل سابق وزارت دربار، ارتباطی نزدیک یافت و طبق معمول، پاره‌ای خاطراترا درباره نهضت ملی از زبان وی ثبت کرد.
«قیام تاریخی ۳۰ تیر ۱۳۳۱، زمینه‌ها و پیامدها» در گفت‌و‌شنود با دکتر انور خامه‌ای
پیر سپیدمویی که گفته‌هایش در ادامه می‌آید، جوان‌ترین عضو گروه ۵۳ نفر در دوران رضاخان و از انشعابیون حزب توده و فعالان نهضت ملی بوده است.
مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد
دستگاه‌های استعماری از دیرباز برای تخریب چهره روحانیت مبارز و تحریف معاصر ایران تلاش کردند و همه توان خود را در این زمینه به کار گرفتند٬ در این راستا هم سازمان سیا طی سناریویی ابتدا با انتشار فیلمی تقطیع شده به تخریب آیت‌الله کاشانی پرداخت و سپس مدعی شد که آیت‌الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نقش داشته است، اما اسناد و شواهد تاریخی بسیاری وجود دارد که هر دو ادعای سازمان سیا را به طور واضح رد می‌کند.
نظری تحلیلی بر فراز و فرود‌های تعامل آیت‌الله سید‌ابوالقاسم کاشانی با دکتر محمد مصدق در ماجرای نهضت ملی ایران
تحلیلِ فراز و فرود‌های تعامل سیاسی - مبارزاتی آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی با دکتر محمد مصدق، از سرفصل‌های شاخص در بازپژوهی رویداد‌های نهضت ملی ایران است.
«افول نهضت ملي و نسبت آن با دخالت‌هاي دولت امريكا» در گفت و شنود با دكتر منوچهر محمدي
«اسفندماه» از جنبه‌هاي گوناگون با تاريخچه نهضت ملي ايران گره خورده است...
ریشه‌شناسی علل وقوع کودتای ۲۸ مرداد
کودتای سیاه ۲۸ مرداد یکی از نقاط عطف تاریخ ایران معاصر بوده که تاکنون بزرگان و صاحبنظران در خصوص این رخداد سیاسی مطالب ارزشمند فراوانی بیان نموده‌اند و پیامد‌های آن را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... مورد کاوش و کنکاش قرار داده‌اند، اما در مورد علت‌کاوی این پدیده مهم نیاز است تا بیشتر و دقیق‌تر به موضوع بنگریم
۳