گزیده‌ای از یادداشت دکتر عبدالله شهبازی
«رژیم» معمولاً به حکومتی اطلاق می‌شود که با اتکا بر قهر و غلبه می‌تواند سلطه خود را بر جامعه‌ای مستقر کند ولی به طور نسبی قادر به ایجاد پیوند طبیعی با تار و پود آن جامعه نیست.
یادداشت میلاد دخانچی درباره بیانیه رهبر معظم انقلاب
میلاد دخانچی درکانال تلگرامی خود ضمن تأیید و تأکید بر بیانیه رهبر معظم انقلاب به ذکر چند نکته پیشنهادی- انتقادی پیرامون گام دوم اشاره کرده است.
یادداشت مدیر مسئول
برای فهم و تبیین چیستی و چگونگی اجرایی شدن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری ابتدا باید آن را در تراز انقلاب نویسنده درک کرد و سپس به تحلیل و تبیین و پیدا کردن راه‌های محقق آن همت گماشت.
نهضت اسلامی و نظامی که در پی آن آمده دائم نیازمند ایجاد تحول، تکمیل و تتمیم است. اگر از این نظر به بیانیه گام دوم انقلاب بنگریم، این بیانیه بهترین بستر برای تحول، تکمیل و تتمیم مردمی‌ترین و بزرگ‌ترین انقلاب عصر جدید است.
نسخه تسلیم، مانع پیشرفت کشور در دهه پنجم انقلاب اسلامی است
سبک زندگی حضرت امام و رهبر معظم انقلاب و عناصر اساسی گفتمان انقلاب اسلامی، رسیدگی به حال اقشار کم درآمد جامعه را به صورت ویژه مورد تأکید قرار می‌دهد. بر همین اساس، آرمانگرایی انقلابی علت مشکلات امروز جامعه ما نیست بلکه مدیران رانت‌خوار و متکبر و نور چشمی و نئولیبرال علت مشکلات امروز جـامعه هـستند.
بررسی تغییرات و وضعیت گردش نخبگان در گفت‌وگوی «جوان‌آنلاین» با دکتر احمد نادری
برخی از نخبگان دهه ۵۰ و ۶۰ یک ایمیل را که پدیده دهه ۸۰ است، نمی‌توانند چک کنند. البته مسئله این نیست که طرف یک گوشی لمسی و یک تبلت داشته باشد و یکی دوتا کانال را چک کند، مسئله فهم منطق این فضا و تغییرات است، اینکه بفهمی این منطق چطور به کارکرد می‌رسد.
۹ نکته مهم دریاره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر عبدالله گنجی، استاد دانشگاه و مدیر مسئول روزنامه جوان، در یادداشتی به استخراج ۹ نکته‌ی مهم از بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته است.
یادداشت دکتر عبدالله شهبازی درباره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر عبدالله شهبازی، مورخ و پژوهشگر تاریخ سیاسی معاصر، در یادداشت ذیل به تحلیل و تفسیر بیانیه گام دوم انقلاب از بُعد «نظام‌سازی انقلابی» و سیر آن از مبارزه علیه رژیم پهلوی تا برپایی جمهوری اسلامی پرداخته است.
یادداشت دکتر مهدی گلشنی درباره بیانیه «گام دوم انقلاب»
دکتر مهدی گلشنی از چهره‌های برجسته علمی کشور و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران در یادداشت ذیل به تحلیل چرایی مخاطب قرار گرفتن «جوانان» در بیانیه «گام دوم انقلاب» و وظایف آن‌ها در تحقق گام دوم پرداخته است.
نگاهی به وظایف و ویژگی‌های جوانان در بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری
آنچنان که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند، امیدشان برای پیمودن دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن‌سازی به جوانان است. از همین رو درک وظایف محوله به جوانان و ویژگی‌های جوان طراز گام دوم انقلاب بسیار مهم است و بایستی با دقت این ویژگی‌ها و وظایف را شناخت و در مسیر تحقق وظایف و کسب ویژگی‌ها گام برداشت.
۷