- سبک امام
سبک امام
خاطراتی از توجه ویژه امام(ره) به حریم‌ها و حرمت‌ها
یکی از ویژگی‌های و صفات نیکوی حضرت امام خمینی (ره) در کنار هزارن ویژگی این مرد بزرگ تاریخ اسلام و ایران توجه ویژه آن حضرت به حفظ حرمت‌ها بود. در ادامه به برخی از خاطرات نقل شده در این خصوص که نشانه روح بزرگ معمار کبیر انقلاب اسلامی است اشاره می‌شود.
امام خمینی (ره): «مائیم و قانون اسلام هرچه موافق دین و قوانین اسلام نباشد، ولو قانون اساسی باشد، ولو التزامات بین‌المللی باشد، ما با آن مخالفیم.»
امام(ره) با معارضین چگونه مواجه می‌شد؟
سیره و اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، که مبتنی‌بر اسلام و سیره‏ معصومین(ع) است، نیز تمامى حقوق شهروندى را براى مخالفان نظام به رسمیت شناخته و حدود آن را به عدم اخلال به مبانى نظام، حفظ امنیت، منافع و وحدت ملى و مصالح نظام اسلامى مشخص کرده است
اختلاف، اتحاد و بزرگواری
وقتی به خاطر درس و بحث رفتم به میرزا جواد آقا گفتم استخاره بگیرید برای رفتن به جبهه ایشان گفت: «استخاره نمی‌خواهد ولیّ خدا گفته باید بروی.
خاطراتی از نحوه مواجه امام خمینی(ره) با خانواده
خانم مرضیه دباغ نقل کرده‌اند: یک روز یکی از بچه‌های مرحوم اشراقی به راهرو آمد و یک لنگه کفش برداشت و گفت می‌خواهد امام را بزند! من به دنبالش دویدم تا لنگه کفش را بگیرم، ولی او در را باز کرد
خاطره‌ای به نقل از شهید صیاد شیرازی
فرد گزارش دهنده نتوانست جمله خود را تمام کند. چرا که مات و مبهوت مانده بود که چه بگوید و برای چه کسی بگوید. اولین کسی که لب به سخن گشود آقای هاشمی بود که گفت...
دقت امام(ره) در امور مالی و پرهیز از اسراف
امام فرمودند: چرا برای یک مطلب چند خطی، این همه کاغذ اسراف می‌کنید؟ این را می‌توانید در یک کاغذ کوچک یا باطله بنویسید.
تقید ویژه به نظم و زمان
امام برخاستند و گفتند: بیایید با هم به آقا بگوییم مرتب بیاید. اینجوری که ایشان غیر مرتب می آیند وقت بسیاری از مردم تضییع می شود. همه ما هم به آقا بگوییم مرتب تشریف بیاورند.
نحوه برخورد امام(ره) با بنی صدر پس از فرار
اگر کسی به من ناسزا بگوید و یا ولایت فقیه را قبول نداشته باشد، می‌شود او را به قتل رساند؟
امام خمینی(ره):
برخی از بزرگان، همچون علامه مجلسی که به دربار رفت و آمد داشتند، بدین جهت مورد انتقاد افرادی واقع می‌شدند. امام که خود فردی انقلابی است و کسی نمی‌تواند او را متهم کند در دفاع از آن بزرگان می‌فرماید:
۱