بين‌الملل -
تحفه شام (قسمت آخر)
نقش نظامی- مستشاری ایران در سوریه ملموس‌تر و شناخته شده‌تر از ابعاد دیگر است و می‌توان گفت: در ابعاد دیگر سهواً یا به اشتباه یا براساس تدابیر اقدام مؤثری صورت نگرفته است. روس‌ها همزمان با جنگ و خصوصاً این روز‌ها به حوزه نخبگی و فرهنگی سوریه ورود کرده‌اند.
تحفه شام (۶)
صهیونیست‌ها که با تولد گروه‌های تکفیری منتظر پایان حزب‌الله، ایران و سوریه بودند اکنون که جنگ سوریه روبه پایان است از ده‌ها هزار نیروی ورزیده و آماده چندملیتی در سوریه وحشت زده‌اند که نه‌تن‌ها اهداف محقق نشده که هزاران رزمنده از جهان اسلام در کنار مرز‌های اسرائیل خیمه زده‌اند.
تحفه شام (۵)
کلاس‌های درس مختلط است، اما بیش از ۹۰ درصد دانشجویان دختر محجبه هستند. بدحجاب در دانشگاه‌ها و حتی شهر‌های سوریه دیده نمی‌شود یا حجاب کامل دارند یا بی‌حجاب هستند.
تحفه شام (۴)
سوریه می‌تواند یکی از مراکز مهم گردشگری جهان باشد که اکنون به دلیل جنگ و ناامنی فروکش کرده است. اما در دراز مدت جذابیت‌های مسیحی – اسلام در این کشور برای رونق این صنعت بسیار مهم است. زیست مسلمانان سنی، علوی، اثنی عشری، دروزی و مسیحی در این کشور بدون تنش است و همدیگر را به رسمیت می‌شناسد.
تحفه شام (۳)
صنعت نفت و گاز سوریه در منطقه فرات است که قبلاً در کنترل داعش بود و اکنون در کنترل کرد‌های تحت حمایت امریکاست. دولت سوریه بخشی از نیاز نفت خود را قبلاً از داعش می‌خرید و اکنون از کرد‌های حاکم بر رقه می‌خرد!
تحفه شام (۲)
سرزمین شام از بهترین سرزمین‌های کشاورزی جهان است. دولت نیز به‌صورت ویژه در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است. در اطراف حلب کانال‌های مکانیزه آب‌رسانی با ارتفاع ۱۰، ۲۰ سانتیمتر از زمین (برخلاف ایران که روی زمین تعبیه می‌شود) ده‌ها کیلومتر امتداد دارد.
تحفه شام (۱)
نظام سیاسی سوریه لائیک است، اما مساجد آن عموماً آباد و کلیسا‌ها پررونق و آزاد و محل رجوع مردم هستند. آثار جنگ به صورت عمومی و در نگاه اول خیلی قابل لمس نیست. نماد‌ها و آثاری از کشته‌شدگان یا شهدای جنگ در فضای عمومی شهر‌ها یافت نمی‌شود.