گامی برای بهبود کیفیت نفت کشور
کد خبر: 989120
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049JY
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
سرويس دانشگاه جوان آنلاين: محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر درصدد برآمدند تا با استفاده از مایعات یونی، آب را از نفت در راستای صادرات نفت با کیفیت جداسازی کنند.
نسترن حضرتی، فارغ‌التحصیل رشته شیمی کاربردی مقطع دکتری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «شناسایی و به‌کارگیری مایعات یونی در بهبود کیفیت نفت خام صادراتی ایران» گفت: «امروزه بسیاری از کشور‌ها ازجمله ایران با آلودگی‌های شدید نفتی مواجه شده‌اند. چنین نفت خام‌هایی برای تولید، انتقال و پالایش، مشکلات بسیاری ایجاد و مسیر دشوارتری را تا رسیدن به محصول پتروشیمی طی می‌کنند.»

وی افزود: «مقدار آب و رسوبات یک ویژگی فنی از ناخالصی‌های مشخص نفت خام است. هنگامی‌که استخراج از یک مخزن نفتی صورت می‌گیرد، نفت خام حاوی مقادیری از آب و ذرات معلق از سازند مخزن است.»
حضرتی با بیان اینکه حضور قطرات امولسیون باعث افزایش ویسکوریته می‌شود که می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های انتقال نفت شود، خاطرنشان کرد: «به همین دلیل لازم است آب از نفت خام به صورت کامل جداسازی شود تا نفت با کیفیت به کشور‌های دیگر صادر گردد.» وی با اشاره به روش‌های جداسازی آب از نفت گفت: «روش‌های مکانیکی، حرارتی و شیمیایی برای جداسازی آب از نفت وجود دارند که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی از سوی دیگر مشکلاتی را در نفت نیز به وجود می‌آورند.»

فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مشکل روش‌های دیگر گفت: «معمولاً در این روش‌ها مواد شیمیایی در نفت وارد می‌شود که کیفیت آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا همراه با آن فلزاتی در نفت بجا می‌گذارد که برای نفت مناسب نیست. برای بهبود کیفیت نفت و فرآورده‌های نفتی نیاز به پیشرفت دانش در زمینه‌های مختلف است.»
این محقق با اشاره به مزیت استفاده از مایعات برای جداسازی آب از نفت گفت: «مایعات یونی گزینه‌های مناسبی برای خنثی کردن اثر امولسیفایر‌ها هستند.»

حضرتی با اشاره به اینکه از مایعات یونی در کشور‌های دیگر استفاده می‌شود، افزود: «از این روش در امریکا، برزیل، کانادا و... در مقیاس تحقیقاتی استفاده شده و هنوز در مقیاس صنعتی وارد نشده است و محققان و صنعتگران به دنبال مطالعات تکمیلی هستند. همچنین این مواد با دارا بودن پایداری شیمیایی و حرارتی گزینه‌های جذابی در ازدیاد برداشت هستند و مطالعات گسترده‌ای در این مورد انجام شده است.» بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استفاده از مایعات یونی به‌عنوان دمولسیفایر هنوز در مرحله تحقیقاتی و مرز‌های دانش است. در حال حاضر محققان درصدد هستند روش‌های بهتری را برای کاهش هزینه و استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت در راستای صادرات با قیمت بالا ارائه کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار