«ناگفته‌هایی از آغازین نماز جمعه تهران به امامت آیت‌الله طالقانی» در گفت‌و‌شنود با دکتر احمد جلالی
پنجمین روز از مرداد ماه ۱۳۵۸به حکم امام خمینی(ره)، آیت‌الله طالقانی به اقامه اولین نمازجمعه تهران در زمین چمن دانشگاه پرداخت و بدین ترتیب، این آئین عبادی- سیاسی پایه‌گذاری شد. آنچه پیش‌روی دارید، گفت‌وشنودی است که دراین‌باره با دکتر احمد جلالی از شاهدان این حماسه تاریخی انجام شده است.
حیات سیاسی آیت‌الله طالقانی و پاسخ به چند پرسش در گفت‌وگو با سیدمهدی طالقانی
مرحوم طالقانی از سال ۱۳۱۸ و دوره رضاخان، فعالیت سیاسی کرده و زندان رفته، بنابراین پیشینه گسترده مبارزاتی او، هیچ ربطی به نهضت آزادی نداشته است. اولین زندانی ایشان، مربوط به قضیه کشف حجاب بود.
گزارشی منتشر نشده از حضور تاریخی آیت‌الله طالقانی در جمع استادان متحصن دانشگاه تهران
نوشتاری که پیش روی دارید، توسط یکی از حاضران در تحصن جمعی از استادان مبرز دانشگاه تهران، در اعتراض به حملات خشونت‌بار نظامیان است. تحصنی که با حمایت و تأیید مجاهد نستوه مرحوم آیت‌الله طالقانی مواجه شد و روحیه مضاعفی به متحصنین بخشید.
روایت‌ها و تحلیل‌هایی از رویداد آزادی آیت‌الله طالقانی از زندان و پیامد‌های آن
در واپسین ماه‌های حیات رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷، دستگاه امنیتی حکومت شاه، با استیصال از امواج پر طنین و فزاینده انقلاب اسلامی، به آزادی برخی زندانیان شاخص و پرآوازه سیاسی تن در داد. چهره شاخص این طیف از زندانیان، فقید سعید و مجاهد بزرگ مرحوم آیت‌الله سید محمود طالقانی بود.
ناگفته‌هایی از منش اخلاقی و مبارزاتی آیت‌الله طالقانی در گفت‌وگوی با اکبرخوش‌صولتان
حاج اکبرخوش‌صولتان از مبارزان دیرین تاریخ انقلاب و یاران و اصحاب پر‌سابقه آیت‌الله سید‌محمود طالقانی است. او ازدوران نهضت ملی ایران درمسیر مبارزات سیاسی قرار گرفت و همین نیز او را با طالقانی و بسیاری از مبارزان انقلاب آشنا نمود. ایشان در برابر اصرار و پیگیری راقم این سطور، سرانجام پذیرفت که برای آغازین بار پس از پیروزی انقلاب، سکوت خود را بشکند و خاطرات خویش را از آیت‌الله طالقانی بیان دارد.
۲