فرهنگ‌و‌هنر -
در گفت‌وگوی «جوان» با برادر مرحوم اصغر فردی مطرح شد
مرحوم فردی معتقد بود که ما برای امتداد پیدا کردن شعر عروضی یا کلاسیک که به زعم او با شهریار و مشفق به پایان رسیده باید تاریخ ادبیات فارسی و تاریخ ادبیات عرب را مطالعه کرده و به زوایا و ظرایف آن‌ها آگاهی پیدا کنیم
ناگفته‌های تنها شاگرد شهریار از زندگی استادش
اصغر فردی تنها شاگرد محمدحسین شهریار در گفت‌وگویی با فارس ناگفته‌های بسیاری از دیدار شهریار با مقام معظم رهبری، از سلوک وعرفان، از روز‌های انقلاب و جنگ گفت.
گفتنی‌هایی ناگفته از شهریار ملک ادب در گفت‌وگوی«جوان» با دکتر اصغر فردی
یک شب در رادیو تبریز برنامه‌ای به اسم (ادبیات و هنر) شعری با صدای شاعر پخش شد که بسیار سحرانگیز بود و مرا مجذوب خود کرد. در آن زمان من 12 یا 13 ساله بودم. با شنیدن آن صدا و آن شعر از والدین خود پرسیدم که این که بود؟ والدینم گفتند این صدای استاد شهریار بود.
طالقانی و شهریار به روایت اصغر فردی
مرحوم شهریار چند خاطره از نحوه آشنایی و مراودات خود با آیت الله طالقانی را نقل فرمودند؛ از جمله اینکه گویا آقای طالقانی بعد از اینکه مثنوی بلند «شب و علی» شهریار را می‌بینند، عزم ملاقات با استاد را می‌کنند و روزی به همراه آقای هادی سینا (سیدهادی دروازه‌ای) و جواد فاضل به منزل شهریار در تهران می‌روند.
«جستار‌ها و خاطره‌هایی از حیات سیاسی استاد سید‌محمد‌حسین شهریار» در گفت‌وشنود با دکتراصغر فردی
دکتر اصغر فردی شاعر و ادیب آذری معاصر را می‌توان در عداد نزدیک‌ترین یاران و مراودان استاد سیدمحمدحسین شهریار در واپسین دهه‌های حیات وی دانست.
خاطراتی از مراودات آیت‌الله خامنه‌ای و استاد شهریار
علی‌اصغر فردی، شاگرد غزل‌سرای بزرگ شهریار، خاطراتی از مراودات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و استاد شهریار را به رشته‌ تحریر درآورده است