دین‌و‌انديشه - عقدیتی و کلامی
عقدیتی و کلامی
مبنای حرکت، تعامل و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر بر اساس رویکرد‌های مختلف شکل می‌گیرد. این رویکرد‌ها باعث تعریف و اولویت‌بندی نیازها، تعیین خط و مشی، تشخیص قواعد و هنجارها، اخذ روش، بهره‌گیری از تکنولوژی، ابزار و... خواهد شد. رویکرد‌ها عاملی برآمده از غلبه یک بعد بر ابعاد دیگر است.
بخشی از فرمایشات آیت الله فاطمی‌نیا درباره تقلید
من می‌خواهم بالای این دکل‌های برق بروم و در مورد آن‌ها تحقیق کنم. بسیار خوب، جنازه‌ی من پایین می‌افتد! بچّه‌ها برای بازی رفتند خدا می‌داند پرت شدند و سوختند، شوخی نیست. امّا متخصّص می‌داند چه کار کند، کار او این است، رشته‌ی برق خوانده است.
دستگاه و نهضت امام حسین(ع) بر خلاف نظر برخی که مدعی هستند جای عقل و استدلال نیست، اتفاقاً یک نهضت علمی می‌باشد که عقل و زدودن جهل از بالاترین اهداف آن است.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی:
آیت‌الله حسین مظاهری
روزه، مراتب دارد؛ مرتبۀ نخست آن، «روزۀ عوام» است که در آن دستورهاى فقهى مراعات می‌شود. مرتبۀ دوم، «روزۀ خواص» است که به آن «روزۀ اخلاقى» نیز مى‏گویند. مرتبۀ سوم، که کاربرد عرفانی دارد، «روزۀ اخصّ الخواص» است و به آن «روزۀ دل و باطن» نیز گفته می‌شود.
حضرت آیت الله جوادی آملی:
عمده استخاره یعنی دعای نورانی امام سجاد (ع) را خواندن؛ آن دعای نورانی استخاره، آن اثر دارد، ما هم همین کار را می‌کنیم.
شهید مرتضی مطهری(ره):
در آیات قرآن و روایات معتبر و متواتر از رسول‌الله (ص) توصیفاتی از مقامات امیرمومنان علی (ع) بیان شده که در اینجا به برخی از آن‌ها بویژه نسبت ایشان با لیله‌القدر اشاره می‌شود؛ زیرا بر اساس آیات سوره قدر و روایات تفسیری، فرشتگان در شب‌های قدر هر سال به نزد ایشان تنزل می‌یافتند و همچنین شهادت ایشان در شب قدر اتفاق افتاده است.
پاسخ استاد مطهری
آیا در انتهای تفکر به باور و عقیده‌ی خود می‌رسیم؟ یا این دو مقوله‌ای جدا از همدیگرند؟
۱