دین‌و‌انديشه - اخبار کلی
اخبار کلی
تأملی در جامعه‌شناسی فجایع و حوادث
معمولاً اجتماع دارای مکانیسم خاص دفاعی در برابر فاجعه است (از آن به عنوان مکانیسم تفوق یاد می‌شود) که دقیقاً از همان لحظه که بیم فروپاشی ساختار اجتماعی می‌رود، فرآیند ساختمند شدن مجدد را آغاز می‌کند
متن زیر تلخیص یادداشتی از علی‌اصغر پورعزت است که به نقد پیش‌نویس الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی در افق ۱۴۴۴ پرداخته است.
بازاندیشی و آسیب‌شناسی کارکرد‌های تحزب در گفت‌وگو با دکتر عباسعلی رهبر
وقتی فرد به کمک حزب معرفی شده و رأی آورده است، باید به حزب وفادار و پایدار باشد؛ مگر آنکه منافع ملی نظام در خطر بیفتد و حق الهی زیر سؤال برود. در اینجا تکلیف شرعی بر تکلیف حزب ارجحیت و اولویت دارد.
حاشیه‌ای بر انتشار خاطرات استاد محسن قرائتی از شهید آیت‌الله مطهری
از افتخارات اسلام این است که اولین آیات کتابش، با قرائت و قلم آغاز شده و اولین فرمان خداوند به پیامبرش فرمان فرهنگی بود.
نگره‌ای تاریخی- نظری بر آرای داریوش شایگان در «آسیا در برابر غرب»
تأکید بر بومی‌گرایی یا «بازگشت به خویش» در میان روشنفکران دهه ۴۰ و ۵۰، امری رایج به شمار می‌رفت. دلایل تاریخی این امر فراوان است، اما بی‌تردید فضای اجتماعی ایران در آستانه انقلاب اسلامی، از جمله دلایل آن به شمار می‌رود. داریوش شایگان- که این روز‌ها از آغازین سالمرگ وی عبور می‌کنیم- در زمره روشنفکرانی است که این رویکرد را در کتاب «آسیا در برابر غرب» نشان داده است.
تأملی در تعارض پیشینه ناسیونالیسم در ایران با تولید ملی
جریان ناسیونالیسم در ایران جلوه‌های گوناگونی خود را بروز داده است. این جریان گرچه خود را میهن‌پرست و داعیه‌دار حمایت از هویت جمعی ملت ایران نمایانده است، اما تاریخ نشان می‌دهد جریان افراطی ملی‌گرا بیشتر در خدمت جریان استعمار قرار گرفته است تا اینکه مقابل آن باشد.
ماه رجب به پایان رسید و سی روز بیشتر تا آغاز مهمانی خدا نمانده است. ماهی که هرچند خودش دروازه ورود به ماه مبارک رمضان است، اما خودش سرشار از برکت و عظمت است.
ماه شعبان برای بندگان خدا یکی از ماه‌های مهم و تأثیرگذار سال است که برای آن جایگاه بزرگ و پرفضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی بیان شده است.
«گام دوم» گرچه در تداوم «گام اول» و هم‌جهت با آن است، اما سخن‌گفتن از آن تنها زمانی معنادار خواهد بود که ناظر به نوعی از تغییر و تبدیل و تحول باشد.