دین‌و‌انديشه - اخبار کلی
اخبار کلی
به راستی چقدر روشنفکران دینی ما درباره نسبت اسلام و تشیع با هویت ملی مان کار و اندیشه‌ورزی کرده‌اند؟ بسیار می‌بینیم که روشنفکران دینی ما درباره نسبت دین و سیاست قلم می‌زنند، اما مگر می‌توان از این دو مفهوم در بستر تاریخی و جغرافیایی ایران سخن گفت، اما درباره عناصر شکل‌دهنده هویت ملی‌مان و جایگاه دین و مذهب در آن سخن نراند؟
بررسی مدعای فیرحی در سخنرانی مشهور به «عاشورا و بحران خلافت»
وقتی عدالت سیاسی ذبح شود، آرام آرام عدالت اقتصادی و بعد هم عدالت فرهنگی ذبح می‌شود و این امر یعنی ذبح عدالت سیاسی که با نکث بیعت غدیر و جمع شدن در سقیفه و بازگشت به همان سنت الیگارشی سابق آغاز شد
گزارشي از مراسم اختتاميه دوازدهمين دوره مسابقات دارالقران امام علي (ع) در قم
آیین پایانی دوازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) صبح روز ۲۱ بهمن‌ماه به منظور تجلیل از برگزیدگان این رقابت‌ها با حضور آیت الله علوی بروجردی برگزار شد.
نقدی پیرامون سخنرانی دکتر فیرحی با عنوان «عاشورا و بحران خلافت»
هم مکه و هم یثرب هر دو الیگارشی بودند. الیگارشی قریش در مکه و الیگارشی یهود در مدینه! و پیامبر اسلام با هر دوی این الیگارشی‌ها مبارزه کردند و مدلی خاص و ویژه برای حکومت بنا نهادند.
نگاهی به نظریه مردم سالاری در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
نقش آفرینی مردم در نظام اسلامی و سهم آنان از مقبولیت و مشروعیت نظام همواره از نقطه نظرات اختلافی بین اندیشمندان به ویژه پس از انقلاب اسلامی بوده است. گروهی مردم را تنها سهیم در مقبولیت دانسته و گروهی دیگر مردم را هم در مشروعیت و هم در مقبولیت سهیم می‌دانند. آنچه که در ادامه از نظر می‌گذرد گذری بر نقش مردم در نظام اسلامی از منظر مقام معظم رهبری است که با بهره‌مندی از کتاب «ولایت و حکومت» به رشته تحریر درآمده.
شما می‌توانید در گزارش زیر ویژگی‌های عالم برزخ را از نگاه امیرالمومنین علیه السلام بخوانید
نقدی پیرامون سخنرانی دکتر فیرحی با عنوان «عاشورا و بحران خلافت»
پیامبر با هر دوی این الیگارشی‌ها مخالفت و مدلی مبتنی بر ولایت صالحان را پایه‌گذاری کردند؛ ولایتی که در مرحله پیشینی یعنی مشروعیت، نخبگان و مردم نقشی نداشتند بلکه مقامی انتصابی بود برعکس مرحله پسینی.
حتي خداوند در مقابل نابرابري عِده و عُده نيز در صورت وجود عنصر «صبر و استقامت» وعده پيروزي داده است، گرچه دشمن ده برابر يا صد برابر جمعيت کفار باشد.
تأمل در مفاهیم فلسفه برای کودکان
فلسفه برای کودکان تنها می‌تواند در ذیل پارادایم تربیت –نه پارادایم فلسفه- پذیرفتنی و پسندیده باشد. هر محتوا یا روش انتخابی برای ارائه یا در آستانه ذهن کودک قرار گرفتن لازم است با نظرات فلسفه و علوم‌تربیتی، روانشناسی کودک، اصول راهنمایی و مشاوره سنجیده شود.