ششمين دوره از جشنواره ادبي جلال پايان يافت
110 سكه بازهم به هيچ كس نرسيد!

مهم‌ترين جايزه ادبي كشور امسال نيز در حوزه داستان برگزيده‌اي نداشت. به گزارش «جوان»، ششمين دوره از جشنواره ادبي جلال شب گذشته در سالروز تولد جلال‌آل‌احمد در تهران برگزار شد كه در آن هيچ كدام از آثار در حوزه داستان صاحب جايزه يا حتي شايسته تقدير شناخته نشد.

در بخش نقد ادبي هم هيچ اثري برگزيده نشد و تنها كتاب «سبك شناسي نظريه، رويكردها و روش‌ها» تأليف محمود فتوحي به عنوان اثر شايسته تقدير معرفي شد. در بخش تاريخ‌نگاري دو اثر به صورت مشترك شايسته تقدير شدند. كتاب «اجتماعيون و عاميون» تأليف سهراب يزداني از نشر ني و كتاب «انتفاضه شعبانيه» تأليف شفاءالدين تبرائيان انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامي شايستگان تقدير اين دو بخش بودند.
 
بخش مستندنگاري نيز اثري را به عنوان برگزيده معرفي نكرد و تنها كتاب «نبرد طريق‌القدس» تأليف امير رزاق‌زاده از انتشارات مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس را به عنوان شايسته تقدير معرفي كرد. اين در حالي است كه پس از كش و قوس‌هاي فراوان ايجاد شده پيرامون اين جايزه در سال گذشته، انتظار مي‌رفت كه اين جايزه ادبي در سال جاري سكه‌هايش را با گشاده‌دستي بيشتري به دست اهالي قلم برساند. اين اتفاق در حالي رخ مي‌دهد كه در ميان آثار راه‌يافته به دور پاياني اين جايزه ادبي آثاري از نويسندگاني شاخص نيز به چشم مي‌خورد كه در مدت كمتر از يكسال گذشته از انتشار آنها منشأ تأثيرگذاري زيادي در فضاي ادبي كشور بوده و بسياري از منتقدان آن را ستوده‌اند، از جمله اين آثار مي‌توان به «قيدار» نوشته رضا اميرخاني اشاره كرد.
 
جايزه ادبي جلال آل‌احمد از سال 1387 به وجود آمد و با جايزه 110 سكه‌اي بهار آزادي عنوان گرانقيمت‌ترين جايزه ادبي كشور را با خود يدك مي‌كشد. اين جايزه ادبي هر ساله در سالروز تولد آل‌احمد برگزار مي‌شود و هدف از اهداي اين جايزه ارتقاي زبان و ادبيات ملي ديني از رهگذر بزرگداشت پديدآورندگان آثار برجسته بديع و پيشرو است. امسال نيز به مناسبت نودمين سالگرد تولد آل‌احمد انتظار آن مي‌رفت كه اين جايزه باارزش به يكي از نويسندگان تعلق گيرد كه امسال نيز مانند سال گذشته اين اتفاق رخ نداد. لازم به ذكر است روز گذشته مراسم «نود سال با جلال» با هدف پاسداشت ياد و خاطره اين نويسنده با سخنراني حجت‌الاسلام سيدمحمود دعايي، سيدعبدالله انوار، غلامرضا امامي، حجت‌الاسلام عباسعلي سرفرازي و ‌احمد‌آل‌احمد در فرهنگسراي ارسباران برگزار شد.