انحصار وکالت شکست
کد خبر: 957290
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/00412A
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
طبق رأی دیوان عدالت اداری، وکالت نیز از موارد مشمول اصل ۴۴ شناخته شد. این یعنی با توجه به قانون مذکور کانون وکلا دیگر نمی‌تواند به بهانه اشباع بازار در پذیرش دانش‌آموختگان حقوق صلاحیت‌دار، انحصار ایجاد کند.
نیره ساری
سرویس جامعه جوان آنلاین: هر چند که کانون وکلا این ادعا را رد کرده است و اعتقاد دارد، قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قابلیت انتساب به کانون وکلا را ندارد، اما برابر رأی دیوان عدالت اداری که بالاترین مرجع جهت نظارت بر مصوبات دولتی بوده و تصمیمات آن لازم‌الاجراست، کانون‌های وکلای دادگستری موظف هستند نسبت به بارگذاری شرایط صدور پروانه وکالت اقدام کند و تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت با توجه به ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی غیرقانونی است. پیش از این «جوان» در گزارشی از انحصار کانون وکلا پرده برداری کرد و نوشت: «انحصار صدور پروانه وکالت قانونی نیست.»

همه چیز از آنجا آغاز شد که عده‌ای از دانش‌آموختگان حقوق با تکیه بر اصل ۴۴ قانون اساسی، اعتقاد داشتند کانون وکلا نمی‌تواند به بهانه اشباع بازار در پذیرش دانش‌آموختگان حقوق صلاحیت‌دار، انحصار ایجاد کند. براساس متن صریح قانون که درخصوص اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب رسیده است، ایجاد موانع در صدور مجوز کسب‌وکار به بهانه اشباع بازار، به‌طور کلی ممنوع است. با استناد به همین قانون، تعیین ظرفیت پذیرش برای آزمون وکالت ممنوع است، اما کانون وکلا همچنان مصرانه از تمکین به قانون اجتناب می‌کند.

استنکاف کانون وکلا از قانون
شهبازی‌نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) می‌گوید: اصل ۴۴ قانون اساسی ناظر بر اقتصاد و بخش‌های اقتصادی است که در آن‌ها رقابت عنصر اصلی است. وکالت اصلاً مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی نیست و هیچ‌گاه از تصویب قانون اساسی، چنین تصوری نبوده که وکالت یک حرفه اقتصادی و در اصل ۴۴ نیز اشاره‌ای به وکالت نشده است.
این در حالی است که دانش‌آموختگان حقوق از پای ننشسته، یکبار متوسل به شورای رقابت و بار دیگر به هیئت مقررات‌زدایی می‌شدند تا اینکه در سال ۹۵، از سوی هیئت مقررات‌زدایی به کانون‌های وکلا جهت بارگذاری شرایط صدور مجوز (پروانه وکالت) دو هفته مهلت داده شد، اما کانون وکلا به تصمیم هیئت معترض شد و شکایت خود را به دیوان عدالت اداری برد. بعد از وصول جوابیه جامع و کامل وزارت اقتصاد، موضوع شکایت کانون وکلا در دستور کار هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری قرار گرفت و قضات دیوان با بررسی دلایل و مدارک طرفین، شکایت کانون وکلا را موجه ندانست و حکم بر رد آن صادر کرد.
اکنون برابر رأی دیوان عدالت اداری که بالاترین مرجع جهت نظارت بر مصوبات دولتی است و تصمیمات آن برای تمام نهاد‌ها لازم‌الاجراست، کانون‌های وکلای دادگستری موظف هستند نسبت به بارگذاری شرایط صدور پروانه وکالت اقدام کنند و تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت با توجه به ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی غیرقانونی است.
کانون وکلا همچنین برابر رأی هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار نیز موظف است فرآیند مذکور را اصلاح و موانع صدور پروانه وکالت برای متقاضیان را رفع کند و صادرکنندگان مجوز اجازه ندارند به دلیل «اشباع بودن بازار»، از صدور مجوز برای وکالت فارغ التحصیلان حقوق امتناع کنند.

شکست انحصار
گام بزرگ برای شکست انحصار کانون وکلا و تغییر سازوکار پذیرش در آزمون وکالت و حذف معیار ظرفیت از آن در حالی است که همزمان با این خبر، محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از طرح افزایش دو برابری تعداد وکلای کشور طی هشت سال خبر داده است. به موجب این طرح نیز تعداد وکلای کشور در بازه زمانی هشت سال به دو برابر افزایش می‌یابد.
با استناد به اظهارات پورمختار مبنی بر اینکه اصلاح قانون وکالت در دستور کار مجلس قرار دارد، باید گفت که تلاش‌ها برای شکست انحصار از کانون وکلا همچنان ادامه دارد. نمایندگان نیز با تکیه بر همین انحصار که یکی از مفسده‌های آن حق الوکاله‌های نجومی برخی از وکلاست، در صدد اعمال تغییرات و اصلاحات در جهت بهبود وضعیت هستند. سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس نیز در این‌باره می‌گوید: وکلا درآمد بسیار بالا و مخفی دارند؛ یعنی آنچه را که در قرارداد وکالت می‌نویسند، نسبت به آنچه در پشت‌صحنه قرارداد از موکل دریافت می‌کنند کمتر است. باید قوه قضائیه، وکلای دادگستری را مکلف کند که برای دریافت حق‌الوکاله از موکلین خود از کارتخوان استفاده کنند تا بتوان کمی از جلوی فرار مالیاتی آن‌ها را گرفت.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
poorya
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
8
8
با این رای دیوان عدالت دیگه باید فاتحه حرفه وکالت هم خوانده بشه.این رای تنها دل دانشجویان تنبل رو شاد میکنه که حاضر نیستن برای وکیل شدن کمی زحمت بکشن و درس بخونن.
پاسخ ها
کیان
| Netherlands
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
سلام دوست عزیز
اگراین استنباط شماست واقعا برای قشر حقوقدان متاسفم که اینقدر سطحی برخورد میکنه واگر به تقلیدازسخنان برخی ذی نفعان است بازهم بایدتاسف خوردکه آنهایی که سکاندار حق وعدالت درجامعه هستند،چه دیدگاه های سخیف و دست پائینی دارند!
بنده فقط و فقط به جهت غلط زدن چهار یا پنج تست از وکیل شدن باز موندم ولی بعداز رفتن به سربازی و خدمت در دفترمشاوره دادگستری و ورود به پرونده های مردم، دیدم که وکلای محترم چقدررررر از بابت زیادشدن تعداد وکلاء در حوزه قضایی خودشون مضطرب بودند ،چراکه بنده به شخصه شاهد دریافت حق الوکاله های بسیار سنگین از مردم بدبخت بودند.
این ادعا که وکلاء ، پول تمدیدپروانه و هزینه های دفتر را ندارند کاملا حرف مفت است.
بی سوادترین وکیل و پوکیده ترین وکیلی که حتی بلد نبود یک دادخواست بنویسد حداقل درآمد ماهیانه اش ۱۰ میلیون تومنه!
تازه این رقمی است که من می دیدم دریافت میکنند ....خدا میدونه داخل دفتر وکلاء چه مبالغی از مردم گرفته میشه!
مگه در سال چقدر هزینه ی تمدید پروانه میخوان بدهند که اینقدر جفتک پارو میندازن؟؟؟؟؟؟
نهایتا ساااااالی ۷ الی ۱۰ میلیون!
تازه دست بالا را گفتم.
که این رقم توی اولین پرونده زنده میشه و بقیه اش میره توی جیب کت های اتوکشیده و ماکدار عزیزان وکیل که ادعا میکنند بالی از بالهای فرشته ی عدالتند!!!!!

اگر بتونن مردم عوام الناس را با این ادعاهای واهی خر فرض کنند شاید بتونن...ولی با امثال من و بقیه کسانیکه مستقیما در جریان دادرسی و کار قضائی قرار داشتم میخوان چکار کنند!!!!!؟؟؟؟؟

ادعا میکنند که وکالت رو نباید با پزشکی مقایسه کرد ... به زَعم حضرات دلواپس!
خیر بزرگواران!!!!
وکیل نهایتا میتونه پرونده ی قضایی یک فرد رو با بیسوادیش گند بزنه...ولی پزشک با جان انسان سروکار داره...اگر پزشکان بعداز دوران فارغ التحصیلی براحتی با مراجعه ب سازمان نظام پزشکی پروانه طبابت میگیرند، این نشاندهنده اونه که همه پزشکان بیسوادند و باید آزمون پزشکی برگزار بشه؟؟؟؟؟

ادعاهای پوچ و نخ نما شده ی عده ای قلیل( و البته ذی نفع و پرتوقع ) دیگر راه به جایی نبرده و دیگه نمیشه حقوقدانان جامعه رو با چند فرضیه ی دوغکی سر کار گذاشت و سرگرم کرد!

همین آقایانی که ادعای شرافت شغلی و اخلاق حرفه ای و بال فرشته ی عدالت و انساندوستی و حق و دفاع از حق میزنن ، برو توی بحر کارشون و ببینخونه ی ۲۵۰۰ متری در فرمانیه داره یا خیر؟

ماشین زیر پای هرکدوم از وکلایی که میشناسم دست کم زیر ۵۰۰ میلیون نیست!
یک سفره ای جمع و جور پهن کردن و فقط خودی هارو دورش جمع میکنن واسه لوفت و لیس!!!!

اگر راست میگن همه ی وکلاء رو موظف به استفاده از دستگاه کارتخوان کنند و توی رسانه ها صراحتا اعلام کنند که مردم فقط و فقط حق الوکاله وکلاء رو از طریق کارتخوان بدهند...اونوقت رسوائی ای که پیش میاد ، روی بسیاری از مدعیان دروغ پرداز رو سیاه میکنه!

خود من در دوران خدمتم در دادگستری ، دو ساااال شاهد دریافت حق الوکاله های سنگین از مردم بودم!

مثلا وکیله از موکلش ۱۰ میلیون پول میگرفت بعد توی وکالتنامه میزد :طبق تعرفه ۳۰ هزار تومان!!!!!
بعد پنج درصد از سی هزاتومن رو تمبرمیزد و دو ونیم درصدهم سهم کانون ...سر جمع ده دوازده هزار تومن از ده میلیون تومن رو تمبر میزد و وکالتنامه رو ثبت پرونده میکرد!
به همین راحتی... حالا این فرمون رو پیش بگیر برووووووو تا آخر!!!
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
1
4
اتفاقا تصمیم درستی گرفتن .وکیل شدن هم دردسر خودش رو داره.کسانی که تو بازار کارش نیستن خبرندارن که ریزه کاری هاش زیاده و مسئولیتش سنگین..طبیعتا کسانی که شایستگی نداشته باشن بهش امید ندارن.بنده به عنوان یک فرد کارشناس ارشد حقوق باتصمیم دیوان در مورد این موضوع موافقم
matin
|
United States
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
0
5
اخه این چه نظر احمقانه ایه که بعضی وکلا دارن ... حذف رقیب به هرقیمتی در حرفه وکالت کاملا مشهوده... چرا اجازه نیروی کار تازه نفس رو به بهانه دانشجوهای تنبل نمیدید؟ کسی مثل من که دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه علامه هستم 6 ساله که پشت کنکور وکالت ماندم و دوستان لیسانسه بنده مشغول به کارند اگر دانشجوی دکتری علامه تنبله پس مفهوم زرنگ واقعا تغییر تاریخی کرده ... یکم انسانیت و انصاف چیز بدی نیست که متاسفانه بین کادر حقوقی جامعه به نابودی کشیده شده... بنده صاحب 3 کتاب تالیفی هستم و بسیار علاقمند به شغل وکالت اما دیگر انگیزه برای اینکار ندارم چون قبولی امثال بنده به فراموشی سپرده شده... اگرچه برای حمایت جوانان دیگر حتما تا پای جان پیگیر این موضوع خواهم بود... ضمنا در همه مشاغل تخصصی مثل مهندسی و پزشکی این انحصار وجود نداره در تمامی کشورهای دنیا هم علارغم پذیرشهای خصوصی دانشگاههاشون با شهریه های بالا مثل دانشکده های برلین و پاریس باز هم انحصار وکالت براشون بی معنیه واقعا همه چیز در ایران جای تعجب داره که یکیش همین ظرفیت بندیهای ازمون وکالته با وجود سهمیه های مختلف ... ماحقمونو میگیریم ولی حق خوریها رو به خداوند واگذار میکنیم که جوانهای این مملکت رو بی انگیزه از خدمت رسانی و اهدافشون کردند.
محمد طبقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
4
2
این اتفاق اصلا خوب نیست
این یک تصمیم عجولانه و غیر کارشناسی هست
من خودم درحال حاضر پشت ازمون کانون هستم
اما حقیقت اینه که چیزی که باید تغییر کنه،شیوه‌ی برگزاری آزمون هست نه نفس وجود اون،
درحال حاضر آزمون بصورت تستی و بشدت حافظه محور و نه دانش بنیان برگزار میشه و این اصلا جالب نیست و معیار خوبی برای انتخاب وکیل نیست
اما برداشتن آزمون خطر جدی و مهمی برای حرفه‌ی وکالت هست
فرهاد
|
United Kingdom
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
2
2
دوستي كه ميگن ضرر وكيل فقط در پرونده قضايي دامن نومل رو ميگيره ولي پزشكي با جان افراده و چرا ازمون نداره!!عزيزم مگه تو اين زمونه پدشك بي سواد كم داريم اصلا به كنار،شما ميخواين وكالت مثه پزشكي باشه؟مشكلي نيس آزمون وروديش رو از كنكور سخت بگيريد مثل پزشكي نه اينكه رشته حقوق تا مقطع دكتري هم بدون كنكور شده و هركي خواست با هر سني مياد رشته خقوق و ادعاي حقوق خوان بودنش ميشه
فرهاد
|
United Kingdom
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
4
0
اگه آزمون برگزار نشه فاتحه وكالت خوندس
سید مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
5
0
همین کار رو برای کم کردن آمار بیکاری در آزمون سر دفتری اسناد و سر دفتری ازدواج انجام دادند و نتیجه اش شد اشباع بازار و کسادی کار و ورشکستگی امثال من یه سال دفتر ازدواج داشتم اجاره دفتر هم در نیومد.... خدا میدونه بعد چهار سال وکالت هنوز هم خونه اجاره ای هستم و ماشینم پراید نود هست...برای هر کاری مجوز لازمه حتی راننده تاکسی... اما یه عده دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
اگه شما توانايي كسب درآمد نداريد دال بر اين نميشه كه ديگران وارد حرفه نشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
0
3
درودبردیوان عدالت بااین تصمیمش چون نبایدچهارسال بهترین روزهای عمرمون درگوشهای خانه بگذره بخاطر۴تاتست بمونیم اماباسوادترازوکلا
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
0
2
باسلام و عرض ادب، بنده نیز به عنوان فرد کوجکی از جامعه ی حقوقی ایران ،موافقت خود را با رای اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر بارگذاری شرایط پایرش وکیل و رفع انحصار از وکالت و همچنین ثبت موسسات حقوقی بدون نیاز به اذن کانون وکلا اعلان نموده و از ریاست محترم قوه قضاییه و همچنین مسولین محترم و دلسوز نظام تقاضای همکاری مجدانه دارم .باشد که دعای خیر ما بدرقه ی راهشان باشد.ان شاالله تعالی
ارادتمند ؛دانش آموخته ارشدحقوق
یاحق
فرهاد
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
1
2
انتخاب شغل دلخواه حق هر تحصیل کرده و جوان این کشور چرا عده ای کج اندیش ورود جوانان تحصیلکرده رو به این حرفه منافی منافع خود میدونن.
تی بی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
0
2
موضوع جالب اینجاست که کانون وکلا هم آزمون علمی برگزار می کند و هم شرط فارغ التحصیلی رشته حقوق را تعیین می کند !!
کانون عزیز اگر علم برگرفته از دانشگاهها را قبول داری ؟ پس آزمون گرفتن چه صیغه ایست ... مگر دانشجویان حقوق برای پاس کردن واحدها آزمون نمی دهند!! و اگر دانشگاه را قبول نداری پس شرط فارغ التحصیلی حقوق و مدرک کارشناسی حقوق برای چیست ؟؟
البته هر فارغ التحصیل حقوق هرچند استحقاق مشاور حقوقی و وکیل شدن را دارد ولی قطعا در کنار دانش نیاز به تجربه اندوزی مخصوصا در این حرفه بسیار حائز اهمیت است.
پیشنهادا با حذف آزمون کارآموزی وکالت ، برای متقاضیان حقوقدان شرط چند سال کاراموزی ( آنچنان که وجود دارد ) در کنار وکیلی خبره قرارداده شود و همچنین با رتبه بندی وکلا ( مثل مهندسین ) و به مرور تکمیل تجربه و دانش ،امکان ورود به موارد مهمتر داده شود.
نه اینکه به محض قبولی در آزمون همتراز با امثال " مرحوم کشاورز " و " افتخارجهرمی " قرار گرفته و به همگی وکیل پایه یک اطلاق شود!!
ع.ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
3
0
کسی که توانایی قبولی در آزمون مرکز مشاوران را نداشته باشه همون بهتر که صدسال آینده هم وکالت قبول نشه
متاسفم
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
2
درود بر رای دیوان
به نظر اینجانب که فارغ‌التحصیل رشته حقوق هستم،با شکستن این انحصار،فضا فضای رقابتی خواهد شد،و مسلما وکیلی در حرفه خود پیشرفت خواهد کرد که کار بهتر انجام میده،به نظر من تست زدن و امتحان دادن دلیل نمیشه که تعداد زیادی جوان فارغ‌التحصیل که عمری دنبال تحصیل رشته مورد علاقه خود بودند،در مرحله نتیجه گیری با دیواری آهنین روبه رو میشه
امیرپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
0
با سلام و احترام
بنده خودم مهندسی خوندم مهندسین محترم همه بیکارن و اگه هم کاری دارن در حد چندرغازه خودم و برادرزاده هایم همه مهندسیم فقط یک نام سنگین داریم همه تو بازاریم مثل سایر بازاریا داریم کار می کنیم .خودم معدلم بالای 18 است برادرزاده ام فوق لیسانس از دانشگاه ملی داره. الان دانشجوی حقوقم به عشق وکالت دارم درس میخوانم.واقعیت اینه که برداشتن آزمون وکالت فقط برای مدتی کوتاه دلخوش کننده است ولی بعد از اشباه بازار دودش تو چشم همه وکلا میره و وکلا هم باید برن دنبال شغل آزاد رقابت سالم همیشه خوبه .
امیرپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
0
میخواستم به عرایضم اینو اضافه کنم ولی یادم رفت . اگه بیان مثل خیلی از کشورها وکالت رو اجباری کنن خوبه چون هم وکلا میتونن بیشتر باشن و هم هر کسی پاش تو دادگاه باز نمیشه که چه جوری و کجا بره؟
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
0
1
با سلام بنده کارشناسی ارشد حقوق جزا از دانشگاه اصفهان دارم. طی شرایطی با حذف حصر وکالت موافق هستم و شرط مهم اینکه آزمون برگزار بشه ولی بجای تعیین حصر در ظرفیت بیاند و مثه خیلی آزمونهای دیگه نمره ای رو حدنصاب قبولی اعلام کنن بدون حصر ظرفیت....بدین طریق بنظرم واقعأ عدالت اجرا میشه و نه بقول برخی افراد تنبل یا بی سواد می تونن وارد حرفه شند (چون تنبل ها و بی سوادها همون نمره حدنصاب قبولی رو هم نمیارند) از طرف دیگه از سودجویی حصر وکالت برای یک سری منتفع هم جلوگیری میشه.
محمدجواد شریعت زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
0
0
با عرض سلام خسته نباشید خدمت دوستان عزیز ، در واقع به نظر اینجانب ایراداتی که با این حجم از طرف وکلا و کانون بزرگ نمایی شده درست نیست . کسانی هستن که واقعا علم حقوقی دارن و قابلیت دفاع از موکل در دادگاه را دارا هستن و می توانند به خوبی این کار را انجام دهند در مقابل وکلایی هستن که واقعا با اینکه وکیل هستن اما فقط در حد قبول شدن آزمون بوده و فقط ب تنظیم لایحه مانند عریضه نویس ب دلیل نداشتن دانش حقوقی بسنده میکنند . ب هر حال جایی باید باشد ک کسی دانش آموخته حقوق هست و واقعا بار علمی داره اما ب هردلیلی نمیتونه در آزمون نمره لازم رو کسب کنه فعالیت کنه ، البته باید معیارهایی از قبیل معدل و دانشگاه مربوط که مدرک اخذ شده مد نظر گرفته بشه
رسول محرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
0
0
باسلام خدمت دوستان گرامی،،شتابزده اظهارنظرنکنید،،انشالله که وکیل شدید آن موقع حالتان را می پرسم،،،
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار