جزئیات رسوب هزاران کانتینر در بنادر مهم کشور
کد خبر: 955510
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/0040ZS
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۸۷ هزار کانتینر و همچنین مقادیر قابل توجهی انواع کالای غیرکانتینری در بنادر، گمرکات مناطق ویژه اقتصادی و انبار‌های عمومی کشور دپو شده است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: چندی قبل رئیس کل گمرک با اشاره به پیشنهاد‌های وزارت اقتصاد برای کاهش رسوب ۸۵ هزار کانتینر کالا در گمرکات گفت: رئیس‌جمهور روی این پیشنهاد‌ها دستور رسیدگی و تسهیل امور را داده‌اند.
میراشرفی از صدور دستور رئیس‌جمهور در مورد پیشنهادات ارائه شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی برای کاهش رسوب کالا در گمرکات خبر داد و اظهار داشت: پیشنهادات ارائه شده در‌باره رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور به استحضار رئیس‌جمهور رسیده و حسب نظر و دستور، «صدور مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کالا‌های رسیده به کشور»، همچنین «افزایش مهلت مندرج در مجوز‌های ثبت سفارش برای تمام کالا‌ها و عدم نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش، درصورت رسیدن کالا به کشور در مهلت مقرر در ثبت‌سفارش یا سررسید اعتبار اسنادی و حواله بانکی» برای اقدام به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارجاع شده است.
بر‌اساس اطلاعات موجود، حدود ۸۷ هزار TEU رسوب کالا به صورت کانتینری در بنادر کشور وجود دارد که در این بین، بندر شهید رجایی با بیش از ۶۰ هزار کانیتنر در صدر فهرست قرار دارد.
همچنین حدود ۷ میلیون تن کالای غیر‌کانتینری در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی قرار دارد که قسمت مهمی از کالا‌های مورد اشاره در بندر امام خمینی (ره) قرار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد دلیل اصلی رسوب کالا‌های کانتینری و غیر‌کانتینری به دلیل مشکلات مربوط به مباحث ارزی و مقررات بازرگانی باشد که به نظر می‌رسد بایستی برای رفع این موانع دستورات رئیس‌جمهور با سرعت بیشتری اجرایی شود.
بر مبنای این گزارش ظاهراً مقادیر قابل‌توجهی از کالا‌های اساسی نیز از چند بندر مهم از جمله بندر امام خمینی ترخیص نشده که لازم است مسئولان مربوطه در این خصوص شفاف‌سازی کنند.
یک مقام اجرایی در این رابطه با اشاره به رسوب کالای اساسی در برخی بنادر مهم کشور به «تسنیم» گفت: در بخش دولتی، به غیر از مشکلات مربوط به حمل، برای ترخیص این کالا‌ها مشکل پول و نقدینگی وجود ندارد. به‌عنوان مثال برخی از این محموله‌ها حقوق و عوارض خود را پرداخت کرده و در مرحله صدور مجوز بارگیری می‌باشند؛ ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که میزان واردات کالای اساسی در ماه‌های اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد خوبی داشته است. در حال حاضر به علت مباحث نظارتی خروج کنجاله سویا و دانه سویا با تأخیر انجام می‌شود. طی روز‌های آتی تیمی متشکل از مدیران ارشد چند دستگاه مرتبط با موضوع رسوب کالا، بعد از بررسی میدانی میزان کالا‌های رسوبی و همچنین نحوه مدیریت آن گزارش خود را در این خصوص ارائه خواهند کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار