۵۳ درصد بیکاران کشور جوان هستند
کد خبر: 951578
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003zY2
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۸
معاون طرح‌های آماری و آمار‌های ثبتی مرکز آمار:
معاون طرح‌های آمــــاری و آمار‌های ثبتی مرکز آمار گفت: از حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکار کشور، حدود یک‌میلیون و ۷۰۰هزار نفر جوان و کارجویان ۱۵ تا ۲۹ ساله هستند، یعنی ۵۳ درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «تسنیم»، کاوه کیانی با اعلام این آمار افزود: از مجموع جمعیت ۱۰ تا ۶۷ ساله کشور که حدود ۶۷ میلیون نفرند، حدود ۴۰‌میلیون نفر غیرفعال اقتصادی هستند و به هر دلیل وارد بازار کار نمی‌شوند، اما از ۲۷‌میلیون جمعیت فعال که مشارکت اقتصادی در کشور دارند بخشی بیکارند و بخشی شاغل که از این میزان طبق استاندارد جهانی حدود ۲۴ میلیون نفر شاغلند و حدود ۳‌میلیون‌و ۲۰۰‌هزار نفر هم بیکارند.
معاون طرح‌های آماری و آمار‌های ثبتی مرکز آمار با بیان اینکه طبق استاندارد سازمان جهانی کار فردی که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می‌شود گفت: البته این به‌معنای آن نیست که فردی که یک ساعت در هفته کار می‌کند شغل خوب و پردرآمدی دارد و مشکلات معیشتی ندارد، بلکه صرفاً بحث استاندارد جهانی آمار مطرح است و ما حداقل را روی یک ساعت گذاشتیم تا همه حجم کار کشور در اقتصاد را اندازه گرفته باشیم.
این مسئول میزان بیکاری در سال ۹۷ را حدود ۱۲ درصد اعلام کرد که نسبت به سال ۱، ۹۶ /۰ درصد رشد داشته‌است.
کیانی با تفکیک آمار بیکاران و شاغلان گفت: از مجموع نیروی کار فعال کشور، ۸۰ درصد مرد و ۲۰ درصد زن هستند و با این حساب میزان بیکاری مردان ۱۴/ ۱۰ درصد و زنان حدود ۹/ ۱۸ درصد است.
او با بیان اینکه مراکز دولتی متولی آمار نمی‌توانند درباره وضع اشتغال در کشور تحلیل تجویزی ارائه کنند، گفت: طبق آمار میزان اشتغال در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ خیلی تغییر نکرده‌است، هرچند به‌علت تحریم‌های ظالمانه رشد اقتصادی در سال ۹۷ کمتر شده‌است.
کیانی با اشاره به آمار تفکیک‌شده اشتغال در بخش‌های کشاورزی (۷/ ۱۷ درصد)، صنعت (۳۲ درصد) و خدمات (۵۰ درصد) گفت: در بخش خدمات، آمار شاغلان در سال ۹۷، ۲۴۶ هزار نفر نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته‌است.
معاون طرح‌های آماری و آمار‌های ثبتی مرکز آمار درباره انتقاد‌ها از مرکز آمار گفت: انتقاد از مرکز آمار زیاد می‌شود، برخی از منتقدان پژوهشگر و اقتصاددان هستند که این‌ها یا از توضیحات ما قانع می‌شوند یا ما از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده می‌کنیم، عده‌ای هم مسئولان هستند که در این موارد ما خودمان را موظف می‌دانیم روشن‌تر و بهتر و کامل‌تر درباره آمارهایمان و دلایل آن توضیح دهیم.
وی ادامه داد: تاکنون هیچ مسئولی بر مرکز آمار هیچ فشاری وارد نکرده است که مثلاً عددی چرا منتشر شده یا باید تغییر کند یا چیز دیگری، به هیچ‌وجه چنین اتفاقی نیفتاده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار