ارتقای ۲۸ پله‌ای دندانپزشکی ایران در جهان
کد خبر: 951430
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003zVe
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۶
هفته‌ای که در آن قرار داریم، هفته دندانپزشکی است. در ۱۵ سال اخیر جایگاه ایران در زمینه دندانپزشکی ۲۸ رتبه ارتقا یافته است.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: براساس آمار پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس، رتبه دندانپزشکی ایران در سال ۲۰۰۲ در جایگاه ۴۰؛ در سال ۲۰۱۵ در جایگاه ۱۶ جهان و در سال ۲۰۱۸ در جایگاه ۱۲ قرار داشته است؛ این یعنی ۲۸ پله افزایش در ۱۵ سال!
اسکوپوس (Scopus) معتبرترین پایگاه استنادی است که اطلاعات حدود ۶۰ میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده واطلاعات محصولات حدود ۵هزار ناشر علمی را از سراسر جهان در خود جای داده است. در مجموع اسکوپوس اطلاعات ۱۶هزار و ۵۰۰ مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده؛ اسکوپوس یکی از محصولات الزویر (بزرگ‌ترین انتشارات علمی جهان) است.
تولیدات علمی نمایه‌شده نویسندگان ایرانی در حوزه دندانپزشکی در پایگاه اسکوپوس از سال ۲۰۱۰ رو به افزایش بوده است. همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به ترتیب به عنوان پرکارترین دانشگاه‌های کشور در این زمینه بوده‌اند.
بیشترین مقالات در طی سال‌های اخیر هم مربوط به همکاری‌های علمی چهار نویسنده‌ای بوده است که پس از آن هم مقالات سه و پنج نویسنده‌ای در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
پیشرفت‌های حوزه دندانپزشکی فقط منحصر به رشد مقالات علمی هم نیست. به طور نمونه به رغم اعمال برخی تحریم‌ها، در زمینه تأمین لوازم و تجهیزات مرتبط با حوزه دندانپزشکی دیجیتال، ایران توانسته است همگام با کشور‌های پیشرو به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یابد.
از میان فناوری‌های دیجیتالی که در دسترس دندانپزشکان قرار گرفته است، می‌توان به مواردی همچون رادیوگرافی دیجیتال، نسخه‌ها و قرار ملاقات‌های الکترونیکی، نمایش رایانه‌ای مشکلات دندانی به بیمار، راهنما‌های جراحی مبتنی بر فناوری دیجیتال، تصویربرداری برای قراردادن ایمپلنت و قالب‌گیری دیجیتال اشاره کرد. فناوری‌های دیجیتال، مشاوره با بیماران و همکاری با دیگر متخصصان دندان را با اطلاعات فوری و دقیق‌تر و با سرعت بیشتر نسبت به سال‌های گذشته امکان‌پذیر کرده است. علاوه بر این، کیفیت مراقبت از طریق افزایش تشخیص و دقت، ترمیم را بهبود بخشیده است.
به عنوان مثال درگذشته برای ساخت یک روکش دندانی، چندین بار روکش به لابراتوار ارجاع داده می‌شد تا مورد تأیید قرار گیرد، اما امروز با دستگاه‌های دیجیتال می‌توان از شکل دهان و فک بیمار اسکن گرفت و بعد از نیم ساعت روکش را تحویل بیمار داد. همچنین اکنون با پیشرفت تکنولوژی‌های این حوزه، بازسازی فک با کمک این تجهیزات قابل طراحی است و در مرحله اجرا نیز میزان دقت بالایی دارد.
در رابطه با دندانپزشکی دو موضوع اصلی وجود دارد؛ یکی بحث درمانی و دیگری بحث زیبایی است. در رابطه با هر یک از این سرفصل‌ها و پیشرفت‌هایش بحث‌های کلان و جامعی وجود دارد. در بحث زیبایی هم دستاورد‌ها متعدد است. حداقل نسبت به کشور‌های هم‌جوار و هم‌منطقه گام‌های بزرگ‌تری برداشته شده است. خدمات زیبایی که خود دارای شاخه‌های متعددی است در ایران بسیار پیشرفت کرده و حتی در زمینه تجهیزات دندانپزشکی نیز پیشرفت‌های متعددی رخ داده است؛ تجهیزاتی که در برخی از کلینیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمیاب و با فناوری بالا هستند. با همه این پیشرفت‌های علمی و دانشگاهی، اما مدیریت در حوزه سلامت دندان ضعیف است و ایرانیان ۴۰۰ میلیون دندان پوسیده دارند!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار