سیاست خارجی ایدئولوژیک، تضمین منافع ملی است
کد خبر: 951149
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003zR7
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه:
ایدئولوژیک شدن سیاست خارجی عین تضمین منافع ملی است و غیرقابل تفکیک از هم به حساب می‌آیند.
سرویس سیاست جوان آنلاین: حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با مهر، در خصوص برخی محور‌های مطرح شده در بیانیه جامع رهبر معظم انقلاب در حوزه سیاست خارجی، از جمله ضرر و زیان مذاکره با امریکا، اظهار داشت: بیانیه صادر شده از سوی رهبر معظم انقلاب از طرفی بسیار جامع بود و مسائل مختلف داخلی و خارجی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران را شامل می‌شد و از طرفی می‌تواند در صورت توجه و رعایت حداکثری برای گام دوم انقلاب بسیار کمک حال پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران باشد. وی گفت: در ابتدا باید این بیانیه مهم را باور کنیم و به آن ایمان داشته باشیم و سپس تا جایی که می‌توانیم به صورت حداکثری در پی تحقق آن باشیم؛ این می‌تواند برای ادامه مسیر انقلاب اسلامی بسیار مهم و تأثیرگذار باشد.
آصفی در خصوص ابعاد خارجی این بیانیه و به طور خاص عدم مذاکره مجدد با امریکا که جز ضرر و زیان مادی برای ما نخواهد داشت، تصریح کرد: تجربه چهل ساله ایران با امریکا، تجربه دیگر کشور‌ها با ایالات متحده امریکا، خصوصیات و ماهیت مقامات آن و رفتاری که امریکایی‌ها با دوستان و متحدان خود داشته‌اند، مجموعه عواملی هستند که ما با نگاهی به آن‌ها متوجه می‌شویم که از مذاکره با امریکا چیزی نصیب ما نخواهد شد. ما در سال‌های گذشته به صورت موردی در برخی از موضوعات از جمله عراق و لبنان با امریکا وارد مذاکره شدیم، اما امریکا هر وقت مشکلش مرتفع شد، شروع به بد عهدی کرد و انگار نه انگار که نسبت به برخی مسائل به ما تعهدی داده است. وی ادامه داد: به نظر من آقای ترامپ ماهیت واقعی امریکا را نشان داد و با صراحت گفت که امریکا به دنبال گاو شیرده است، اما آن‌ها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران آن چیزی نیست که آن‌ها به دنبالش هستند، ایران سواری می‌گیرد که سواری نمی‌دهد، تجربه تاریخی ملت ایران این موضوع را به وضوح نشان داده است. سفیر اسبق ایران در فرانسه با اشاره به این مطلب که استقلال و خود اتکایی، از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و هست، افزود: ما همواره با اتکا به توانمندی‌های داخل درصدد رفع مشکلات هستیم و می‌دانیم که مذاکره با امریکا خسارت بار است و حتی اگر هم به سرانجام برسد آن‌ها مقید به اجرای آن تفاهم یا توافق صورت گرفته نخواهند بود که نمونه بارز آن را هم در برجام شاهد هستیم. بنابراین، آنچه رهبری انقلاب در بیانیه جامع گام دوم بیان کردند مبتنی بر تجربه و تحلیل دقیق ایشان است که باید به نحو شایسته‌ای آن را مد نظر قرار داد و نسبت به اجرایی کردن آن اقدام کرد.
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه تأکید کرد: شکست‌های امریکا در منطقه تکمیل کننده حقارتی بود که آن‌ها در ایران تجربه کردند. وی گفت: امریکا در مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله موضوعات سوریه، یمن، عراق و دیگر موارد نتوانست هدف و مطالبه‌ای را که داشت محقق کند و شکست خورد. این‌ها مواردی است که امروز دیگر قابل انکار نیست و واقعیت تحولات، گویای این مطلب است. آصفی خاطرنشان کرد: یکی از علل عصبانیت امریکا هم این است که می‌بینند بعد از انقلاب اسلامی ایران، یک بیداری در میان ملت‌های منطقه و جهان به وجود آمده است و متعاقب آن، رژیم صهیونیستی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار منزوی شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ایدئولوژیک شدن سیاست خارجی عین تضمین منافع ملی است و غیرقابل تفکیک از هم به حساب می‌آیند، اما برخی به اشتباه اینطور تصور می‌کنند که ما به این دلیل متحمل فشار می‌شویم که دنباله روی برخی از آرمان‌های خود هستیم. خیر، چنین نیست. ما در عین مقاومت، منافع ملی خود را هم حفظ می‌کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار