آقایان پا از گلوی مردم سالاری بر دارید!
کد خبر: 949692
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003z3c
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
مراقبت رهبر انقلاب از خیزش دیکتاتورهای درون جناح‌های سیاسی
رهبر انقلاب در فرمایشات اخیر خود، به صراحت جناحین در ایران را از زدن برچسب همراهی با دشمن به یکدیگر نفی کردند، این نفی هر چند در تأکید بر لزوم مرزبندی با دشمن بیان شد، اما دفاعی جانانه از مردم‌سالاری است، که متأسفانه مرزهایش مرتباً توسط برخی کنشگران دیکتاتورمآب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب مورد هجوم واقع می‌شود.
محمد صادق عبداللهی

سرویس سیاسی جوان آنلاین: دیکتاتوری را نباید تنها در استقرار یک نظام که در رأس آن فردی مقتدر و ظالم و جدای از مردم نشسته است تصور کرد، دیکتاتوری بیشتر از هر چیز، نوعی رفتار و تفکر است که در همه‌ی انسان‌ها مخفیست و اگر از آن مراقبت نکنیم رشد کرده و سر بر می‌آورد. به نظر می‌رسد بسیاری از کنشگران سیاسی عصر ما چندان مراقبتی از دیکتاتور درون خود نکرده‌اند و همین است که باعث شد رهبر انقلاب در فرمایشات اخیر خود (دیدار با اعضای مجلس خبرگان)، به صراحت جناحین در ایران را از زدن برچسب همراهی با دشمن به یکدیگر نفی کنند؛ این نفی هر چند در تأکید بر لزوم مرزبندی با دشمن بیان شد، اما دفاعی جانانه از مردم‌سالاری و ترد دیکتاتوری است، که متأسفانه مرزهایش مرتباً توسط کنشگران اصول‌گرا و اصلاح‌طلب مورد هجوم واقع می‌شود.

مثال رهبر انقلاب در سخنان خود معطوف به بررسی معاهدات بین‌المللی بود اما سوای از این مصداق، بارها شاهد بوده‌ایم که رقیبان سیاسی یکدیگر را به همراهی با دشمن یا القابی همچون کاسبان تحریم، کاسبان مذاکره، خائن به مردم، ویران کننده ایران و... خوانده‌اند. این برچسب‌ها حکایت از آن دارد که جناح‌ها در ایران تنها خود را خادم و دلسوز می‌دانند و رقیب و نظر او را به هر نحو برای آینده کشور مضر دانسته و هیچ مشروعیتی برای او قائل نیست و با این عناوین تلاش می‌کنند او را تخریب و از چشم افکار عمومی بیندازند؛ در حالی که از شروط مهم مردم‌سالاری آن است که جناح‌ها یکدیگر را با حسن ظن بنگرند و اختلاف نظرها و سلیقه‌ها را نه به ضرر کشور که در نهایت از آنجا که تکمیل کننده نظرات و آشکار کننده‌ی خطاها است، به نفع کشور قلمداد کنند؛

این منطق پیش از این نیز بارها از سوی رهبری تذکر داده شده بود؛ ایشان درباره بهم زدن سخنرانی حجت الاسلام سید حسن خمینی، دکتر علی لاریجانی، رئیس جمهور و... تذکر داده بودند و حتی یکبار در سال ۱۳۹۱ با عصبانیت فرمودند: «این حرفی که من امروز زدم و از بعضی از مسئولان و سران کشور گله‌گزاری کردم، موجب نشود که حالا یک عده‌ای راه بیفتند، بنا کنند علیه این و آن شعار دادن؛ نه، بنده با این کار هم مخالفم. اینکه شما یک نفر را به عنوان ضد ولایت، ضد بصیرت، ضد چه، مشخص کنید، بعد یک عده‌ای راه بیفتند علیه او  شعار بدهند، مجلس را به هم بزنند، بنده با این کارها هم مخالفم؛ این را من صریح بگویم. این کارهایی که در قم اتفاق افتاد، بنده با اینجور کارها مخالفم. آن کارهائی که در مرقد امام اتفاق افتاد، بنده با اینجور کارها مخالفم. بارها به مسئولین و کسانی که میتوانند جلوی این چیزها را بگیرند، تذکر داده‌ام. آن کسانی که این کارها را می‌کنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهی و مؤمنند، خب نکنند. می‌بینید که تشخیص ما این است که این کارها به ضرر کشور است، این کارها به نفع نیست.»

رهبر انقلاب در سالیان گذشته تلاش کرده‌اند منطق گفت‌وگو، تبیین و استدلال را که از مهم‌ترین ارکان مردم سالاری است، جایگزین رویه موجود که رویه‌ای دیکتاتور مآبانه است، معرفی می‌کنند؛ این تلاش‌ها را می‌توان در همین مصداق FATF مشاهده کرد که ایشان به جای ابراز یک تصمیم شخصی از رئیس جمهور خواستند لایحه در مجلس و مجمع تشخیص به بررسی جمعی گذاشته شود و نتیجه هر آنچه که بود ایشان هم خواهد پذیرفت.

ایشان پیش‌تر هم در سال ۱۳۹۵ ضمن اعلام مخالفت با رویه‌های دیکتاتورمآبانه که مخالف خود را خفه و مرده می‌خواهند، تبیین را راه حل جایگزین معرفی کرده‌ و فرموده بودند: «گاهی برخی افراد و جوان‌هایی که ممکن است صالح و مؤمن هم باشند، به دلیل مخالفت با یک فرد یا یک جلسه سخنرانی، هیاهو و جنجال به‌راه می‌اندازند و آن مجلس را بر هم می‌زنند، در حالی‌که من از قدیم با این کارها که هیچ فایده‌ای نیز ندارد، موافق نبوده و نیستم، و معتقدم فایده در تبیین و کار درست و هوشمندانه است.»

سخنان فوق و منطق مستتر در آن بایستی برای همه‌ی کنشگران سیاسی و اجتماعی در ایران سر مشق باشد. باید در همه‌ی شئون باور داشت که این تنها ما نیستیم که می‌فهمیم و دلمان برای ایرانمان می‌سوزد بلکه همه‌ی ایرانیان از ایران سهم دارند و همه باید در کنار یکدیگر و در چارچوب قانون اساسی ایران بزرگ اسلامی را بسازیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار