هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده سر پیچ بعدی منتظر شماست!
کد خبر: 949553
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003z1N
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۴
چگونه درآمد خود را با دقت و عاقلانه مدیریت کنیم؟
دریافتی و درآمد شما تنها برای نیاز‌های امروز نیست. شما ناگزیرید به فکر روز‌های آینده هم باشید؛ هزینه‌ها و خرج‌های پیش‌بینی نشده و بزرگ‌تری سر پیچ بعدی زندگی در انتظار شماست!
احمد کریم‌زاده آقاعلی
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: دریافتی و درآمد شما تنها برای نیاز‌های امروز نیست. شما ناگزیرید به فکر روز‌های آینده هم باشید؛ هزینه‌ها و خرج‌های پیش‌بینی نشده و بزرگ‌تری سر پیچ بعدی زندگی در انتظار شماست! آیا برای پیشگیری تدبیری اندیشیده‌اید؟ اگر خیر، بهتر نیست در سال جدید اقداماتی در این خصوص انجام دهید. شاید بسیاری از ما از دانش اقتصادی و امور مالی آنطور که یک سرمایه‌گذار، مدیر مالی یا یک حسابدار به‌صورت تخصصی می‌دانند، برخوردار نباشیم. لکن بسیاری از ما شم اقتصادی، توانایی اداره دخل و خرج خانواده، پس‌انداز و حتی توان مالی سرمایه‌گذاری‌های کوچک را داریم و همچنین با طرح موضوع مدیریت بودجه و هزینه در خانواده، معمولاً ذهن ما خودبه‌خود به سمت مسئله صرفه‌جویی معطوف می‌شود، مانند صرفه‌جویی در آب و برق یا به اندازه پختن و دور نریختن مواد‌غذایی و استفاده بهینه از اسباب و لوازم و پوشاک. ضمن تأکید بر درستی و لزوم رعایت همه موارد فوق، در این مقاله نکات دیگری را هم با خوانندگان محترم مطرح می‌کنم که مکمل شیوه‌های فوق‌الذکر خواهد بود.

مطمئناً بسیاری از خوانندگان این نوشته از قشر حقوق‌بگیر هستند که ماهانه درآمد مشخصی دارند یا جزو گروه‌های شغلی آزاد هستند که درآمد ماهانه آن‌ها جزو مشاغل پردرآمد یا ثروت‌اندوز محسوب نمی‌شود. این گروه‌های شغلی نه‌تن‌ها نیاز به مدیریت مالی خانواده در زمان حاضر دارند، بلکه به نظر من نیاز به برنامه‌ریزی مالی و سرمایه‌گذاری برای آینده هم دارند، چون با بزرگ شدن بچه‌ها و بالا رفتن سن والدین هزینه‌های جدید هم در خانواده ایجاد می‌شود که بهتر است سرپرست خانواده از هم‌اکنون به فکر آن‌ها باشد. در زمانه مصرف‌گرایی حاضر به ویژه در کلانشهر‌ها شاید برخی افراد در سایه حقوق و درآمد مناسبی که دارند، از آینده غفلت کنند. به دست آوردن دستمزد نسبتاً مناسب به اغلب مردم آرامش می‌دهد تا نسبت به آینده مالی خود دچار توهم فریبنده‌ای شوند و متوجه آینده مالی خود نباشند به ویژه آنکه امکان خرید نقدی یا اقساطی لوازم خانه و تغییر دکور خانه طبق مد روز یا خرید خودرو برای خیلی‌ها نسبت به مثلاً ۴۰ یا ۵۰ سال پیش فراهم شده است. متأسفانه تنها زمانی که سال‌های کسب درآمد افراد به بالاترین حد خود رسیده و در نهایت به تدریج کم می‌شود، مردم به خود آمده و متوجه می‌شوند که حقوق ماهانه‌ای که دریافت می‌کردند، دائمی نیست. فلذا اجازه می‌خواهم به شما پیشنهاد می‌کنم اگر تاکنون اقدامی در این خصوص انجام ندادید، از هم‌اکنون و در سال جدید با قرار دادن خشتی بر خشت دیگر برای ساختن یک آینده مالی ایمن، زمام اداره امور مالی خود را محکم‌تر و حساب شده‌تر به دست بگیرید و از فشار‌های مالی در آینده تا حد امکان پیشگیری کنید.

قبل از اینکه بخواهید بخشی از پولتان را پس‌انداز کنید، ابتدا باید وجه لازم برای نیاز‌های اساسی خانواده مانند اجاره ماهانه، صورتحساب‌های آب و برق و گاز، بیمه، خواروبار و غذا، هزینه نگهداری خودرو، مدرسه بچه‌ها و... را پرداخت کنید. لیست کاملی از هزینه‌های خود را به سه دسته سالانه، سه ماهه و ماهانه تقسیم کنید. دقت کنید تا فهرست مزبور تمامی هزینه‌هایی که بابت آن‌ها پول خرج می‌کنید را دربربگیرد. از خودتان بپرسید چه هزینه‌هایی ضروری و چه هزینه‌هایی از روی میل به خریدن خواهد بود. هر دو مورد را بنویسید. اقلام گران و پرهزینه و ارزان و کم‌هزینه را اصلاً دست‌کم نگیرید. حتی آبونمان ماهانه‌تان بابت اشتراک روزنامه یا مجله مورد علاقه‌تان در یک سال مبلغ زیادی خواهد شد.

منظورم این است که برای هر بیرون رفتنی که مستلزم خرج کردن پول نقد می‌شود، برنامه‌ریزی کنید. اصلاً کار دشواری نیست. حتماً راجع به برخی همکاران یا دوستانتان شنیده‌اید که می‌گویند فرد حسابگری است. چه اشکال دارد شما هم کمی در خرج کردن محاسبه کنید و برنامه‌ریزی داشته باشد؟ شما که به منبع لایتناهی پول وصل نیستید؟ اطمینان دارید سال بعد یا دو سال بعد در همین شغل ماندگار خواهید بود؟ بنابراین، خواه این خروج از خانه برای رفتن به فروشگاه مواد‌غذایی باشد یا یک شب با دوستان در یک رستوران شیک و فانتزی غذا خوردن، برنامه‌ریزی داشته باشید. برنامه‌ریزی موضوعی است که اغلب آن را جدی نمی‌گیریم، در‌حالی‌که نه‌تن‌ها خیلی ساده است، بلکه به اندازه دیگر شیوه‌های پیچیده مدیریت مالی مانند نرم‌افزار‌های مدیریت دارایی، وزن زیادی هم ندارد. لذا، تمرین به عادت شدن برنامه‌ریزی در بلندمدت پول زیادی را برای شما صرفه‌جویی کند. پس برنامه زمانی داشته باشید؛ چه هفتگی یا دو هفته‌ای و یک لیست کامل از اقلامی که باید برای این مدت در خانه ذخیره کنید یا کار‌هایی که باید انجام دهید، تهیه کنید.

به جای تقسیم بودجه و درآمدتان مثلاً به ۲۰ دسته مختلف، طبق دستورالعمل ۳۰، ۲۰، ۵۰ عمل کنید. یعنی چه؟ یعنی اینکه همه نیاز‌ها و برنامه‌های مالی زندگی خود را به سه گروه که برای اجرا آسان هم است، تقسیم کنید، شامل ۱- هزینه‌های ثابت ماهانه ۲- اهداف میان مدت و بلند مدت مالی و ۳- هزینه‌های متغیر. هزینه‌های ثابت مربوط به صورتحساب‌ها، اقساط، شهریه مدرسه و هزینه‌هایی است که به صورت ماهانه تجدید می‌شوند. از سوی دیگر، اهداف میان‌مدت و بلند‌مدت مالی هزینه‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند آینده مالی خود را بسازید. مانند بیمه عمر، پس‌انداز کردن، سرمایه‌گذاری مانند خرید اموال سرمایه‌ای یا سرمایه‌گذاری روی پیشه خاصی و وجوه اضطراری. آخرین مورد هم هزینه‌های متغیر و انعطاف‌پذیر مربوط به هزینه‌های روزانه است که از نظر مقدار و فراوانی، مانند بنزین زدن، خرید مایحتاج یا بیرون غذا خوردن، متفاوت است. متعاقب این دستورالعمل، شما باید ۵۰ درصد درآمد خود را به سوی هزینه‌های ثابت، ۲۰ درصد را به سمت اهداف مالی و ۳۰ درصد باقی را به هزینه‌های متغیر هدایت کنید.

کارمزد بدهی‌های برجسته، مانند کارت‌های اعتباری و وام‌های رهنی می‌تواند وضعیت مالی شخصی شما را از کار بیندازد. آن‌ها را در اسرع وقت تسویه کنید. اگر پول را برای سرمایه‌گذاری یا شروع کسب و کاری قرض گرفتید، به محض اینکه شروع به کسب درآمد کردید، ابتدا بدهی را پرداخت کنید. با یک کارشناس بازپرداخت وام سرمایه‌گذاری مشاوره کنید تا ببینید در مدت زمان مشخصی چه مقدار باید سود بپردازید. اگر بتوانید وام را قبل از ضرب‌الاجل تعیین شده بازپرداخت کنید، حتماً این گزینه را انجام دهید.

نکته آخر اینکه هیچ کسی نمی‌خواهد اجاره خانه را برای همیشه بپردازد. برای خودتان چارچوب مالی شامل خرید خانه به ویژه خانه‌اولی‌ها و سرمایه‌گذاری در آموزش عالی تعیین کنید. یادگیری مداوم و اضافه کردن به مجموعه مهارت‌های‌تان می‌تواند پتانسیل درآمد‌زایی شما را افزایش دهد. چارچوب و معیار مالی به شما اجازه می‌دهد بتوانید ارزیابی کنید در مسیر درستی حرکت می‌کنید یا نه و به عبارت دیگر، ثروت خالص خود را در طول زمان افزایش می‌دهید.

برگرفته از سایت: moneynomde.com
نوشته: رونا پَت اِستیوِنس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار