وفاق و همگرایی دانشجویان مهم‌ترین دستاورد انجمن‌های اسلامی است
کد خبر: 948945
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003yrZ
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۶
رئیس انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در مسکو در گفت‌وگو با «جوان»:
مقام معظم رهبری در پیامی که به پنجاه و سومین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا داشتند خطاب به این اتحادیه و دانشجویان خارج از کشور تأکید کردند پیوستن دانشجویان ایرانی در هر نقطه از جهان به حرکت پیشرفت و بی‌نیاز کردن کشور از بیگانگان، جهاد فی سبیل الله است.
معصومه طاهرى
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: مدتی پیش مقام معظم رهبری در پیامی که به پنجاه و سومین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا داشتند خطاب به این اتحادیه و دانشجویان خارج از کشور تأکید کردند پیوستن دانشجویان ایرانی در هر نقطه از جهان به حرکت پیشرفت و بی‌نیاز کردن کشور از بیگانگان، جهاد فی سبیل الله است. این توصیه دلسوزانه از سوی شخص اول مملکت برای دانشجویانی که خارج از کشور هستند قوت قلب و نقطه امیدی برای بازگشت به کشور بود به همین بهانه با احمد وخشیته دانشجوی دکترای علوم سیاسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه مسکو و رئیس انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی و همچنین معاون ارتباطات و عضو شورای مرکزی گفت‌وگو کردیم.

به نظر شما مهم‌ترین محور سخنان رهبری در پیامی که به اتحادیه‌های دانشجویی خارج از کشور داشتند چه بود؟
البته ایشان هر سال برای دانشجویان اتحادیه نامه و توصیه دارند که نشان از اهمیت دادن به این دانشجویان است. این خیلی برای ما اینجا ارزش دارد. اینکه فرمودند: برگردید و کشور را از بیگانگان بی‌نیاز کنید، شما انجمن‌های اسلامی می‌توانید راهبر این جهاد باشید. امیدوارم بقیه مسئولان مانند ایشان چنین افق دیدی داشته باشند و گزینشی و منفی به دانشجویان خارج از کشور نگاه نکنند.

بیشترین تجمع انجمن اسلامی دانشجویان اروپا در کدام کشور است؟
بیشتر از همه در روسیه به دلیل پهناورترین کشور و اینکه مشمول ویزای شنگن نمی‌شوند بعد از آن آلمان و انگلیس.

اهمیت کار انجمن‌های اسلامی دانشجویی در خارج از کشور چیست؟
مهم‌ترین موضوع انجمن‌های اسلامی فارغ از مسائل سیاسی، همگرایی و وفاق دانشجویان است و سر به راه مملکت باید نهاد. به هر حال هدف مشترک همه دانشجویان در خارج از کشور درس است. ما تلاش می‌کنیم تا در این راستا برنامه‌هایی داشته باشیم و هویت افراد دوباره احیا شود؛ چون اینجا عناصر احیای هویت وجود ندارد لذا در کنار فعالیت‌های فرهنگی و علمی به این مسئله هم می‌پردازیم. اینکه بتوان هویت دانشجویان را در کشوری بیگانه احیا و حفظ کرد به خصوص نوجوانانی که در سن کم اینجا می‌آیند و بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. به طور کلی ایجاد وحدت بزرگ‌ترین دستاورد انجمن است.

چقدر از ظرفیت دانشجویان برای فعال‌تر شدن انجمن استفاده می‌شود؟
سعی می‌کنیم کار‌ها را گروهی انجام بدهیم و عمدتاً با همکاری خودشان باشد، چون در انجمن کسی حقوقی نمی‌گیرد همه کار‌ها دلی است. انجمن اسلامی یک خانه صنفی است و باید مطالبات دانشجویان را در هر جایگاه و موقعیتی که هستند دنبال کند، بی‌هیچ ادعایی هم در این راستا فعالیت دارد.

بزرگ‌ترین مشکلات دانشجویان خارج از کشور چیست؟
مشکل ارز از همه مشکلات پررنگ‌تر است. قرار بود ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها داده شود که با چه مشقتی می‌دادند؛ حالا همان هم لغو شد. اینجا خیلی از دانشجویان از قشر متوسط و ضعیف هستند که به امید تحصیلات راهی شده‌اند. همه از مرفهین بانفوذ نیستند، افرادی را می‌شناسم که خانه یا زمینی را فروختند پولش را در بانک گذاشتند و هر بار چنج می‌کردند تا مخارجشان تأمین شود که با این صعود قیمت دلار و بی‌سامانی اقتصادی کشور گرفتار مشکلات زیادی شده‌اند. نه راه برگشت دارند نه توان ماندن. به تازگی هم مجلس تصویب کرده برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور بروند. حالا تکلیف آن نوجوانانی که اینجا برای درس آمده‌اند چیست؟ تازه یک سال اول برای آموختن زبان جزو دوران تحصیل دانشجو محسوب نمی‌شود.

آیا اعضای این انجمن را تنها افراد بورسیه تشکیل می‌دهند؟
نه اتفاقاً خیلی از اعضا بورسیه هم نیستند. روال بر اساس انتخابات و رأی‌گیری است که هر سال صورت می‌گیرد و هرکس بخواهد می‌تواند کاندیدا شود. بین اعضا انتخابات صورت می‌گیرد و یک نفر دبیر و رئیس شورا می‌شود. بعد از آن با حضور نمایندگان اتحادیه‌ها در اروپا، دبیر اروپا انتخاب می‌شود.

خاطره جالبی از عملکرد انجمن اسلامی دارید؟
جام جهانی مسکو تصمیم گرفتیم بیکار ننشینیم، چون هر شب در خیابان اصلی پشت کرملین افراد زیادی از کشور‌های مختلف تبلیغات داشتند. آن شب آرژانتین مسابقه داشت. به یک طبل‌زن آرژانتینی پولی دادم و گفتم به سبک آرژانتینی‌ها برای ما طبل بزند بعد یکی از دوستان با طبل او نوای ایرانی زد، کم‌کم جمعیت زیادی جمع شدند همه زیر پرچم بزرگ ایران که برده بودیم نام ایران را فریاد می‌زدند. یک حال و هوای خوبی ایجاد شده بود.

آیا انجمن با گروهک منافقان برخوردی داشته است؟
این گروهک را خطر جدی برای نظام می‌دانیم ولی در فضای تقابل نبودیم انجمن اسلامی همواره تلاش کرده فارغ از این امور کار کند. اینجا خانه دانشجویی ایرانی است که هرکس با هر عقیده می‌تواند در کنار بقیه باشد و احیای هویت ایرانی صورت بگیرد. امیدواریم به همان روزی برگردیم که شهید بهشتی و سایر نخبگان متعهد و انقلابی در سر داشتند به شرطی که سنگ‌اندازی نشود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار