مجامع فدراسیون‌ها و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی!
کد خبر: 948722
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003yny
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۸
سعيد احمديان
در حالی مجمع سالانه فدراسیون فوتبال امروز در تهران برگزار می‌شود که مجامع فدراسیون‌ها در ورزش ایران تاکنون نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خودشان را پیدا کنند و همواره تحت اراده متولیان ورزش و رؤسای فدراسیون‌ها بوده‌اند. این ضعف را می‌توان در اکثر قریب به اتفاق مجامع فدراسیون‌ها مشاهده کرد، جایی که خط‌دهی‌ها و همچنین تغییر و تحولات از بیرون یا از سمت مقامات فدراسیون به اعضا دیکته می‌شود و مجامع از نقش واقعی‌شان فاصله گرفته‌اند، طوری که بیشتر از آنکه نقش ناظر و همچنین سیاستگذار را بازی کنند، نقش‌شان به رأی مثبت دادن به خواسته‌هایی که نقش زیادی در تعیین آن ندارند، خلاصه می‌شود. این در حالی است که یک مجمع پویا و مستقل، رئیس یک فدراسیون را به چالش می‌کشد و از او به خاطر ناکامی‌ها و روند کج‌دار و مریزی که مدیریت فدراسیون در پیش گرفته است، پاسخ می‌خواهد. نظارت بر فعالیت‌های صورت گرفته در فدراسیون و همچنین برخورد با کج‌روی‌هایی که اتفاق می‌افتد از بدیهی‌ترین وظایفی است که یک عضو مجمع فدراسیون ورزشی برعهده دارد.
با این حال مجامع فدراسیون‌ها تاکنون کمتر در این مسیر گام برداشته‌اند. جمع شدن اعضا برای برگزاری مجمع بیشتر از آنکه به حساب‌کشی از رئیس و مدیران دیگر فدراسیون مربوط باشد، به یک دورهمی می‌ماند که در تازه شدن دید و بازدید‌های اعضا پس از چند ماه و حتی یک سال خلاصه می‌شود. در فدراسیونی مانند فوتبال که قرار است امروز مجمع عمومی آن برگزار شود، پیش نیامده که اعضای مجمع به دلیل حاشیه‌ها و ابهام‌های زیادی که درباره عملکرد فدراسیون وجود دارد، موضع‌گیری کنند و از مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال پاسخ بخواهند.
اهمال و تسامح مجمع فدراسیون فوتبال برابر اتفاقات حاشیه‌ای ریز و درشت و ابهام‌های مالی فراوان سال‌های اخیر، کار را به جایی رسانده که شفاف‌سازی حلقه گمشده فدراسیون فوتبال است و در این زمینه هیچ کوششی از سوی فدراسیون دیده نمی‌شود. همین مسئله سبب شده نهاد‌های نظارتی و بازرسی هم به تخلفات مالی فدراسیون فوتبال در سال‌های جاری ورود کنند و برخی مسئولان سابق و فعلی فدراسیون حتی راهی زندان شوند. گزارش نمایندگان دوره گذشته مجلس از فساد در فوتبال نیز حتی شاخک‌های اعضای مجمع را تکان نداد تا نسبت به اتهاماتی که در این رابطه متوجه فدراسیون فوتبال است، از مدیران آن پاسخ بخواهند و سیاست سکوت برابر فساد را در پیش گرفتند. این در حالی است که گزارش‌هایی درباره حجم گسترده فساد مالی در یک مجموعه بیشتر از هر کسی باید حساسیت اعضای مجمع مربوط را به دنبال داشته باشد.
با این حال دور شدن مجامع فدراسیون‌ها از وظایف اصلی‌شان و چسبیدن به حاشیه‌ها، سبب شد تا برابر پرونده مهمی مانند فساد در فوتبال که توسط یک نهاد معتبر مجلس تهیه و تنظیم شده، هیچگونه واکنشی نشان داده نشود، حتی با دلیل و مدرک هم رفع اتهام صورت نگرفت. موضع منفعلانه مجمع فدراسیون فوتبال باعث شده هر سال که می‌گذرد، ابهامات مالی در مجموعه فدراسیون فوتبال بیشتر شود، طوری که چگونگی تخصیص پاداش جام جهانی، آخرین موردی است که فدراسیون با وجود برخی جوابیه‌ها، نتوانسته در خصوص ابهاماتی که درباره هزینه‌کرد این مبلغ وجود دارد، پاسخی قانع‌کننده به افکار عمومی بدهد.
در چنین شرایطی قرار است مجمع عمومی فدراسیون فوتبال امروز تشکیل شود که یکی از دستور جلسات آن تصویب صورت‌های مالی فدراسیون و تصویب بودجه سال آینده آن است. با توجه به روندی که تا امروز اعضای مجمع در پیش گرفته‌اند، به نظر می‌رسد این مجمع هم مانند مجامع قبلی بدون اینکه نسبت به ابهامات شفاف‌سازی کند یا از مدیران فدراسیون پاسخی بخواهد، به پایان برسد. مسئله‌ای که می‌تواند فوتبال را بیشتر از این در تخلفات و سوءاستفاده‌های مالی غرق کند، خصوصاً اینکه کسی در این رابطه مدیری را بازخواست نمی‌کند.
با توجه به این وضعیت برای داشتن یک فوتبال پاک و در معیاری بزرگ‌تر ورزش پاک، باید اعضای مجامع فدراسیون‌ها با علم نسبت به وظایف مهمی که در بعد نظارتی و سیاستگذاری دارند، از جایگاه عروسک خیمه‌شب‌بازی مدیران خارج شوند و نسبت به احیای نقش‌های اصلی مجمع تلاش کنند. موضوعی که به طور قطع می‌تواند خیلی از چالش‌های مدیریتی را که ورزش این روز‌ها با آن روبه‌رو است، برطرف کند و از حجم تخلفاتی که در رشته‌های مختلف صورت می‌گیرد، بکاهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار