قرارگاه راهیان نور بین‌الملل برای سازماندهی حضور خارجی‌ها تشکیل شد
کد خبر: 948068
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003ydQ
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
دبیر ستاد راهیان نور کشور در گفت: وگو با خبرنگار «جوان» خبر داد
دبیر ستاد راهیان نور کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه جوان در خصوص تمهیداتی که برای حضور علاقه‌مندان از سایر کشور‌ها در کاروان‌های راهیان نور اندیشیده شده است، گفت: برای این منظور تشکیل قرارگاه راهیان نور بین الملل به تصویب ستاد مرکزی راهیان نور رسید تا کار سازماندهی علاقه‌مندان به حضور در مناطق عملیاتی از سایر کشور‌ها را انجام دهد و نیز بتواند زمینه و بستر لازم را برای افزایش حضور آنان فراهم کند. وی افزود: در حال حاضر هم در غرب و شمال‌غرب و هم در جنوب کشور شاهد حضور زائران خارجی هستیم که با تشکیل قرارگاه مذکور این حضور توسعه خواهد یافت.
جوان آنلاین: سردار نادر ادیبی در این خصوص به همکاری سازمان میراث گردشگری با ستاد راهیان نور اشاره کرد و گفت: سازمان گردشگری عضو ستاد راهیان نور است و در شورای سیاست‌گذاری راهیان نور هم نماینده دارد. در حال پیگیری طرح‌هایی هستیم که از ظرفیت سازمان میراث فرهنگی در حوزه توریست‌های خارجی استفاده کنیم تا آنان که به استان‌های مرزی غرب و جنوب می‌روند در یادمان‌های دفاع مقدس هم حضور یابند.
وی به ثبت ۳۵ یادمان دفاع مقدس در فهرست میراث ملی کشور اشاره کرد و گفت: در حوزه موضوعات مربوط به آژانس‌های گردشگری در حال طراحی مدلی هستیم که بتوانیم از ظرفیت آن‌ها هم استفاده کنیم.
دبیر ستاد راهیان نور کشور در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار «جوان» در خصوص ضرورت آموزش راویان دفاع مقدس برای جلوگیری از تحریف تاریخ دفاع مقدس گفت: سعی شده است از کسانی که در دفاع مقدس حضور داشته‌اند به عنوان راوی استفاده شود و در کنار آن‌ها جوان‌ها هم حضور داشته باشند که این حضور برای استمرار روایت درست جنگ در سال‌های آینده بسیار ضروری است. ضمن آنکه برنامه آموزشی برای راویان مبتنی بر حقایق تاریخی دفاع مقدس توسط کمیته‌های کارشناسی در ستاد طرح ریزی شده و آ. موزش‌ها بر اساس موضوعات دفاع مقدس صورت می‌گیرد وفرماندهان دفاع مقدس به عنوان استاد راوی در مراکز آموزشی ما، روایتگری صحیح را به جوانان آموزش می‌دهند. نظارت‌های مستمر را هم برای این موضع پیش‌بینی کرده‌ایم که این نظارت‌ها به کاهش تحریف در حوزه روایت دفاع مقدس منجر شده است. براساس ارزیابی‌هایی که از نحوه روایت تاکنون صورت گرفته است، کم‌ترین میزان انحراف را در بیان وقایع تاریخی داشتیم که این موضوعات استمرار خواهند داشت.

حضور ۶ میلیون نفر در مناطق عملیاتی در سال ۹۶
دبیر ستاد راهیان نور کشور صبح دیروز در یک نشست خبری به تشریح برنامه‌های سال ۹۸ این ستاد پرداخت و گفت: شاهد رشد سالانه ۱۰ درصدی راهیان نور هستیم و بر این اساس سال گذشته ۶ میلیون نفر در مناطق عملیاتی حضور یافتند. وی شعار امسال راهیان نور را که نشئت گرفته از پیروزی‌های ملت ایران در مقاطع و صحنه‌های مختلف است، «ما پیروزیم» عنوان کرد.
سردار ادیبی تأکید کرد: راهیان نور به یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های فرهنگی کشور تبدیل شده است که تأثیر آن در حوزه فرهنگی کشور جای تردید ندارد. وی افزود: راهیان نور موجب ارتباط مردم با دوران دفاع مقدس شده است. اگر بخواهیم مدلی را برای ارتباط عمیق با تاریخ گذشته فراهم کنیم به راهیان نور می‌رسیم. وی گفت:طی سال‌های گذشته بسیاری از اقدامات راهیان نور به صورت خودجوش و مردمی بوده است و مردم خودشان برای حضور در این مناطق عملیاتی اقدام کرده‌اند.
دبیر ستاد راهیان نور کشور با اشاره به صعود مردمی در ابتدای سال ۹۷ به بازی دراز گفت: صعود‌های دیگری نیز در غرب و شمال غرب در استان کردستان و ایلام انجام شد و ما در این گردهمایی شاهد حضور حداکثری مردم به‌رغم طولانی بودن مسیر‌های راهپیمایی بودیم.
دبیر ستاد راهیان نور کشور با اشاره به حضور ۶ میلیون نفر در سال ۹۶ در مناطق عملیاتی گفت: هر ساله رشد ۱۰ درصدی را در راهیان نور شاهد بودیم.
ادیبی افزود: در غرب و شمال غرب شاهد حضور خوب مردم با وجود فاصله زیاد بین یادمان‌ها بودیم. با توسعه زیرساخت‌های عمرانی و فرهنگی شاهد ارتباط عمیق‌تر مردم منطقه با زائران راهیان نور هستیم. به ویژه ارتباط زائران با مردمان اهل سنت از برکات این سفر‌ها بود.
وی تصریح کرد: شعار امسال راهیان نور نشئت گرفته از پیروزی‌های ملت ایران در مقاطع و صحنه‌های مختلف «ما پیروزیم» است.
وی گفت: امسال شاهد توسعه اقدامات فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان هستیم. همچنین برنامه‌های هنری در پارک‌های پر جمعیت خوزستان برگزار می‌شود. همچنین امسال شاهد برگزاری جشنواره کتاب همسفر هستیم. در این جشنواره هشت کتاب به زائران راهیان نور معرفی می‌شود.
دبیر ستاد راهیان نور کشور اعلام کرد: ۷۰ درصد زائران را جوانان بین ۱۵ تا ۳۰ سال تشکیل می‌دهند.
وی از راه اندازی چند یادمان جدید خبر داد و افزود: یادمان شهید بهشتی در قصرشیرین و یادمان شهدای دارلک در آذربایجان غربی راه‌اندازی شده است. یادمان عملیات والفجر ۱ در منطقه چم هندی و شیخ صله در ثلاث باباجانی نیز از جمله یادمان‌های تازه تأسیس هستند.
ادیبی بیان کرد: شبکه خادمین راهیان نور با ۷۰ هزار عضو داوطلب که ۸۰ درصد آنان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند به زائران خدمت رسانی می‌کنند.
وی گفت: همایش روز ملی راهیان نور ۲۰ اسفند در خرمشهر با سخنرانی فرمانده کل سپاه برگزار می‌شود. در استمرار آن نیز جشنواره رهاورد سرزمین نور با محوریت تولیدات زائران برگزار می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های رسته‌ای راهیان نور تصریح کرد: نمایشگاه راهیان نور شمال و شمال غرب در سال آینده برگزار می‌شود. از جمله نمایشگاه‌های راهیان نور خوزستان نمایشگاه موشکی در منطقه «دب حردان» شهر اهواز، نمایشگاه پایگاه شکاری دزفول، نمایشگاه دریایی خرمشهر و نمایشگاه رسته زرهی در منطقه آب
تیمور است.
دبیر ستاد راهیان نور گفت: نمایش‌های فرهنگی رزمی و بازسازی صحنه و سوژه‌های دفاع مقدس را در خوزستان و دیگر استان‌ها داریم. هر شب چند هزار نفر از زائران و ساکنان خوزستان در این نمایش‌ها شرکت می‌کنند. در حوزه کودک و نوجوان برنامه‌های وسیعی پیش‌بینی شده است. تولیداتی از جمله کتاب، بروشور و ویژه نامه‌هایی برای آشنایی اقشار مختلف مردم تهیه شده است.
وی از اقدامات مهم سال ۹۷ در حوزه راهیان نور را تصویب سند ملی راهیان نور دانست و افزود: این سند با اتکا به تجربیات گذشته و برنامه‌های توسعه‌ای راهیان نور پیش‌بینی شده است که در هیئت امنای ستاد راهیان نور به تصویب رسید و به دستگاه‌های دولتی و مجموعه نیرو‌های مسلح ابلاغ شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار