حیرت دانشمندان از رفتار موذیانه باکتری‌ها برای زنده ماندن
کد خبر: 947115
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003yO3
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
اگر چه باکتری‌ها در ظاهر موجوداتی ساده به نظر می‌رسند، اما در عمل آن‌ها از استراتژی‌های پیچیده‌ای برای زنده ماندن استفاده می‌کنند که کشف برخی از آن‌ها موجب حیرت دانشمندان شده است.
جوان آنلاین: دانشمندان به طور کلی می‌دانستند که برخی باکتری‌ها در زمانی که احساس خطر می‌کنند خود را به خواب زده و فعالیتی انجام نمی‌دهند تا خطر سپری شود. اما حالا مشخص شده که ظرائف بیشتری در رفتار باکتری‌ها وجود داشته و یک حالت متابولیک دیگر نیز رفتار باکتری‌ها را شکل می‌دهد.
در این حالت باکتری‌ها در حالتی مابین خواب و بیداری قرار می‌گیرند. پزشکان می‌گویند باکتری‌ها در این شرایط مانند زامبی‌ها رفتار می‌کنند و اگر چه فعالیت‌های خود را به حداقل می‌رسانند تا بتوانند برای مدت زمان طولانی زنده بمانند، اما آمادگی خود را نیز از دست نداده و در حد مطلوبی حفظ می‌کنند تا به محض ایجاد شرایط مناسب در وضعیت تهاجمی قرار بگیرند.
تنوع رفتار‌های باکتری‌ها برای بقا از خواب زمستانی گرفته تا ذخیره سازی منابع غذایی برای زنده ماندن و نیز مخفی کاری در برابر آنتی بیوتیک‌ها که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند رشد خود را بی سروصدا ادامه دهند، همگی موجب شده تا پزشکان در مورد یافتن روش‌هایی مناسب برای نابودی این موجودات خطرناک در آینده اظهار نگرانی کنند.
پزشکان موسسه Swammerdam در آمستردام هلند که در این زمینه تحقیق کرده‌اند می‌گویند اولین باکتری که با چنین ویژگی‌هایی شناسایی شد Bacillus subtilis نام دارد که باکتری بی آزاری است، اما در ادامه تحقیقات مشخص شد باکتری‌های خطرناکی هم وجود دارند که می‌توانند با تغییر مکرر رفتار‌های خود برای مدت بسیار طولانی زنده بمانند.
محققان این فرایند را رشد oligotrophic نام گذاری کرده‌اند که به معنای رشد بسیار آهسته در شرایط دسترسی به حداقل منابع غذایی ممکن است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار