مادر بچه‌ها را همیشه عاشقانه دوست بدارید
کد خبر: 946940
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003yLE
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
توصیه‌هایی به مردان متأهل برای حفظ رابطه صمیمی با همسر
بدیهی است بچه‌ها در یک خانواده آرام و غیرمتشنج اوضاع روحی، روانی و رشد ذهنی خیلی بهتری خواهند داشت. خانواده‌های زیادی وجود دارند که در ایجاد چنین محیط خانوادگی با شکست مواجه می‌شوند.
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین- احمد کریم‌زاده آقاعلی: بدیهی است بچه‌ها در یک خانواده آرام و غیرمتشنج اوضاع روحی، روانی و رشد ذهنی خیلی بهتری خواهند داشت. خانواده‌های زیادی وجود دارند که در ایجاد چنین محیط خانوادگی با شکست مواجه می‌شوند. جدا از آن که هر یک از والدین باید به مسئولیت خود مبنی بر حفظ و تقویت پیوند ازدواج و کانون خانواده و نحوه ایجاد یک محیط پایدار و باثبات برای فرزندان‌شان واقف باشند، لیکن شوهران به نوبه خود می‌توانند اقدامات مفید دیگری را به عنوان سرپرست خانواده انجام دهند و به‌ویژه آن‌هایی که پدر هم هستند، تلاش کنند تا روابط زناشویی خود را تقویت و مدیریت کرده و در مسیر زندگی از معضلاتی مانند طلاق و تبعات ناخوشایند مترتب بر آن جلوگیری کنند.

گزینه طلاق را از روی میز حذف کنید
اگر در صورت بروز مشکلی جدی در خانواده، کسی این تصور را داشته باشد که در صورت خروج از وضعیت متأهلی و رو آوردن به زندگی مجردی اوضاع بهتر می‌شود، همین فکر مخرب می‌تواند باعث ترک خوردن دیواره انگیزه‌اش برای حل مشکل و بهتر کردن اوضاع خانواده شود. همین که اراده می‌کنید طلاق را به عنوان یکی از گزینه‌ها از روی میز بردارید، به شما کمک می‌کند به جای آن که بر روی آنچه از ته دل مایل به انجامش نیستید تمرکز کنید، بر سایر راه حل‌ها به‌جز جدایی تمرکز کنید.

به شریک زندگی خود احترام بگذارید
فرض کنید در حال حاضر زن زندگی شما کمی تغییر کرده و همان فردی که هنگام ازدواج با شما بود، نباشد. با این حال او هنوز هم سزاوار احترام و رفتار مناسب است. در نظر خودش او یک شخص باورپذیر، منطقی و صاحب حق است. چنانچه فهرستی از فضائل و صفات دلربای او بنویسید، آن موقع شاید بتوانید به یاد بیاورید چه شد که در برخورد‌های اول به او علاقه‌مند شدید.

قهر نکنید، گفت‌وگو کنید
هیچ جایگزینی برای گفت‌وگوی مستمر و جامع دو طرف وجود ندارد، پس قهر نکنید. وقتی آقایان زندگی، علائق، رؤیا‌ها و انتظاراتشان را بی‌پرده با همسرشان به اشتراک می‌گذارند، خانم‌ها ناخودآگاه احساس صمیمیت زیادی با شوهرشان می‌کنند. یکی از دوستان روانشناس من که خانواده درمانگر است می‌گوید: «زن و شوهر‌ها هر روز باید حداقل ۳۰ دقیقه بدون مزاحمت کنار هم بنشینند و فقط با هم حرف بزنند. ارتباط مؤثر یکی از شیوه‌های اصلی تقویت ازدواج است.»

اوضاع مالی و بودجه خانواده را به اشتراک بگذارید
مرگ رابطه‌ها در بسیاری از خانواده‌ها حول مسائل مالی می‌چرخد. اغلب ما انتظارات متفاوت، بجا یا نابجای خود نسبت به پول و درآمد را وارد رابطه زناشویی می‌کنیم. اینکه زن و شوهر توافق کنند چگونه پول به دست آمده را به همراه هم مدیریت کنند، یک مؤلفه مهم موفقیت در زندگی مشترک آنهاست. اصلح است زوجین در مورد بودجه خانواده با یک رویکرد مشترک نسبت به هزینه‌کرد و پرداخت قسط و بدهی توافق کرده و سپس در مرز محدوده مالی خود زندگی کنند. لازم است زوجین ابتدا میان نیاز واقعی و خواستن یا به تعبیری خواهش دل تفاوت قائل شوند و سپس با تلاش خود اطمینان حاصل کنند که نیازهایشان برآورده می‌شود.

فضای کافی در اختیار همسرتان قرار دهید
فضای کافی در اختیار زوجه قرار گیرد؛ هر مقداری که نیاز دارد. یکی از سخت‌ترین کار‌ها ایجاد توازن بین کار‌های مرد خانه و پیدا کردن زمان کافی است که زن و شوهر بتوانند با هم باشند. صرف زمان بیش از حد ممکن است برای طرفین خسته‌کننده بوده و اختصاص زمان خیلی اندک نیز ممکن است بی‌توجهی به هم تلقی شود؛ بنابراین وقتی خانم خانه برای خود یا با دوستانش نیاز به فضا و محلی برای با هم بودن و گپ زدن دارند، آقا این امکان و فضا را برای او مهیا سازد. همچنین وقتی زن خواستار زمان بیشتری برای بودن کنار شوهرش است، برای او وقت گذاشته شود. چنانچه در طول هفته زمان دور بودن و با هم نبودن زن و مرد ناخواسته در حال افزایش است، برای جلوگیری از این حالت باید کنار یکدیگر بنشینند و آن زمان وقت خوبی برای گفت‌وگو در خصوص انتظارات و نیاز‌های طرفین است.

از رسیدگی به ظاهر خود غافل نشوید
بدون شک آقایان هم باید مثل بانوان به خود و نظافت و ظاهرشان توجه کنند. کمی با برنامه‌ریزی و هوشمندانه‌تر برای ورزش و صرف غذا با هم وقت بگذارید. اضافه شدن وزن و عدم مراقبت و رسیدگی مناسب به خود، موجب دوری از هم می‌شود. مراقبت بهتر شوهر از خود قاعدتاً منجر به افزایش احتمال مراقبت زن از ظاهر و رسیدگی به خودش نیز خواهد شد.

مانند دوران خوش نامزدی با هم بیرون بروید
یکی از بهترین روش‌هایی که مطمئناً گرمی پیوند ازدواج را حفظ می‌کند، آن است که برای بیرون بردن همسرتان وقت بگذارید؛ مثلاً دو نفری به پیک‌نیک بروید. سعی کنید هر هفته مانند دوران نامزدی ساعاتی را با هم بیرون از خانه بگذرانید. یادداشت‌های عاشقانه کوچکی برای او بنویسید و در جایی بگذارید که آن را پیدا کند. گاهی اوقات یک شاخه گل رز سر راه بخرید و به او بدهید. شوخی و مزاح مانند دوران نامزدی و هنگام پخت و پز دو نفره در فضایی سبز و بیرون از خانه، به طرز باورنکردنی در استحکام ازدواج مؤثر خواهد بود.

سریع ببخشید تا تبدیل به کینه نشود
پیوند اغلب ازدواج‌ها از هنگامی شروع به ترک برداشتن می‌کند که یکی از طرفین باعث ناراحتی دیگری شده و از هم کینه به دل می‌گیرند. بخشش هدیه‌ای است که بیش از آنچه به شریک زندگی‌تان می‌دهید، اول به خودتان هدیه می‌کنید؛ لذا از سرزنش هم اجتناب کرده و روح بخشنده‌ای داشته باشید.

شریک زندگی خود را کنترل نکنید
به او فضا بدهید تا همانی باشد که هست و تمرین کنید که با هم همکاری کنید. دوستان خود را به او معرفی کرده و در رابطه با آن‌ها با او صحبت کنید. زنان گاهی به روابط خارج از خانه شوهر خود مشکوک می‌شوند، در حالی‌که ممکن است صرفاً یک سوءتفاهم بوده و مسئله خاصی وجود نداشته باشد.

مراقب عارضه کم‌توجهی باشید
هر روز جمله‌ای محبت‌آمیز پیدا کرده و به همسرمان بگوییم. نباید فراموش کرد همسرمان یک مادر هم است. گاهی اوقات مردان فراموش می‌کنند که همسرشان نقش یک مادر بسیار پرمشغله را هم دارد و تقاضا و انتظارات زیادی از زمان در اختیار او وجود دارد. حضور او فقط برای این نیست که یک دوست و همنشین برای مرد باشد. بنابراین، زمانی که برای شوهران میسر است، با در نظر گرفتن زمان محدود همسرشان به خواسته‌های او هم توجه کرده و کمک کنند تا از بار مسئولیتش کاسته شود. مادر بچه‌هایتان را همیشه عاشقانه دوست بدارید.

در کمک گرفتن درنگ نکنید
اگر با وجود رعایت موارد فوق هنوز چالشی بین شما و همسرتان باقی مانده، مراجعه به مشاور یا خانواده درمانگر را در برنامه قرار دهید تا بتوانید کمک و راهنمایی اولیه را دریافت کرده و در صورت لزوم به درمانگران تخصصی‌تر ارجاع داده شوید. اگر زن و شوهر گرایش مذهبی قوی دارند می‌توانند مشاوره را از یک روحانی یا فرد مذهبی دارای تخصص در امور خانواده شروع کنند و پس از آن در صورت نیاز، فراتر رفته و به متخصصان دیگر مراجعه کنند.

برگرفته ازسایت livestrong.com
نوشته: وینی پارکر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار